Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens WM16S740 - Silnik nie chce się obracać, błąd F43

marc07 01 May 2021 18:40 435 2
    marc07
    Level 12  
    Mam pralkę Siemens WM16S740oe /05 FD 8708 200042 w której 3mies temu wymieniłem szczotki na nowe.
    Użyłem dobrych zamienników firmy Promot A53 o wymiarach 5mmx12,5mmx36mm (39zł) zasugerowany doradą Pani ze sklepu www.bioagd.pl (do wyboru były też tanie zamienniki za 18zł)

Komutator oraz cały silnik został umyty alkoholem izopropylowym.
    Wczoraj na wyświetlaczu pojawił się błąd F43, (brak oczekiwanych obrotów silnika po podaniu napięcia) który skasowałem.
    Wyczyściłem komutator raz jeszcze, wyszlifowałem go by był gładki bez rantów papierem ściernym 360, i niestety dalej jest problem który dokładnie widać na załączonym filmie.

Mam podejrzenie że albo szczotki mają jakiś defekt, albo są przepalone uzwojenia na wirniku bo to co widać to jakby zwarcie.

Dziwne jest to że oryginalne szczotki pracowały 10 lat i dojechały do wysokości 5..7mm.
    Pierwszy raz szczotki wymieniłem także na powyższe co odbyło sie ok 1,5roku temu i miały one ok 25mm wysokości (czyli dość mało zużyte).
    Drugi raz 3mies temu wymieniłem i tu zużycie jest bardzo znikome, a mimo to silnik nie podejmuje właściwej pracy

Siemens WM16S740 - Silnik nie chce się obracać, błąd F43

Ktoś może doradzić jaką droga mam pójść przy diagnozie? Nowy silnik to 950zł, a wirnik (przy założeniu że część uzwojeń jest spalona) nie jest dostępny jako część zamienna.

Nr części wg katalogu Siemensa to 0014 5149
    Nr silnika 151.60033.33
    Oznaczenie na silniku 9000 210719
    Gobro
    Level 31  
    Trzeba pomierzyć rezystancje na wtyczce silnika, a jeszcze lepiej wyciągnąć silnik. Odkręcić szczotki i sprawdzić czy przesuwają się swobodnie w szczotko-trzymaczu.