Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Myszków/Światowid W-2.27 - Regulacja obrotów silnika

27 Apr 2021 13:37 204 4
  • Level 2  
    Witam. Mam wirówkę Frania Super 2800, oficjalnie model nazywa się W-2.27.
    Silnik MRE90E, 90W, 230V, In=1,1A, n=2800 obr/min, C=7,5-8 mkF 450V
    Chciałbym dobrać do niej rozwiązanie regulujące prędkość obrotową. Najchętniej w sposób płynny (z wyświetlaczem), ale jeśli wyjdzie drogo, to mogło by być również skokowo np. co 20%. W ogóle się na tym nie znam i będę wdzięczny za udzielone rady.
    Myszków/Światowid W-2.27 - Regulacja obrotów silnika
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 34  
    Do regulacji tego typu silników nadają się wyłącznie falowniki. Kiedyś zaproponowałem użycie regulatora grupowego opartego na triaku ale z braku podobnego silnika pod ręką nie robiłem prób. Regulatory fazowe odpadają bo o ile są w stanie nieco ograniczyć prędkość obrotową spowodują zwiększone grzanie się silnika, co w konsekwencji może spowodować jego spalenie. Poza tym na pewno nie zapewnią regulacji poniżej 50-60% obrotów znamionowych.
  • Level 2  
    Dziękuję za podpowiedź. Ponieważ jak wcześniej pisałem nie bardzo się na tym znam, to chciałbym jeszcze dopytać:
    1) Czy mogę wziąć dowolny falownik 1-fazowy o mocy nieco wyższej od mocy silnika, np. 0,2 kW i tyle? Czy powinienem zwrócić uwagę na jeszcze inne parametry takiego falownika? A jeśli tak to na jakie? Czy poza wyższą ceną, jest jakieś ryzyko gdybym np. wziął falownik 1-fazowy o mocy 2 kW?
    2) Dostałem też propozycję aby zastosować regulator obrotów TR-300. Czy Twoim zdaniem to może zadziałać?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Helpful post
    Level 43  
    Stolarz_7 wrote:
    regulator obrotów TR-300
    Mało skuteczny do wirowki, wirówka to nie wentylator ze swoim oporem dynamicznym. Jednofazowy falownik 250 W załatwia sprawę. Masz regulacje praktyczne od zera rpm.
  • Level 2  
    Dziękuję bardzo. Będę wobec tego szukał odpowiedniego falownika.