Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca?

Sunlight18 30 Apr 2021 12:48 1062 14
    Sunlight18
    Level 6  
    Witam.
    Chciałem się zapytać czy w tv Samsung UE50HU6900S będzie uszkodzona matryca czy może logika?
    Wygląda to tak:
    # jest podświetlenie na całości
    # jest dźwięk
    # działa pilot
    # brak obrazu
    Po odpięciu lewej taśmy obraz jest na prawej stronie, na lewej jest białe tło, ale przez kilka sekund jest ciemniejszy pas, jak by mgła, z efektem spowolnienia znika. Jest po całej wysokości, pionowo na jakieś 15cm szeroko, pojawia się od środkowej części ekranu i znika w kierunku ramki tv. (Zdjęcie z 3 strzałkami)
    Jest też jaśniejszy pasek poziomy.

Zastanawiam się nad kupnem logiki
    Co myślicie?
    Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca? Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca? Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca? Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca?
    tomtim123
    Level 31  
    Jak najbardziej poszukaj takiego samego T-cona i podmień go, jest to opcja która wykluczy lub potwierdzi, że T-con jest zły. Posprawdzaj pod lupą czy piny na taśmach są prosto i czy podmieniałeś taśmy lewą z prawą. Do sprawdzenia jeszcze płytka z driverami oraz taśma fleź czy nie ma przepaleń lub uszkodzeń mechanicznych. Pozdrawiam
    Sunlight18
    Level 6  
    Uszy wyglądają na nie uszkodzone, żadnych przypaleń, odymienia itp.
    (Już widziałem takie uszkodzone, i takie coś dobrze widać)
    Podmieniałem taśmy stronami A nawet do góry nogami, ale bez zmian.
    Piny na taśmach są ok.
    Gniazda też sprawdzone, nie wpadła jakas kulka z cyny itp.
    Elementy na driverach też wizualnie ok.

Poczekam na logikę może się coś pojawi bo na tą chwilę nic nie ma na necie :(
    Wojtek M
    Level 36  
    Przydałyby się jakieś "normalne" zdjęcia ekranu z programem ze studia TV zrobione na wprost ekranu, a nie pod kątem obejmujące cały ekran wraz z maskownicą. Pozdrawiam.
    Sunlight18
    Level 6  
    Wydawało mi się że ta jedna połówka jest ok.
    Ale to na czarnym tle nie było widać że na niej też jest spowolnienie.
    Widać to na zdjeciach, podobnie zanika jak na drugiej połowie.
    Dodatkowo obraz jest podzielony na kilka pasów, tak delikatnie jaśniejsze widać to na zdjęciu z pepą.

Sorki że zdjęcia nie są w poziomie.
    Ale że względu na brak miejsca na tel nie mogę ich edytować.
    Ledwo da się coś zrobić zdjęcia.

Tu jeszcze filmik jak to wygląda, na teście obrazu. Drugą stroną na nie podpietej taśmie zachowuje się tak samo jak ta "dobra"

https://youtu.be/ZXnfDx-lLTI

Jest też linia przechodzaca przez całą długość tv na dole, jest w kolorze, chyba na szczęście nie czarna :)
    Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca? Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca? Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca? Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca? Samsung UE50HU6900S - uszkodzona matryca?
    madamsz1
    Level 38  
    Tak jak planujesz, podmień na próbę T-Con, wyeliminujesz logikę. Trochę wygląda na matryce, a to jaśniejsze odcięcie pewnie jest na wysokości bocznych "uszów".
    Wojtek M
    Level 36  
    Zamieść zdjęcia ekranu ze studia z programu informacyjnego np. TVP Info, TVN24, Polsat Neews itp.
    Sunlight18
    Level 6  
    Nie posiadam w tej chwili pokojowej anteny, bo pożyczyłem na próbę wujkowi.
    A jest potrzebna bo mam tv w budynku gospodarczym, A tam nie mam anteny na stałe.
    Ale się postaram coś wykombinować
    maksar
    Level 31  
    tomtim123 wrote:
    Do sprawdzenia jeszcze płytka z driverami oraz taśma fleź czy nie ma przepaleń lub uszkodzeń mechanicznych.

Która to jest w tym TV?
    Sunlight18
    Level 6  
    Przeglądając Internet natrafiłem na ciekawy film.
    Objaw podobny.
    Ale gość albo wie i sprawdził wcześniej, ale tego na filmie nie ma, albo tnie na pałe bo np w innym modelu tak miał.
    A ten objaw pasuje np do uszkodzonej MB, lub braku zasilania na tcon, w najgorszym wypadku matryca.
    Hmm czy to stukanie w matryce coś mówi ?

Może mi ktoś powiedzieć od czego są te sygnały?
    Może zasilanie uszów?

https://youtu.be/8DMyJRkwalo
  • Helpful post
    verniy68
    Level 10  
    Sunlight18 wrote:
    После отстегивания левой ленты изображение справа, слева белый фон, но на несколько секунд появляется более темная полоса, как будто туман, с эффектом замедления исчезает. Он полностью вверх, шириной около 15 см по вертикали, появляется из центра экрана и исчезает по направлению к кадру телевизора. (Картинка с 3-мя стрелками)

значит не работает левая часть матрицы
    Sunlight18 wrote:
    Также есть более яркая горизонтальная полоса.

не исправен драйвер на "ухе" , напротив которого эта полоса
    Есть радикальный способ ( на ваш страх и риск - если вы не мастер ) вернуть изображение ...
    Судя по фотографиям , матрица имеет "уши" с двух сторон ... по-этому , с левой ( не исправной ) стороны , аккуратно феном на 120*С , греете место соединения "ушей" с матрицей и отделяете "уши" от стекла - тянуть нужно не спеша... Затем эти места хорошо почистите спиртом. Удалите все "уши" на не исправной стороне. Изображение должно восстановиться.
    Второй способ :
    Зачищаете "пятаки" на "ухе" , напротив которого полоса и рисуете карту напряжений для каждой точки
    Далее то-же самое делаете на соседнем ( снизу ) и сверяете с не исправным
    Исходя из результата делаете выводы ...
    Второй способ не поможет , если не исправное "ухо" самое нижнее
    Проверьте , греются-ли "уши" на не исправной стороне...
    Sunlight18
    Level 6  
    machy mam nadzieję że to nie to ;)
    Kupiłem logikę na podmiane razem z taśmami.
    Tak dla pewności.
    Jutro powinna być (5.05.21)

Jak sobie z tym poradziłeś?
    Zrobiłeś tak jak napisał nasz rosyjski kolega ?
    Sunlight18
    Level 6  
    Logika doszła dziś, niestety ten sam problem.
    Także mogę "psuć" matrycę bez wyrzutów sumienia ;)

Tv naprawiony, działa normalnie.

Ale mam problem z jednej strony na krawędzi jest jaśniejsze miejsce.
    Szerokości 6cm
    Rozbieralem i sprawdzałem czy coś nie podeszlo albo czy zatrzaski są dobrze wcisniete i wszystko jest ok.

Ale efekt został nie wiem o co chodzi.
    Na włączonym podswietleniu A odłączonej matrycy tego nie ma.
    Ale coś mi się wydaje że w tym miejscu to docisłem jak go przekręcałem i chyba "namagnezował" czy coś.

No nic niech pochodzi trochę może zniknie ;)

Albo ma ktoś jakiś pomysł co to?

Fajnie też jak by ktoś powiedział od czego są, po co, dlaczego działa bez, jakie są skutki, i ile tv wytrzyma po "kastracji" ?
    Może być i na priv