Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aktywny filtr dolnoprzepustowy [Moduł filtra]

ArturAVS 01 May 2021 12:42 939 2
  • Witam. Wpadł mi w ręce taki oto aktywny filtr dolnoprzepustowy;

Dość prosty w budowie, w miarę sensowne pasmo sugeruje użycie go w roli filtra w aktywnym subwooferze. Moduł filtra otrzymujemy zmontowany i gotowy do działania, jego niewielkie wymiary ( prawdę powiedziawszy mógłby być jeszcze mniejszy :D) nie sprawią kłopotów z umieszczeniem w obudowie. Jego wymiary to 78 mm x 32 mm, a tak prezentuje się faktycznie od strony elementów;

I od strony ścieżek;

Co ciekawe, są już gałki na potencjometry co ułatwi montaż. Trzy złącza śrubowe to odpowiednio; zasilanie (12-24VDC), wyjście (na wzmacniacz mocy woofera), oraz wejście (stereo). Jako że sprzedawca (producent ?) nie udostępnia schematu, postanowiłem poświęcić trochę czasu i go zrysować z modułu;

Jak widać układ nie jest skomplikowany, zawiera podwójny nisko-szumny wzmacniacz operacyjny NE5532; https://www.ti.com/lit/ds/symlink/ne5532.pdf?...ef_url=https%253A%252F%252Fwww.google.pl%252F , oraz garstkę elementów biernych. Moje wątpliwości budzi brak buforów sygnału dla obu kanałów stereo na wejściu, a jedynie prosty sumator opary o R1 i R2. Taki układ będzie powodował przesłuchy międzykanałowe. Zastosowanie buforów dla obu kanałów i sumowanie dopiero za nimi zminimalizowało by ten efekt.
    Układ zasilany jest pojedyńczym napięciem z zakresu 12-24VDC, w tej konfiguracji wzmacniacz operacyjny wymaga tzw. "sztucznej masy" co jest realizowane przez R4 i R5 oraz C8. Pierwszy ze wzmacniaczy pełni rolę bufora/wzmacniacza, a drugi to filtr. Wzmocnienie i częstotliwość "odcięcia" możemy oczywiście regulować. Docelowo chciałem sprzęgnąć moduł filtra ze wzmacniaczem który opisałem tu; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3724446.html i użyć do napędzania warsztatowego subwoofera. Chciałem sprawdzić pasmo przenoszenia w związku z tym użyłem wersji trial programu SpectraPLUS-SC, przy użyciu jednej z kart dźwiękowych mojego komputera program wygenerował Szum Biały który po przejściu przez moduł filtra został poddany analizie FFT;

Potencjometr regulacji pasma na max.

Potencjometr regulacji pasma na min.

I bez filtra (pełne pasmo);

Widać spadek wzmocnienia powyżej około 250Hz (max) i około 30Hz (min). Ogólne tłumienie samego filtra jest dość spore i wyraźnie słyszalne.

Pobór prądu z zasilania przy 12V to około 5mA. Być może przy użyciu kilku takich modułów z odpowiednio przeliczonymi wartościami elementów/modyfikacją dałoby się zbudować tzw. aktywną zwrotnicę. Zaletą takiej zwrotnicy jest w zasadzie dowolny podział pasma akustycznego i brak strat mocy na elementach pasywnych tradycyjnej zwrotnicy, mankamentem może być konieczność użycia wielu wzmacniaczy mocy (zależnie od ilości stopni podziału pasma akustycznego). Spotykałem takie rozwiązania w fabrycznym sprzęcie nagłośnieniowym dla profesjonalistów i sprawdzało się to wyśmienicie.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS wrote 11964 posts with rating 1927, helped 1396 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    żarówka rtęciowa wrote:
    W odróżnieniu do TL072 NE5532 nie jest aż tak wrażliwy ESD że trzeba dawać dla niego podstawkę.

Zgadza się, jednak coraz częściej zauważam trend do montowania podstawek pod OpAmpy być może w celu porównania wrażeń odsłuchowych po wymianie na inny egzemplarz/typ (większość typów ma identyczny rozkład wyprowadzeń).