logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Studnia wiercona wodą, problem z wyciągnięciem rury.

Linka 2009 03 Maj 2021 07:20 5871 13
REKLAMA
  • #1 19413256
    Linka 2009
    Poziom 7  
    Posty: 7
    Ocena: 3
    Witam, mam problem, robiłem studnię na ogrodzie. Wierciłem metodą przez rurę calową pompowałem wodę i ładnie to szło. Do 5 m było pięknie, potem przebiłem się jakby w jakąś pustkę i stop, rura się zaklinowała i ani w jedną ani w drugą stronę nie drgnie. Co mogło się stać?
  • REKLAMA
  • #2 19413259
    jerry1960
    Poziom 37  
    Posty: 3016
    Pomógł: 284
    Ocena: 1554
    Może przebiłeś kawałek jakiejś skały (kamienia). Spróbuj kręcić tą rurą w koło i wtedy wyciągać.
  • REKLAMA
  • #3 19413260
    Linka 2009
    Poziom 7  
    Posty: 7
    Ocena: 3
    Rura kręci się w obie strony.

    Dodano po 50 [sekundy]:

    To nie było zbyt duże ciśnienie wody.
  • #4 19413267
    jerry1960
    Poziom 37  
    Posty: 3016
    Pomógł: 284
    Ocena: 1554
    To wykręcaj ją w lewo wyciągając.
  • #5 19413269
    Linka 2009
    Poziom 7  
    Posty: 7
    Ocena: 3
    Kręciłem i nic już zastosowałem pas do napinania i nic się nie dzieje kreci się a nie wychodzi
  • #6 19413272
    wojtek1234321
    Poziom 36  
    Posty: 3553
    Pomógł: 306
    Ocena: 1128
    Linka 2009 napisał:
    nic się nie dzieje kreci się a nie wychodzi
    Jeżeli się kręci to i wyjść powinna przy odpowiedniej sile "wyciągającej". Chyba że na końcu tej rury była jakaś "głowica" wiercąca o większej średnicy niż sama rura. W takim wypadku to "zamuliło" wiercony otwór do średnicy rury i głowica stawia zbyt duży opór aby wyciągnąć całość...
  • REKLAMA
  • #7 19413274
    Linka 2009
    Poziom 7  
    Posty: 7
    Ocena: 3
    Nie ma tam żadnej głowicy jest tylko mufa calowa i to wszystko.
  • #8 19413280
    wojtek1234321
    Poziom 36  
    Posty: 3553
    Pomógł: 306
    Ocena: 1128
    Linka 2009 napisał:
    jest tylko mufa calowa i to wszystko
    I właśnie ta mufa jest na tyle większa od średnicy rury, że "nie masz siły" aby ją przeciągnąć przez zamulony otwór... Tylko ponowne "lanie wody" pod odpowiednim ciśnieniem, odpowiednia stała siła "wyciągająca", i ponowne kręcenie rurą może pomóc, czyli ponowne "wiercenie od spodu".
  • #9 19413283
    Linka 2009
    Poziom 7  
    Posty: 7
    Ocena: 3
    Woda leci caly czas ale jej nie wybija na powierznie

    Dodano po 4 [minuty]:

    Nie ma tam żadnej głowicy jest tylko mufa calowa i to wszystko.
  • #10 19413294
    wojtek1234321
    Poziom 36  
    Posty: 3553
    Pomógł: 306
    Ocena: 1128
    Linka 2009 napisał:
    Nie ma tam żadnej głowicy jest tylko mufa calowa i to wszystko.
    No głowicy nie ma, ale jest mufa, a średnica tej mufy jest na tyle większa, że nie masz na tyle siły aby przeciągnąć ją przez pięciometrowy zamulony otwór w ziemi... Nic tylko odpowiednia "winda", z odpowiednią siłą ciągnącą do góry i sposób "siłowy" aby wyrwać.
    Dawniej widziałem jak przy budowie mostu (dawny Most Toruński w Warszawie) wyciągali tymczasowe podpory z rur o średnicy 50 cm wbijane kafarami w dno Wisły. Mieli specjalny wibrator zakładali go na rurę, podpinali dźwig, aby wyciągał rurę, napinali liny i włączali wibrator, rury wychodziły "jak z masła"...
  • REKLAMA
  • #11 19413303
    Linka 2009
    Poziom 7  
    Posty: 7
    Ocena: 3
    Ale średnica mufy jest większa tylko o 5 mm od rury pasem ciągłym do góry i nic krecac rura odrazu .

    Dodano po 46 [sekundy]:

    Ale dlaczego wody nie wybija
  • #12 19413306
    wojtek1234321
    Poziom 36  
    Posty: 3553
    Pomógł: 306
    Ocena: 1128
    No, ale to pięć mm wystarcza aby stawiać taki opór. A woda idzie po prostu gdzieś "w ziemię", może rzeczywiście trafiłeś na jakąś podziemną żyłę wodną i ją "zasilasz"... :D :D
  • #13 19413311
    Linka 2009
    Poziom 7  
    Posty: 7
    Ocena: 3
    Z wodą to może być prawda ale widziałem na filmie gościu 7 m tak wbił rury i wyciągał tylko mu wodą wypływała do góry a tu u mnie nie ma tej wody i zassało muł wezmę bloczek z firmy i wyrwie to dzięki za pomoc .
  • #14 19413774
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik napotkał problem z wyciągnięciem rury po wierceniu studni w ogrodzie. Po osiągnięciu głębokości 5 m rura się zaklinowała, co może być spowodowane napotkaniem pustki lub oporu ze strony mufy calowej. Uczestnicy dyskusji sugerują kręcenie rurą w lewo oraz zastosowanie odpowiedniej siły wyciągającej. Wskazano również na możliwość, że woda nie wypływa na powierzchnię z powodu zassania mułu lub napotkania podziemnej żyły wodnej. Proponowane rozwiązania obejmują ponowne wiercenie z użyciem wody pod ciśnieniem oraz zastosowanie dźwigni do wyciągania rury.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA