Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka kominów - usunięcie murowanych na rzecz plastikowych

Przemekprzemek 02 May 2021 10:27 528 8
    Przemekprzemek
    Level 11  
    Dzień dobry, założyłem temat bo stoję przed wymianą kominów, w związku ze zmianą pokrycia dachowego z papowego na blachę trapezową jestem skłonny usunąć stare podniszczone kominy murowane. Zostanie wykonane nowe poszycie dachowe, dach płaski 10-12% spadu na jedną stronę bez ogniomurów, czyli nowa więźba dachowa, ocieplenie wełną 30 cm, pełne deskowanie i blacha trapezowa, kominy są stare 40 letnie, chyba źle zaprojektowanie bo otwarte od góry jak spalinowe, chce je usunąć żeby ich nie remontować, przerabiać i obrabiać blachą, na rzecz kominków wentylacyjnych PCV, albo ocieplanych albo obrotowych "kul". Dom piętrowy w każdym pomieszczeniu kanał/komin wentylacyjny, czy dobrym pomysłem jest rezygnacja ze starych murowanych na rzecz plastikowych? skłaniał bym się za obrotowymi. W domu zostaną wymienione wszystkie okna na 3 szybowe oraz ocieplenie elewacji, Świeże powietrze planuję dostarczać poprzez gruntowy wymiennik cieplny rurowy, oczywiście nie spodziewam się dzięki niemu uzyskaniu klimatyzacji w domu latem, najbardziej zależy mi na wstępnym podgrzewaniu powietrza zimą.
    sunrise84
    Level 42  
    Przemekprzemek wrote:
    kominy są stare 40 letnie chyba źle zaprojektowanie bo otwarte od góry ja spalinowe, chce je usunąć żeby ich nie remontować,

+
    Przemekprzemek wrote:
    Dom piętrowy w każdym pomieszczeniu kanał/komin wentylacyjny, czy dobrym pomysłem jest rezygnacja ze starych murowanych na rzecz plastikowych?

A czym ten dom jest ogrzewany???

Bo jeżeli są to kanały wentylacyjne to można na plastik wymienić.
    A jeżeli masz w domu kotłownie lub opalasz gazem/olejem to musisz mieć komin który spełnia warunki bycia kominem odprowadzającym spaliny z kotła grzewczego.
    Przemekprzemek
    Level 11  
    Opalany węglem, do pieca węglowego jest osobny komin spalinowy, przy przerabianiu dachu zostanie również wyburzony do płaszczyzny dachu,, na jego miejsce będzie komin ceramiczny taki z gotowych prefabrykatów.
    r103
    Level 31  
    No to już bym się zastanowił nad względami estetycznymi - czy jest jeden wielki długi komin ceglany czy kilka małych - w pierwszym przypadku bym zostawił ceglany, w drugim można się zastanowić nad zmianą
    - ale piszesz o obróbkach - tak czy siak każdy komin trzeba "obrobić", i jak na dzisiaj wentylacja chyba działa a po zmianie mogą być problemy, ot tak wyjdzie to w czasie użytkowania ?
    Przemekprzemek
    Level 11  
    r103 wrote:
    ... tak czy siak każdy komin trzeba "obrobić"

No więc jeśli chodzi o obróbki, nowe kominki wentylacyjne wystarczy przykręcić do blachy, mają wyprofilowane 'stopy"pod kształt blachy.
    Rezygnacja z kominów ma dla mnie jeszcze jedno znaczenie, chcę postawić farmę PV, stare murowane wysokie kominy dosyć znacznie zacieniają dach, przez to będę musiał założyć przynajmniej kilka optymalizerow do PV co podnosi koszt oraz zmniejsza uzysk energii, te plastikowe mają 50cm co niweluje ten problem
    Przykładowe kominki nad którymi sie zastanawiam to te
    https://allegro.pl/oferta/kominek-wentylacyjny-ocieplony-125-trapez-18-8951172387
    https://allegro.pl/oferta/kominek-obrotowy-do-blachy-trapezowej-t35-kolory-10042656116
    i teraz pytanie odnośnie nich czy wystarczy zwykły czy lepiej obrotowy ?
    komin spalinowy wymagający obrobienia to np taki
    https://allegro.pl/oferta/komin-systemowy-ceramiczny-1-mb-180-200-k-kw-kw2-9967566294
    r103
    Level 31  
    Ale komin w przypadku Twojego dachu - powinien wystawać 0,6 metra ponad kalenicę - jak chcesz to pogodzić ???
    Przemekprzemek
    Level 11  
    Kalenica na dachu prawie płaskim bez ogniomórów? Co prze to rozumiesz ?
    Przemekprzemek
    Level 11  
    Kominy zostały zlikwidowane na rzecz plastikowych ocieplanych o wysokości 50cm, w zasadzie teraz sytuacja zmieniła sie ponownie, na dniach będzie montowany rekuperator więc kominy zostaną "odwracalnie " zaślepione, oprócz kuchennego, wątek zostawiam jeszcze jakiś czas otwarty, wszystkim serdecznie dziękuję za udział w dyskusji
    Pozdrawiam Przemek
    andk1eltd
    Level 36  
    W te pozostałości kominów wstaw w pomieszczeniach drzwiczki rewizyjne. Masz za darmo szachty kablowe. Żebyś kiedyś nie wracał na forum z zapytaniem jak prowadzić instalacje teletechniczne (np. nieustająca walka z zasięgiem WiFi :D )...