Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

5 kabli TRISET-113-ogladanie i nagrywanie na dekoderze

roletaPV 03 May 2021 14:38 384 5
IGE-XAO
    roletaPV
    Level 3  
    Witam,
    Jestem w trakcie budowy domu. Na te chwile mam poprowadzone na dach 5x TRISET-113 na antenę sat i anteny naziemne (zwrotnica). Do dwoch pokoi jest poprowadzony jednym TRISET-113 wewnętrznym, a do salonu i sypialni po dwa TRISET-113. Czy w takim układzie w salonie i w sypialni będę mógł oglądać i nagrywać programy z dekodera PVR dwuglowicowego czy muszę jeszcze poprowadzić dodatkowe przewody. Zakładałem na dachu instalacje konwertera quattro, anten VHF,uhf i zwrotnicy . Kable miałyby wchodzić na multiswitch 5/8 z czego po dwa wyjścia na salon i sypialnię.
    Czy tak wykonan instalacja umożliwi mi nagrywać i oglądać programy satelitarne, czy muszę powiedzieć elektrykom żeby dorzucili jakieś kable na dach czy do pomieszczeń.

Będę wdzięczny za wskazówki. Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • IGE-XAO
    roletaPV
    Level 3  
    Witam dzięki za zainteresowanie tematem.
    Tak na dach są czarne kabel TRISET-113 PE, i może źle się wyraziłem bo schodzą one do miejsca na szafę rack. Dopiero od szafy elektrycy poprowadzili 2 kable do sypialni i salonu, oraz po jednym na inne pozostałe pokoje. Dzieki za podpowiedzenie o technologii unicable-poczytam sobie. Jednak obawiam się że, i gdzieś czytałem że nie wszystkie dekodery umożliwia unicable. To raz, a dwa czy onie nie będą droższym rozwiązaniem?

Czyli mam wystarczającą liczbę kabli na dach i do salonu/sypialni. Tzn. 5 kabli powinno wejść na multiswitch 5 wejsciowy(w przypadku zwykłego) i po dwa przewody z wyjść na salon i sypialnię? I wtedy będzie możliwość nagrywania? Pytam się bo gdzieś w innym wątku natknąłem się na info. że drugi kabel do dekodera musi iść bezpośrednio na konwerter , omijając multiswitch, jeśli chce się nagrywać 2 program. I dlatego obawiam się czy 5 kabli (dla zwykłego wykonania beż unicable) będzie niewystarczające. Wolę się dopytać fachowców zanim wejdą tynkarze.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    RobeMek
    Level 27  
    _cheetah_ wrote:
    żeby użyć technologii unicable trzeba mieć dekoder z wejściem unicable

Raczej nie ma takich tunerów z wejściami Unicable bo Unikable to możliwości obsługi standardu przez głowicę tunera a nie wejścia tunera. sprzęty z obsługą tylko unicable też niby sa ale mało popularne zwłaszcza w Polsce bo droższe. Można przyjąć że jak tuner obsługuje Unicable to i obsługuje każdy inny standard od klasycznego legacy Full Band i diseqc.

Z tymi różnicami cenowymi też bym się kłócił , nie ma praktycznie żadnych bo ciężko spotkać nowe tunery bez obsługi unicable , no chyba że Chińskie zabawki albo starocie dawane przez operatorów TV które specjalnie mają często programowo ograniczone użycie standardu Unicable mimo posiadania takich głowic np jako drugi tuner do multiromu.

Przy domowych instalacjach wystarczy że do gniazd będą szły tylko dwa kable , jeden dla instalacji Unicable drugi dla klasycznej z sygnałem TV naziemnej który w sumie też można dodać do instalacji Unicable.

Do samej instalacji i odbioru można złożyć zestawy z multiswitchy na jedną czy dwie SAT z wyjściami unicable i dodatkowo kaskadowo podpiąć multiswitch z wyjściami na klasyczne Legacy. W ramach multiswitch jednego producenta nie będzie nigdy problemów i w dowolnym momencie można sobei rozbudować instalację o dodatkowe elementy czy dołoży satelity.

Czyli prościej, wystarczy zestaw zrobiony na dwóch odpowiednich multiswitchach, zasilanie do nich , konwerter quattro albo wideband ( mniej kabli do montażu i w większości multiswitchów zapewniają tez w zastępstwie quattro obsługę do dwóch satelit przy dwóch wide band )
    Ewentualnie opcja wzmacniaczy dla TV naziemnej , czasami dla konwerterów.

Tak na koniec można zaproponować dodatkowo obrotnicę do przeglądania sobie oferty innych satelitów z nieba, wystarczy że będzie ją obsługiwał jeden kabel z klasycznego konwertera np ten wpięty w salonie.
    roletaPV
    Level 3  
    Wielkie, ogromne podziękowania dla Panów ode mnie 😉. Wiem na czym stoję. A co do przewodow to elektrycy puścili mi je na dach w rurce RKGS40, więc jak będzie trzeba coś dołożyć to nie będzie problemu.

Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam