Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes/Viano/W639 - Resetujący zegarek w liczniku po wymianie radia na android

01 May 2021 08:22 294 2
  • Level 9  
    Dzień dobry,

Tydzień temu wymieniłem radio w moim mercedesie viano ze standardowego command na radio android. Cała instalacja odbyła się bez problemu, wszystko działa, podłączyłem 2 kamery do manewrowania (przód i tył) oraz rejestrator jazdy również pod radio.

Sterowanie z kierownicy działa, ale nie jest tak kolorowo. Mam jeden upierdliwy problem - resetujący się zegarek w tablicy prędkościomierza po każdym uruchomieniu zapłony. Zegarek automatycznie ustawia się na czas 1:07

Domniemam, że zegarek na wyświetlaczu licznika bierze czas z magistrali CAN, a tam było to ustawiane przez radio Command. Chciałem wyłączyć radio Command ze sterownika samochodu przy użyciu SD, poprosiłem osobę, która ma Star Diagnose o pomoc ale niestety nie udało się znaleźć takiej opcji.

Być może ktoś miał z Was podobny problem i udało mu się go rozwiązać. Do zaakceptowania jest rozwiązanie, w którym nie można ustawić czasu ale zegarek się nie resetuje, wówczas odłączę akumulator o tej 1:07 w nocy by się do tej godziny zresetował.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.

• Moderator of Vehicle Security
    O ile pamięta, to w liczniku w opcjach ustawiania data/godzina , dostępna jest funkcja - pobieraj czas z Command.
    Trzeba wyłączyć w menu licznika.
  • Level 9  
    A więc po tygodniu jestem nieco mądrzejszy i bliższy rozwiązania problemu. W skrócie:

Spędziłem 4h u mechanika, który na miejscu pozwolił mi skorzystać z StarDiagnose aby wykodować synchronizację czasu. Sprawa z pozoru błacha, ale okazało się, że po wykodowaniu Command, Navi i Audio z auta oraz wgraniu do zegarów możliwości ustawiania czasu z pozycji licznika zegar się mimo wszystko w dalszym ciągu resetował. Szukaliśmy we wszystkich modułach auta opcji synchronizacji domniemując, że musi być gdzieś ukryta. Niestety nie było.

W międzyczasie napisałem do producenta i nagrywając film jak wygląda sytuacja z zegarkiem gdy radio jest wpięte (zegar się resetuje) a jak gdy radio jest wypięte z kostki (zegarek się nie resetuje). Odpowiedź zwrotna przyszła: "odłącz z dekodera canbus przy radiu przewód czarny i zielony" Porobiłem zdjęcia przewodów i kostek które są podłączone do radia, w dniu wczorajszym zdjęcia przesłałem i czekam na konkretne wskazanie o które przewody chodzi.

Domyślam się, ale nie chciałbym ciąć na pałę a mimo wszystko nie chcę rezygnować też z dekodera canbusu bo w oparciu o niego mam podłączone wskaźniki otwarcia drzwi, sterowania kierownicy, wyswietlania stacji fm w liczniku, biegi do kamer pomocniczych.