Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja solarna na działkę

03 May 2021 08:46 960 31
  • Level 3  
    Witam potrzebuję porady odnośnie instalacji solarnej na działkę. Chodzi o to, że wybudowałem na działce kurnik (działka jest bez dostępu do prądu) i potrzebuję zrobić w nim oświetlenie oraz kamery. I teraz tak: kamery oraz rejestrator pobierają około 50 W załączone byłyby cały czas. Dodatkowo zamontowane byłyby lampy LED o łącznej mocy około 40-50 W one uruchamiane byłyby poprzez zegar astronomiczny po zachodzie słońca czas świecenia to powiedzmy latem 3,5 h natomiast zimą i jesienią około 6h. Moje pytanie brzmi jakiej mocy panel solarny muszę zamontować, jakiej pojemności zastosować akumulatory oraz jaki zamontować regulator solarny żeby nie było problemów z zasilaniem również jesienią oraz zimą gdy słońca jest znacznie mniej? Ja założyłem sobie, że potrzebuję dwóch akumulatorów 150 Ah AGM każdy do połączenia szeregowego. Akumulatory sprzężone byłyby z przetwornicą 24DC/230 AC. Przeliczając ze wzoru (U x pojemność aku x 0,8 x 0,9 ) / moc pobierana ciągła = ilość godzin pracy zestawu bez ładowania tj (24x150x0,8x0,9)/90 = 28,8 h (założyłem sobie dla uproszczenia, że moc pobierana przez układ to 90 W cały czas) faktycznie czas ten wydłuży się. I teraz tak do naładowania wystarczy jeden panel np 380 W-500 W czy lepiej zastosować 2 panele o mocy 360 W każdy połączone np szeregowo lub równolegle? Nie wiem jak jest korzystniej dla ładowania akumulatorów. Regulator napięcia solarny, o którym myślałem to MPPT 30 A moc paneli fotowoltaicznych dla układu 24 V to 1100 W. Jeśli przesadziłem z pojemnością akumulatorów czy też regulatorem to proszę napiszcie mi o tym. Z góry dziękuję za pomoc.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 39  
    A tak z ciekawości, do czego ma służyć ta przetwornica? Ja już o tym kiedyś pisałem, że gdybym coś podobnego planował, to pojemność akumulatorów dobierałbym tak, aby zapewniły zasilanie przez 2-3 dni bardzo pochmurne, natomiast moc paneli taką aby były w stanie po tych 3 bardzo pochmurnych dniach, w ciągu jednego słonecznego dnia naładować akumulatory do pełna.
    Napięcie stałe (DC) wybrałbym takie, aby z nich bezpośrednio zasilić większość odbiorników, które można tak zasilić.
    Przy zastosowanym regulatorze MPPT, panele PV dobierałbym z dwukrotnie wyższym napięciem Voc niż napięcie baterii akumulatorów zasilanych.
  • Level 39  
    Musisz dotrzeć do danych mówiących o ilości wytwarzanej energii zimą. Możesz to zrobić porównawczo na pvmonitor.pl

Do tego musisz założyć, że "sprawność akumulatora" to ledwo 60% (a może i mniej). Zakładając, że potrzebujesz 100W przez 10h dziennie (1kWh) oznacza to, że aby uzyskać tę energię z akumulatorów musisz jej wytworzyć z paneli 1,67kWh. Teraz mając ilość energii (tylko na jeden dzień) odnieś się do pierwszego mojego zdania a dowiesz się jakiej mocy PV potrzebujesz aby taką ilość energii uzyskać zimą.

Jak już to sprawdzisz to zapytaj siebie - a co jeśli 3 dni będzie padało? Ano... 3 razy większe panele.
    Do tego mając ilość energii (przykładowy 1kWh) zakładając, że musisz jej mieć na 3 dni oznacza to,że musisz te 3kWh przechować w akumulatorach - już wiesz jakiej pojemności akumulatorów potrzebujesz. Do tego załóż złe warunki pracy akumulatorów (zimno) a okaże się, że będziesz je musiał wymieniać nie co 5 lat a co 3 lata a może i co 2 lata.

Według mnie z ekonomicznego punktu widzenia w ogóle nie ma sensu i taniej będzie zlikwidować te kury, no ale to ekonomiczny punkt widzenia a są też inne. Najpierw wylicz to co opisałem tylko się nie przeraź.

[edyta]
    gimak wrote:
    A tak z ciekawości, do czego ma służyć ta przetwornica? ...

Tu Kolega ma rację. By zmniejszyć straty trzeba by zrobić instalację na prąd stały ale świadomie całkowicie pominąłem ten aspekt bo to jeszcze nie ten etap. Najpierw autor musi się zmierzyć z rozmiarem inwestycji.
  • Level 21  
    Quote:
    Jeśli przesadziłem z pojemnością akumulatorów czy też regulatorem to proszę napiszcie mi o tym.

Mocy nigdy za wiele dla przykładu np z instalacji 8 kWp w zimowy pochmurny dzień może być tylko max 200 Wp i tak przez parę tygodni. Dobowo może taki układ w niekorzystnych warunkach wydoli te 1,6 kWh.
  • Level 39  
    Tak na szybko "odrobiłem lekcje" za autora. Dane pochodzą z pvmonitor.pl

datamoc PVilość energii
    13.01.20215,4kWp0,65kWh
    28.01.20215,4kWp0,5kWh
    10.01.20215,0kWp0,6kWh
    22.12.20205,0kWp1,65kWh
    19.12.20205,0kWp2,65kWh

Oczywiście to tylko próbka ale jasno pokazuje, że jeden / dwa panele, o których myśli autor w ogóle nie rozwiążą problemu.
  • Level 14  
    Może lepiej skupić się na tym aby układ pracował przez cały rok ale wykluczyć te najniższe uzyski. Może nic się nie stanie gdy na parę godzin czy dni zostaną wyłączone kamery. Jeżeli mają być tam kury to pewnie codziennie trzeba ich odwiedzać.
    W krytycznych dniach podłączyć na parędziesiąt minut akumulatory pod samochód , odpalić silnik i podładować.
  • Level 39  
    ignac80 wrote:
    ...
    W krytycznych dniach podłączyć na parędziesiąt minut akumulatory pod samochód , odpalić silnik i podładować.

Podkreślenie moje. Oczywiście można by i te "parędziesiąt minut" przeliczyć na ilość energii - w moim przekonaniu to absurd.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 3  
    No dobrze a jeśli zupełnie zrezygnowałbym z kamer to jakiego akumulatora regulatora i panelu potrzebuję do zasilenia samego oświetlenia sterowanego programatorem czasowym? Moc oświetlenia max 40-50 W LED. Tak żeby zimą nie było problemu z oświetleniem. Latem wiadomo powiedzmy od 19-23 a zimą od 15-23. zrezygnowałbym z przetwornicy. Poszukam lamp 12 V.
  • Level 39  
    Dawid971k wrote:
    No dobrze a jeśli zupełnie zrezygnowałbym z kamer to jakiego akumulatora regulatora i panelu potrzebuję do zasilenia samego oświetlenia sterowanego programatorem czasowym?

No ale chłopie... mamy to za Ciebie wszystko wyliczać? Przykład podałem wyżej.

Dawid971k wrote:

Moc oświetlenia max 40-50w led. Tak żeby zimą nie było problemu z oświetleniem.... a zimą od 15-23.

8 godzin świecenia, LED 50W to 400Wh (0,4kWh). Patrząc na produkcję dzienną zimą (patrz tabelka wyżej spisana z pvmonitor.pl) i tak potrzebujesz 4-5kWp paneli na dachu. 4-5kWp a nie dwa panele !

[edyta]
    Charakterystyka produkcji z PV jest taka, że masz ogromne nadwyżki latem i ogromne niedobory zimą. Dziś "całą robotę" w PV robi opust (ustawa o prosumencie), dzięki któremu możesz nadwyżkę energii z lata "zmagazynować w ZE" do zimy ze stratą 20%. Tylko dlatego ma to ekonomiczny sens. Ty nie masz takiej możliwości (ani oddania nadwyżki z lata do sieci, ani możliwości zmagazynowania energii z lata do zimy w akumulatorach) i dlatego w Twoim wypadku z ekonomicznego punktu widzenia nie ma to sensu.

Powodzenia.
    EOT.
  • Level 39  
    Erbit wrote:
    Charakterystyka produkcji z PV jest taka, że masz ogromne nadwyżki latem i ogromne niedobory zimą.

To chyba wynika z kąta ustawienia paneli. Ja mam panele ustawione pionowo w oknie w garażu, od strony prawie dokładnie południowej i właśnie duży nadmiar mam w okresie zimowym (październik - marzec) i z tego powodu jest zastosowane układy kontroli napięcia na akumulatorach, a w okresie letnim układ kontroli jest bezrobotny.
    To mi nasunęło pomysł, że przy małej ilości paneli (2-4), może warto zrobić konstrukcje pod nie, umożliwiającą zmianę kąta ich nachylenia dwa (zima, lato) lub trzy (wiosna i jesień) położenia.
  • Level 39  
    gimak wrote:
    ...
    To chyba wynika z kąta ustawienia paneli. ...

Zapewne wiele z tego kąta wynika ale nie sądzę aby to było decydujące.

gimak wrote:
    ... Ja mam panele ustawione pionowo w oknie w garażu, od strony prawie dokładnie południowej i właśnie duży nadmiar mam w okresie zimowym (październik - marzec)...

"Duży nadmiar energii" to pojęcie względne. Podaj konkretne dane z uzysku z okresu październik-luty oraz wielkość PV to zapewne będzie ważna wiadomość dla autora ile może zyskać zmieniając kąt paneli.
  • Level 15  
    U mnie jest teraz tak :

Off grid idzie na 30A i do tego grzałka 25A łącznie 55A. Panele 3,5 kW 12V. Czyli mam poboru teraz ok 850W.
    Myślę ze dużo mniej mocy niż ja mam w panelach, starczy na kolegi żarówki i kamery nawet przy kiepskiej pogodzie.
  • Level 39  
    Maverick73 wrote:
    ....
    Off grid idzie na 30A i do tego grzałka 25A łącznie 55A. Panele 3,5 kWh 12V. Czyli mam poboru teraz ok 850W.

Bardzo dobry przykład, konkretne wartości a nie teorie typu uda się, nie uda się.

Maverick73 wrote:

Myślę ze dużo mniej mocy niż ja mam w panelach, starczy na kolegi żarówki i kamery nawet przy kiepskiej pogodzie.

Nie byłbym takim huraoptymistą. Obecnie mamy już maj (zazwyczaj jest to najlepszy miesiąc na produkcję z PV). Jak możesz podaj dane z okresu październik-luty.
  • Level 15  
    No niestety nie mam bo cały czas przebudowuję moją instalację. W czwartek doszedł 3 aku 100Ah a w drodze tracer 40A. W tam tym roku działała tylko jak było słonce na niebie w zimie była rozłożona zmiana przewodów min. na 2x25mm². Ruszyła ponownie od marca tego roku na innych ustawianiach, a teraz znów zmiana. Teraz jak widać pracuje nawet gdy słońca nie ma. Ale dopiero będę badał ile mam kWh jak dojdzie tracer 40A i licznik na grzałkę.

Dodano po 18 [minuty]:

O widać na fotografii total 231kWh a tracer pracuje u mnie praktycznie od początku września tamtego roku. Jak pisałem z zimową przerwą. Na poprzednich ustawieniach od marca tego roku do dziś mam równe 70kWh. Oczywiście nie wiem ile jeszcze dodałbym z grzałki kWh bo nie mam licznika ale za niedługo będzie :)

Dodano po 9 [minuty]:

Dodam ze na moim off grid maksymalne obciążenie jest 400-500W.

W lutym tylko pracowała 2 dni.
  • Level 39  
    Erbit wrote:
    "Duży nadmiar energii" to pojęcie względne. Podaj konkretne dane z uzysku z okresu październik-luty oraz wielkość PV

Tak, to jest pojęcie względne. Podać konkretnych danych z uzysku nie jestem w stanie podać, bo nie mam stosownego oprzyrządowania do tego. Moje instalacje to pchełki, w porównaniu z tymi, o których dyskutuje się tu na forum. Jedna to dwa panele 10W/12V połączone równolegle ładują 14-letni akumulator 55 Ah/12V, do oświetlenia garażu, a druga to cztery panele 10W/12V połączone równolegle, utrzymują w pełnej gotowości akumulator 55Ah/12V w samochodzie - są stale podłączone gdy samochód stoi w garażu, a stoi i 3 miesiące nieodpalany.
    Podam dane z instalacji 40W. Przed ich zainstalowaniem w oknie garażu (w maju), ustawiłem je prostopadle do słońca i podłączyłem do akumulatora w samochodzie i przy pełnym słońcu dawały one 2.28 A, tyle ile podane było w instrukcji.
    Po ustawieniu ich w oknie garażu, uzyskałem z nich ok. 0.5 A przy pełnym słońcu. Nie dużo, ale mnie to wystarczyło, zeby akumulator był cały czas w pełni naładowany, obserwowałem tylko jak zachowywało się napięcie na akumulatorze w takie dni i na razie nie przekraczało 14.4 V. Ale w okresie jesiennym prąd zaczął wzrastać i napięcie na akumulatorze też. I pewnego dnia z bardzo ostrym słońcem ok. południa stwierdziłem największy prąd ładowania 1.68A, ale również najwyższe napięcie na akumulatorze 15.2V. To właśnie zadecydowało, że dołożyłem układ kontroli napięcia, który przerywa ładowanie (odłącza panele), gdy napięcie wzrośnie do 14.8V (tak ustawiłem) i ponownie wznawia ładowanie (włącza panele), gdy napięcie na akumulatorze opadnie do 13.0V (tak ustawiłem). Fakt przerwy w ładowaniu (odłączenia paneli) jest sygnalizowany.
    Na podstawie tej sygnalizacji można pośrednio wnioskować kiedy był nadmiar energii z paneli. W okresie zimowym (grudzień, styczeń), przy słonecznym dniu prawie zawsze występowało cykliczne ładowanie, obserwowany cykl: 10-15 sek ładowanie prądem 1.4-1.6 A (w zależności od nasłonecznienia i 40-60 sek przerwa w ładowaniu. W okresie letnim praktycznie cały czas panele były podłączone, bo bardzo rzadko napięcie na akumulatorze wzrastało do 14.8V, a prąd ładowania nie przekraczał ok. 0.5 A - praktycznie pokrywa prąd pobierany przez instalację w samochodzie (ok. 20 mA), prąd samorozładowania (ok. 400-450mA - tyle wynosił końcowy prąd ładowania tego akumulatora napięciem 14.8V).
    Kiedyś kolega Jaskiniowlex, w swoim temacie, przytoczył dane osiągnięte z paneli, które śledzą położenie słońca i paneli zamontowanych na stałe na dachu i tam jednoznacznie widać różnicę.
  • Level 39  
    gimak wrote:
    ... do oświetlenia garażu...

Zaiste używasz tego oświetlenia tylko jak tam jesteś natomiast autor będzie używał codziennie. To też istotna różnica, dlatego warto jest (w przypadku autora) przeliczyć wszystko na energię (kWh) aby wiedzieć z czym musi się zmierzyć.

Tak na marginesie: Twoja instalacja jest przykładem na to, że nie zawsze ekonomiczny punkt widzenia (który ja często pokazuję) ma znaczenie. W Twoim wypadku potrzeby okazały się ważniejsze. Być może podobnie będzie u autora ale aby ocenić przydatność inwestycji (by pół zimy nie było ciemno) trzeba to i owo wyliczyć.
  • Level 39  
    Dawid971k wrote:
    wybudowałem na działce kurnik
    Dawid971k wrote:
    potrzebuję zrobić w nim oświetlenie oraz kamery

Kury po zmroku oświetlania nie potrzebują ( wręcz ono im szkodzi , bo zaburza ich naturalny dobowy rytm ) . Kamerę chcesz zapewne aby ewentualny złodziej miał zapis dla Policji ? Jeżeli tak , to wystarczy zamontować lampę LED o mocy 10 W z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Instalacja PV znacznie się wtedy " odchudzi " . :D
  • Level 39  
    Erbit wrote:
    gimak napisał:
    ... do oświetlenia garażu...

Zaiste używasz tego oświetlenia tylko jak tam jesteś natomiast autor będzie używał codziennie.

Masz rację, ale nie doczytałeś, bo ja o oświetleniu tylko wspomniałem. To co podałem to dotyczyło akumulatora w samochodzie i to z jego powodu panele zaistniały. Od strony ekonomii, to też w pewnym sensie zależy od punktu siedzenia. Nie mam światła w garażu, od 14 lat samochodem bardzo mało jeżdżę, więc powstał problem utrzymania we właściwym stanie technicznym akumulatora. W grę wchodziło taszczenie akumulatora do domu na okresowe doładowanie (kłopotliwe) lub kupno agregatu prądotwórczego i z niego ładowanie akumulatora plus koszty benzyny (też kłopotliwe, bo trzeba to nadzorować). Cztery panele 10W/12 kosztowały mnie 280 zł, czyli prawie połowę tego co agregat, odpadają też koszty benzyny i jaka wygoda, przez nawet rok nie muszę zaglądać do garażu, ale jest potrzeba, to tylko odłączam wtyczkę paneli i bez najmniejszego problemu odpalam silnik.
    W tym wypadku decydujące znaczenia miała wygoda, ale również i ekonomia, bo ty było najtańsze rozwiązanie, być może nie najefektywniejsze, ale w pełni mnie satysfakcjonujące.
    Pytałeś o dane uzasadniające ewentualną celowość zmiany kąta nachylenie paneli w zależności od pory roku.
    Erbit wrote:
    Podaj konkretne dane z uzysku z okresu październik-luty oraz wielkość PV to zapewne będzie ważna wiadomość dla autora ile może zyskać zmieniając kąt paneli.

Łatwe byłoby to do wykazania, gdybym dysponował modułem, który oprócz pokazywania aktualnego prądu i napięcia, zliczałby energię która przez niego została przepuszczona. Wtedy byłoby wiadomo ile energii dostarczyły panele w okresie od 21 września do 21 marca i od 21 marca do 21 września, ale to nie oznaczałoby wcale, ile one mogą faktycznie dać w tych okresach. W moim przypadku, w okresie letnim byłoby to zbliżone do rzeczywistości, bo okresy przerw w ładowaniu z powodu osiągnięcia napięcia 14.8V są bardzo rzadkie, natomiast w okresie zimowym przerwy z częstotliwością podaną wyżej występowały w prawie każdy słoneczny dzień, więc tu wartość zliczonej energii, może bardzo odbiegać od tej, jaką dałyby panele, gdyby był ciągły odbiór z nich prądu, ale jaka byłaby ta rozbieżność nie jestem w stanie ocenić.
    Z tego co napisałem jasno wynika, że u mnie w okresie zimowym, z powodu innego ustawienia paneli niż zwykle, akumulator (jego napięcie) mówiło często, że nie ma ochoty na ładowanie, natomiast w okresie letnim trafiało mu się to bardzo rzadko.
    Czyli z tego jasno wynika, że przy małej ilości paneli, watro pokusić się o możliwość zmiany ich ustawienia do słońca, na pewno poprawi to efektywność instalacji. Przy większej ich ilości, może to być kłopotliwe i może nieopłacalne.
  • Helpful post
    Level 15  
    Akumulator 100Ah obciążony 12V/100W (bez przetwornicy) powinien pracować do napięcia 10,5 ponad 10 godzin to mamy noc z głowy. Dajmy ze właściciel zaopatrzy się w aku 12V/300Ah np 3x100Ah to ma 3 noce z głowy. Gdy nie będzie dobrej pogody mamy rezerwę ze tak powiem z pozostałych dwóch nocy (w dzień zawsze coś doładuje). Zostaje nam teraz aby w dzień był prąd do monitoringu i ładowania aku. Tutaj zaproponował bym jakiegoś regulatora mppt 30A i do niego panele poli. dajmy na początek 500-600W o napięciu ok 36V. Sprawdzić funkcjonalność, jeżeli się okaże ze prądu będzie za mało na dłuższy czas bez dobrej pogody to tylko dołożyć paneli i będzie ok.
    Podsumowując widzę to tak:
    Aku 12V/300Ah
    Reg MPPT 30A
    Panele poli 500-600W ok 36V (na początek ewentualne dołożenie)
  • Level 14  
    Może nie potrzebny monitoring 24h na dobę . Może kamery działające na ruch, potrzebują znikomą ilość enegii.
  • Level 39  
    ignac80 wrote:
    ... Może kamery działające na ruch, potrzebują znikomą ilość enegii.

Kamery działające na ruch wymagają analizy tego ruchu czyli są włączone i pobierają tyle samo energii co i włączone kamery ;)

Fotopułapki działają oszczędniej.
  • Level 15  
    Może się wypowiem i co do monitoringu. Moim zdaniem zamiast inwestować w (X) kamer może starczy 1 czy 2 z (IR) praktycznie obrotowa o 360o i 120o góra/dół. Kamerki działają na ruch i po wykryciu go od razu przesyłają na telefon powiadomienie oraz nagrywają czy fotografują co się rusza. Można w czasie rzeczywistym patrzeć i obracać kamerką przez telefon. Pobór (5W). Prawie 2000 opinii i prawie 90% 5 gwiazdek. Tylko jakiś router mobilny, trzeba było tam mieć.

https://pl.aliexpress.com/item/4000310818781.html?spm=a2g0o.cart.0.0.7d583c00hrSX6G&mp=1
  • Level 39  
    Maverick73 wrote:
    Może się wypowiem i co do monitoringu....

Może lepiej nie.

To są kamery wewnętrzne, po drugie "na ruch" w kamerach najczęściej działa dobrze tylko w opisie marketingowym. jeśli jakiś model nie jest przetestowany to opis "na ruch" trzeba brać mocno z przymrożeniem oka.

Poza tym odnoszę wrażanie, że nie kamery są problemem autora a zasilanie (PV).
  • Level 15  
    Myślę ze 2000 Chińczyków się nie podłożyło pod ludzi i ich opinie :). Widocznie wszystko działa tak jak ma. Zapewne autor ma tam jakieś okna i może taka kamerka obserwować przez nie. Po drugie najważniejszy element jego farmy jest wewnątrz a nie na zewnątrz. Autor pisał o monitoringu i związanych z nim oszczędnością więc jak dla mnie jest to jakiś sposób. A co do PV to się już wypowiedziałem.
  • Level 3  
    Maverick73 wrote:
    Akumulator 100Ah obciążony 12V/100W (bez przetwornicy) powinien pracować do napięcia 10,5 ponad 10 godzin to mamy noc z głowy. Dajmy ze właściciel zaopatrzy się w aku 12V/300Ah np 3x100Ah to ma 3 noce z głowy. Gdy nie będzie dobrej pogody mamy rezerwę ze tak powiem z pozostałych dwóch nocy (w dzień zawsze coś doładuje). Zostaje nam teraz aby w dzień był prąd do monitoringu i ładowania aku. Tutaj zaproponował bym jakiegoś regulatora mppt 30A i do niego panele poli. dajmy na początek 500-600W o napięciu ok 36V. Sprawdzić funkcjonalność, jeżeli się okaże ze prądu będzie za mało na dłuższy czas bez dobrej pogody to tylko dołożyć paneli i będzie ok.
    Podsumowując widzę to tak:
    Aku 12V/300Ah
    Reg MPPT 30A
    Panele poli 500-600W ok 36V (na początek ewentualne dołożenie)

OOOO widzę, że zaczynamy zmierzać w dobrym kierunku. Proponujesz np : https://allegro.pl/oferta/regulator-ladow-solarny-mppt-40a-voc-100v-rs232-9582239770 oraz np 2 panele połączone równolegle https://allegro.pl/oferta/panel-sloneczny-pol...uoWGFLbFInv4un4R7NK1O2a_Kk92bE-gaAqvgEALw_wcB ?
  • Level 19  
    brofran wrote:
    Kury po zmroku oświetlania nie potrzebują ( wręcz ono im szkodzi , bo zaburza ich naturalny dobowy rytm )

Jako ciekawostkę i przerywnik. Kury potrzebują minimum 14 godzin światła. Dokładnie rozmieszczonego o dpowiednim natężeniu, aby mogły spkojnie pbrać paszę i wodę. Latem to nie problem ale zimą? Chyba że dwa jajka nam wystarczą :D

Światło, ilość i natężenie decydują o nieśności.
  • Level 15  
    Przejrzałem instrukcje tego regulatora wygląda ze się sprawuje nieźle. Co najważniejsze to ma manualne ustawianie wszystkich parametrów które dostosowujemy pod akumulator/y. Panele też mogą być, i tak jak piszesz dwa podłączone równolegle.Jak byś zastosował jak napisałem aku 12V/300Ah a by się okazało ze w którymś momencie brakuje prądu śmiało możesz dorzucić jeszcze jeden czy dwa panele równolegle do tych istniejących.Myślę jednak ze powinna ta konfiguracja pierwotna zdać egzamin.
  • Level 3  
    Maverick73 wrote:
    Przejrzałem instrukcje tego regulatora wygląda ze się sprawuje nieźle. Co najważniejsze to ma manualne ustawianie wszystkich parametrów które dostosowujemy pod akumulator/y. Panele też mogą być, i tak jak piszesz dwa podłączone równolegle.Jak byś zastosował jak napisałem aku 12V/300Ah a by się okazało ze w którymś momencie brakuje prądu śmiało możesz dorzucić jeszcze jeden czy dwa panele równolegle do tych istniejących.Myślę jednak ze powinna ta konfiguracja pierwotna zdać egzamin.
    to jeszcze tylko ostatnie pytanie. Regulator, który podałem dla instalacji 12v obsługuje max moc paneli 550wp.Panele , które podałem mają 285wp/szt x 2 = 570wp
    W przypadku dołożenia trzeciego panelu czyli 570wp + 285wp= 855wp Nie uszkodzę tego regulatora ?