Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panel zasilacza ATX XH-M229

ArturAVS 01 May 2021 15:44 1824 3
  • Wraz z komputerami PC rozpowszechniły się dedykowane do nich zasilacze, w starszych konstrukcjach AT a w nowszych ATX. Często wraz ze zmianą konfiguracji/rozbudowy komputera czy też w wyniku "zużycia" zachodzi konieczność wymiany zasilacza na nowy/mocniejszy. Z czasem wielu z nas staje się posiadaczami zalegającego "złomu" zasilaczowego (ja cały karton uzbierałem :D), w prosty sposób możemy takie zasilacze (jeszcze sprawne ale nie trzymające parametrów lub zbyt słabe dla obecnej konfiguracji naszego komputera) wykorzystać. Pomocny może okazać się bardzo prosty i tani moduł który za przysłowiowe "grosze" możemy nabyć;

Moduł jest zapakowany w torebkę antystatyczną (choć nie wiem w jakim celu, ochrona bezpieczników przed ESD? :D);

Budowa to odpowiednio zaprojektowana płytka wyposażona w gniazdo zasilania ATX (takie samo jak na płytach głównych komputerów), przełącznik hebelkowy służący jako włącznik, czerwona dioda LED wraz z rezystorem ograniczającym prąd, czterech bezpieczników topikowych (dla każdego z napięć osobny) oraz ośmiu gniazd bananowych w dwóch kolorach;

Strona "przeciwpołożna" nie zawiera żadnych elementów;

Wymiary płytki to ~128x48mm, w każdym rogu została wyposażona w otwory montażowe Φ3mm. Wykorzystując tulejki dystansowe o długości około 10-15mm możemy przykręcić płytkę do jednej ze ścianek zasilacza;

Dystanse są konieczne ze względu na wystające od spodu płytki śruby mocujące gniazda bananowe. Jak wspomniałem wyjście każdego z napięć jest wyposażone w oddzielny bezpiecznik;

• +3,3V - 5A
    • +5V - 5A
    • +12V - 5A
    • -12V - 5A

Pewne wątpliwości może budzić bezpiecznik 5A w linii -12V gdzie większość zasilaczy ma deklarowany maksymalny prąd w tej gałęzi nie przekraczający 1A (przykładowe parametry jednego z moich zasilaczy);

Warto w tej linii zmienić bezpiecznik na mniejszy np. 500mA, zapobiegnie to uszkodzeniu diód Shottky'ego w zasilaczu. Oczywiście po włączeniu zaświeca się LED;

Zasilacz który akurat "był pod ręką" mimo kilku lat "leżakowania" prawie pod chmurką i zaliczając się do tzw. "Czarnej listy zasilaczy" całkiem przyzwoicie trzymał napięcia;
    Panel zasilacza ATX XH-M229 Panel zasilacza ATX XH-M229 Panel zasilacza ATX XH-M229 Panel zasilacza ATX XH-M229

Jeszcze jedna rzecz która mnie razi to gniazdo bananowe -12V które jest w kolorze czerwonym co może łatwo doprowadzić do pomyłki. Można byłoby nieco dopracować ten gadżet, zmieniając lokację gniazda Molex czy dodając LEDy sygnalizujące przepalenie któregoś z bezpieczników.
    Ogólnie ten moduł to taka ciekawostka ale jeśli mamy akurat zbędny zasilacz ATX to moduł ułatwi jego wykorzystanie :D

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS wrote 11964 posts with rating 1927, helped 1396 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
    Qrios
    Level 7  
    Czy przy tym module trzeba obciążać zasilacz aby uzyskać "pełny prąd"?
    badboy84
    Level 41  
    To już chyba zależy od zasilacza ale nie spotkałem się z zasilaczem ATX który by miał problem ze startem na sucho. Zadaniem tego modułu jest załączanie zasilacza i rozdzielenie poszczególnych napięć na zaciski bananowe.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Qrios wrote:
    Czy przy tym module trzeba obciążać zasilacz aby uzyskać "pełny prąd"?

Dokładnie tak jak @badboy84 napisał;
    badboy84 wrote:
    To już chyba zależy od zasilacza

A w szczególności od jego konstrukcji, starsze typu AT potrzebowały obciążenia na linii 5V a ATX niekoniecznie.

badboy84 wrote:
    nie spotkałem się z zasilaczem ATX który by miał problem ze startem na sucho

Włączy się normalnie, jednak bez obciążenia linii 3,3 i/lub 5V (nie pamiętam) a przy poborze z +12V prądu większego jak kilka amper się wyłączał (kilka moich egzemplarzy).