Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka Bosch WTL6100 - Przestaje grzać

wryta 27 Apr 2021 22:29 699 9
Bosch
 • #1
  wryta
  Level 10  
  Witam,
  Mam problem z suszarką bębnową (bez pompy ciepła). W skrócie problem jest taki, że przestaje grzać podczas cyklu suszenia i nie przełącza się do kolejnych stopni wysuszenia (na wieszak, Do szafy, extra itd.) Jeżeli chodzi o pobór prądu to początkowo pobiera ok 1kW, później wchodzi w tryb 3kW, po czym znów spada do 1 kW i po chwili do 0,2kW przy czym wsad jest dalej wilgotny. Na tym ostatnim poziomie kręci się już non stop.

  Oczywiście przeczyściłem co się dało, rozebrałem co umiałem i stwierdziłem 3 elementy, które sterują cyklem: termostat, termistor i czujnik wilgotności. Termistor sprawdziłem suszarką, faktycznie opór się zmienia pod wpływem temperatury. Termostatu nie mam jak rozgrzać do 140°C i czujnika wilgoci raczej też nie wiem jak sprawdzić.

  Nie chcę wymieniać na ślepo wszystkiego bo sam termistor czy termostat kosztuje po 150 zł i szybko przekroczę wartość sprzętu. Aha pompa też czysta.
  Jakieś typy?
  Dzięki
 • Bosch
 • #2
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wyczyść drobnym papierkiem ściernym bieżnię szczotki czujnika wilgotności.

  Suszarka Bosch WTL6100 - Przestaje grzać
 • Bosch
 • #3
  wryta
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedź.
  Rozumiem że to jest ta niby szczotka, która jeździ po bębnie? Zastanawiam się czy u mnie to pełni tą funkcję, ponieważ tam podpięte jest po prostu uziemienie bębna wg mnie. Czujniki mam 3, dwa z tyłu tzn. termostat ten zabezpieczający, termistor (te są przy grzałce) i z przodu na wylocie czujnik wydaje mi się że wilgotności lub też temperatury. W każdym razie po odpięciu tej szczotki nic się nie dzieje.

  Termostat jest sprawny, termistor daje 20kΩ w temp pokojowej, po rozgrzaniu spada do 8Ω. Wypiąłem ten czujnik wilgoci na wylocie ciepłego powietrza z bębna i wpiąłem rezystor 10 kΩ i suszarka pobiera stałe 900W czyli jakby na 1/3 mocy, ale grzałki nie wyłącza. Już nie mam pomysłu, ale może to jest jakiś trop.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  Trzeba by zajrzeć do pompy skroplin i pływaka koło niej. Wyczyścić wszelaki syf i sprawdzić prawidłowe działanie pływaka.
 • #5
  wryta
  Level 10  
  mrice wrote:
  Trzeba by zajrzeć do pompy skroplin i pływaka koło niej. Wyczyścić wszelaki syf i sprawdzić prawidłowe działanie pływaka.

  Dzięki za odpowiedź, tak dzisiaj wyjąłem pompę, pływak itd. Było trochę kłaczków, ale sama pompa czysta i nic w środku nie znalazłem. Wyczyściłem wszystko i złożyłem do kupy. To nie to niestety
 • #6
  mrice
  Home appliances specialist
  Mikroprzełącznik pływaka działa jak należy ?
 • #7
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  wryta wrote:
  ponieważ tam podpięte jest po prostu uziemienie bębna wg mnie.

  Jesteś w błędzie.

  Na programie czasowym co się dzieje? Grzeje?
 • #8
  wryta
  Level 10  
  Cześć, wracam do tematu bo się uwziąłem na tą suszarkę.
  a) wyczyściłem cały obwód bębna po którym szczotka się porusza i wyczyściłem szczotkę
  b) sprawdziłem oba czujniki (jeden jest pod filtrem kłaczków, drugi przy grzałkach) oba reagują na zmianę temperatury w zakresach ok 5-20 kΩ
  c) sprawdziłem oba obwody grzałek, nie ma przerwy
  co do tego czujnika wilgotności to jak podniosę go tak, że nie przylega do bębna to nic się nie zmienia w poborze prądu. Prawie cały cykl leci na ok 950W czyli nie włącza drugiej grzałki i efekt taki, że pranie jest niedosuszone.
  Pompa wyczyszczona, włącza się i pompuje wodę do zbiorniczka.
  Już nie wiem co czynić :-/
 • #9
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  wryta wrote:
  czyli nie włącza drugiej grzałki

  Przekaźnik sprawny?
 • #10
  wryta
  Level 10  
  mrhari wrote:
  Przekaźnik sprawny?
  Wydaje mi się, że tak ponieważ full moc idzie mniej więcej od 2 minuty suszenia (2,3kW), ale przełącza się zbyt wcześnie z powrotem < 900W. Słyszę wyraźnie cyknięcie przekaźnika.

  Ogólnie wczorajsze suszenie wyglądało tak -
  a) wsadziłem mokre pranie
  b) 1 minuta pobór 900W
  c) chwila przerwy, uruchomił pompę pobór 200W przepompował resztki z ostatniego suszenia
  d) 5 minut popracował na full 2,3 KW i przełączył na 1 grzałkę 900W i tak przeleciał przez 2 programy z 4, a dwa ostatnie już pobierał tylko 200W czyli sam silnik.

  Po ponownym odpaleniu z tym samym podsuszonym wsadem jechał już tylko na 900W do końca programu 2, a później 200W do końca - pranie tak samo wilgotne wyszło.