Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Czy do rozdzielenia sygnału konwertera unicable wystarczy sam trójnik?

02 May 2021 01:32 315 10
 • Level 9  
  Mam dwa dekodery (oba obsługują standard unicable), każdy ma po dwie głowice, chciałbym się dowiedzieć czy żeby wszystkie na raz działały z konwerterem unicable, wystarczy najzwyklejszy trójnik (przy jednym dekoderze będzie czwórnik), czy jednak potrzeba rozgałęźnik?

  Aktualnie jestem przed zakupem konwertera oraz potrzebnych akcesoriów, dlatego chciałbym się upewnić, żeby potem nie musieć latać ze zwrotami itp

  Jeszcze drugie pytanie, jeśli bym ustawił sobie drugi konwerter na zeza, to w jaki sposób zsumować sygnał z konwertera unicable i tego zwykłego single, tak żeby podpiąć oba do jednej głowicy, czy jest to w ogóle możliwe?
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 31  
  Rozgałęźnik musi przepościć napięcie i mieć odpowiednie pasmo przenoszenia. Jeszcze nie widziałem konwertera unicable z obsługą Diseq. Więc odpowiedź na drugie pytanie brzmi nie...
 • Level 26  
  Diseqc to tylko sygnały obsługuje je protokół unicable do sterowania i nie można stosować normalnych diseqc.

  Można zamontować combiner ale należy przeprogramować jeden konwerter , zestawy do kupienia chyba tylko w Niemczech na ebay.

  Na 2 sat A/B musisz założyć zestaw z multiswitchem + 2x konwerter wide band , jak chcesz 4 to sie tylko dokłada drugi taki zestaw. Oczywiście należ zaprogramować multiswitche do przełączania na tej samej zasadzie co jak diseqc A/B/C/D.

  - Czy do rozdzielenia sygnału konwertera unicable wystarczy sam trójnik?

  Kup 2x trójnik rozdzielacz z power pass ( DC PASS ) . Nie pomyl z sumatorem. Czasem można kupić uniwersalne i działają w obie strony.

  - Czy do rozdzielenia sygnału konwertera unicable wystarczy sam trójnik?

  Sumować LEGACY i UNICABLE nie można ale można użyć tego samego kabla do przesyłania zamiennie tylko Unicable lub tylko legacy albo do multiswita podłączyć drugi multiswitch z wyjściami legacy
  Np konwerter Johanssona 9734PL ma 2x 16 scr i każde z wyjść może być Legacy , oczywiście tylko jeśli wpięty jest jeden tuner na kablu.  Jeszcze jedno, pewnei masz zwykłe tunery a nie Vu+ to w każdym musisz podłączyć rozdzielacz i obydwie głowice do niego.

  Czyli jak masz kabel i idzie do pierwszego tam dajesz rozdzielacz np na 1/3 ( 2x do głowicy i 1x kabel do drugiego tunera ) , potem dajesz 1/2 albo inny jak dalej cos podpinasz.

  Możesz spokojnie kupić 1 potrójny i 1 podwójny. Jak planujesz kiedykolwiek rozdzielić po prostu podłączasz się w dowolnym miejscu instalacji najlepiej gdzie rozdzielacz , większej ilości rozdzielaczy niż 2- najlepiej nie stosować bo mogą byc problemy
 • Level 38  
  Messij wrote:
  Mam dwa dekodery (oba obsługują standard unicable), każdy ma po dwie głowice
  Messij wrote:
  przy jednym dekoderze będzie czwórnik

  Jakie modele dekoderów?
  Messij wrote:
  Aktualnie jestem przed zakupem konwertera

  Jaki model konwertera masz zamiar kupić?
 • Network and Internet specialist
  Messij wrote:
  wystarczy najzwyklejszy trójnik (przy jednym dekoderze będzie czwórnik), czy jednak potrzeba rozgałęźnik?

  "Trójnik" to druty w obudowie, jest to przeznaczone TYLKO do rozdzielania sygnałów niskoczęstotliwościowych, na. w technice video albo audio. NIE WOLNO tego stosować do rozdziałów DVB-T/T2 czy SAT.

  Do rozdziału sygnałów SAT trzeba użyć odpowiednich rozgałęźników SAT, jak to już kolega wyżej opisał.

  Messij wrote:
  Jeszcze drugie pytanie, jeśli bym ustawił sobie drugi konwerter na zeza, to w jaki sposób zsumować sygnał z konwertera unicable i tego zwykłego single, tak żeby podpiąć oba do jednej głowicy, czy jest to w ogóle możliwe?

  Looknij tam --> https://satsklep.pl/public/assets/Johansson/Johansson%20katalog%202018-2019%20%28eng.%29.pdf strona 52 masz podany przykład aplikacji uniwersalnych multiswitchy dSCR z możliwością rozsyłania sygnałów z dwu satelitów.
 • Level 26  
  Zawsze może użyć też Johanssona 9739 obsługa tylko jednego satelity ale ma osobne wyjścia legacy , na dwie anteny niestety podnosi koszty no i dwa kable do domu wchodzą.

  Te wzmacniacze to raczej nie są tak koniecznie wymagane przy dobrym sygnale, do instalacji zbiorczej raczej na pewno by bardziej spełniały swoje możliwości.

  Chyba najlepszym do domowej było by Johanssona 9734PL + zasilacz.
 • Level 9  
  To jednak zbyt skomplikowane i zapewne zbyt drogie, miałem nadzieję ze wystarczy jakiś sumator czy coś i ja tylko bym sobie zmieniał ustawienie z jednej satki na drugą i by działało, więc nie będę próbował nawet, natomiast jeśli chodzi o rozgałęźniki to czytałem, tutaj na elektrodzie, że do unicable to wystarczy właśnie taki najzwyklejszy trójnik, nie trzeba rozgałęźnika.

  To w takim razie, mógłby ktoś polecić jakiś rozgałęźnik który będzie miał jak najmniejsze straty? Aktualnie mam jakiś ale tam średnio 5% straty jest, wydaje mi się że to sporo, szczególnie jakbym na jednym kablu miał dwa podpinać.
 • Helpful post
  Level 26  
  Prościej po prostu spiąć dwa kable legacy w jeden by używać obydwie satelity na raz na jednym kablu niż połączyć dwa z unicable w jeden.
  Nie znaczy że nie jest możliwe ale bez przeprogramowania konwertera się nie obejdzie. Może jak jak byś miał kogoś znajomego to by zrobił, przeprogramować zakresy SCR w konwerterach tak by się nie pokrywały z odpowiednim odstępem częstotliwości. Potem combiner i działa koszty prawie te same co zestawu 2x wide band + multiswitch ok 500-600 zł.

  O takie cosik : - Czy do rozdzielenia sygnału konwertera unicable wystarczy sam trójnik?
  Kosztuje tylko 10 euro ale działa tylko z konwerterami Inverto. w polskich sklepach tylko 80-90 zł za ten combiner. :)

  Dobrej jakości konwerter unicable to ok 250-300 zł.
  Poniżej 200 zł tez kupisz w sumie.

  Rozdzielacze/rozgałęźniki.
  Poszukaj po prostu po sklepach , opisy parametrów masz, sam używam zwykle Inverto ale są droższe od zwykłych.

  Wystarczy pamiętać o jednym , muszą być koniecznie power pass pod unicable jak nie chcesz problemów z działaniem na różnych tunerach.
 • Level 22  
  Bardzo jestem ciekawy, jak takie urządzenie za 10 ojro potrafi rozpoznać sygnał diseqc od konkretnego dekodera i specjalnie dla niego przełączyć odpowiedni konwerter.
  Patent może działać tylko wtedy, gdy odpowiednio zaprogramuje się konwertery, aby nie pokrywały się ich częstotliwości nośne...
  Co nie zmienia faktu, że ten " kombiner" wygląda na zwykły sumator...
 • Level 26  
  Bo jest sumatorem i rozdzielaczem napięcia dla konwerterów Unicable Inverto zaprogramowanych normalnie jak by istniało diseqc A/B i przełączało sygnały w combinerze .

  Przecież combinery to czasem zminiaturyzowany multiswitch , masz przykład jednego .
  Zakładałem kiedyś parę combinerów na dwie satelity z klasycznymi konwerterami do czasu kiedy sam nie zrobiłem ciężko było nawet uwierzyć.

  Np.
  Na dwa combinery
  Combiner diplexer 2x legacy wyjście 1 kabel ---> dolny combiner wyjście 2x Legacy przesuwa pasma ćwiartek na kablu ( jedna ćwiartka w dół druga ćwiartka w górę ) tak by można było przesłać jednym kablem.

  Inna wersja rozwiązania combinera.
  Combiner wejście 2x legacy wyjście 1 kabel ---> do tunera i podział na 2x SCR Unicable . :)


  I tak dla przykładu , zobacz jakie potrafią tworzyć ludki wynalazki używając combinerów i power inserterów i to działa z 4 konwerterami unicable.
  - Czy do rozdzielenia sygnału konwertera unicable wystarczy sam trójnik?
 • Level 9  
  Dziękuję, na przyszłość się przyda, a na razie, z racji tego że mam jeszcze jeden dekoder, to sobie po prostu sygnał z innej satelity podepnę do tego jednego dekodera i już