Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przycisk kołyskowy dwupozycyjny - zmiana biegunów - schemat podłączenia.

03 May 2021 14:53 462 12
  • Level 14  
    Witam, wykonuję sobie podnoszony stół do wiertarki stołowej. Podnoszenie stołu będzie realizowane poprzez podnośnik krzyżowy, napędzany silniczkiem od wycieraczek samochodowych 12 V DC. Mam już zakupiony do tego zasilacz montażowy 12 V, 25 A, oraz włącznik kołyskowy dwupozycyjny 6 pin. Jak wiadomo, zmiana kierunku obrotów w silniku wycieraczek samochodowych realizowana jest poprzez zmianę biegunów napięcia + i -. Ponieważ nie jestem z wykształcenia, ani elektronikiem, ani elektrykiem (chociaż przy niektórych podłączeniach ze schematem daję radę) mam więc do kolegów prośbę. Czy nie narysował by mi ktoś schematu, jak zrobić podłączenie kabli w tym włączniku kołyskowym 6 pinowym. Chodzi o to że, np. naciskając w nim pozycję 1 silnik będzie wykonywał np. podnoszenie, natomiast przyciskając włącznik w pozycji 2, po przyciśnięciu będzie następowała zmiana odwrócenia biegunów napięcia czyli + z -, i silnik wówczas będzie kręcił w drugą stronę, wykonując przy tym opuszczanie stołu. Włącznik ma również pozycję 0, czyli ustawienie klawisza w tej pozycji spowoduje odcięcie zasilania prądu i automatyczne zatrzymanie silnika. Poniżej wklejam zdjęcie zasilacza z płytą czołową, który już posiadam, oraz zdjęcie klawisza i schematu przy nim zamieszczonego (mam zamiar go dopiero kupić). Niestety schemat styków nie jest dla mnie za bardzo zrozumiały, dlatego prosiłbym o taki schemat, gdzie będzie pokazane połączenie liniami poszczególnych pinów z oznaczeniem + i -, pozdrawiam i z góry dziękuję. Może zamiast tego przycisku kołyskowego ktoś zaproponuje jakiś inny, niedrogi włącznik, coś jak na ostatnim zdjęciu z podpisem kaseta lub kaseta 1, który będzie odpowiedni do tego. Zależy mi na tym, aby nie trzeba było wykonywać lub dokupować jakichkolwiek płytek sterujących czy styczników, chodzi mi o najprostsze rozwiązanie. Pozdrawiam.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 16  
    Prościej się nie da. Sprawdź tylko obciążalność styków przełącznika na obciążenie od silnika. Chociaż 16 A powinno wytrzymać silnik od wycieraczki.

• Level 14  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam rozumieć, że +12 V z zasilacza podaję na obojętnie który pin 1 lub 4 i wykonuję pomiędzy tymi stykami mostkowanie? Tak samo będzie z minusem podanym na obojętnie który styk 3 lub 6 i wykonaniem mostkowania? Styki 2 i 5 to wyjście kabli na silnik, zgadza się? Co do włącznika, to myślę że wytrzyma spokojnie. Miałem zastosowany taki silniczek od wycieraczek samochodowych przy siłownikach bramowych i podczas pracy pod obciążeniem (raczej większym jak będzie tutaj przy stoliku), pobierał max. do 10 A, więc chyba spokojnie te 16 A powinno wystarczyć, pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 14  
    Mam jeszcze pytanie dotyczące montażu wyłączników krańcowych. Jako, że rozważam opcję zamontowania wyłączników krańcowych NZ (normalnie zamknięte) w skrajnych położeniach stołu po to, aby podczas podnoszenia, czy opuszczania, gdy podnośnik osiągnie swoje maksymalne lub minimalne położenie, nie trzeba było zwracać uwagi kiedy silnik zostanie mechanicznie przyblokowany, Wciśnięcie krańcówki powodowało by automatyczne przerwanie obwodu i odcięcie zasilania. Niestety nie wiem, w którym miejscu byłaby najlepsza opcja wpięcie tych krańcówek do obwodu, czy przy włączniku np. na kablach którymi wykonane będą mostki pomiędzy pinami, wpiąć się szeregowo, czy pomiędzy włącznikiem a silnikiem lub pomiędzy regulatorem a włącznikiem? Tylko nie wiem jak tutaj to rozwiązać, czy też jakoś szeregowo, czy trzeba jakoś równolegle. Krańcówki muszą być dwie, czyli po jednej w maksymalnym położeniu stołu oraz minimalnym.
  • Level 31  
    Witam
    Krańcówki możesz np.: wpiąć wg. takiego schematu:

Warunkiem jest tylko to, aby tak diody jak i krańcówki były przewidziane do przenoszenia odpowiedniego prądu.
    Diody są tak podłączone, że po "najechaniu" na krańcówkę dioda włączona jest zaporowo (nie jest możliwa dalsza jazda, natomiast można z krańcówki zjechać).
    Oczywiście z zastrzeżeniem, że takie rozwiązanie jest wystarczająco bezpieczne dla urządzenia jak i operatora.

Pozdr.
  • Level 31  
    Ten zestaw włączasz po przełączniku - zamiast "gołego" silnika.
    jammmo wrote:
    Mam rozumieć, że diody sa konieczne

Tak bo tylko wtedy:
    kicajbas wrote:
    Diody są tak podłączone, że po "najechaniu" na krańcówkę dioda włączona jest zaporowo (nie jest możliwa dalsza jazda, natomiast można z krańcówki zjechać).

Diody te pracują tylko przy "zjechaniu" z krańcówki, niemniej jednak 16A wypadało by dać.

Pozdr.
  • Level 14  
    Acha, teraz chyba rozumiem. Myślałem, że te oznaczenia na schemacie S1 oraz S2, są oznaczeniami styków włącznika, a " SUPLEY" oznaczało wyjście z zasilacza. Z tego co teraz rozumuję, to wychodzi mi na to, że S1 i S2 są krańcówkami , natomiast "SUPLEY" oznacza chyba włącznik, czy tak?
  • Level 18  
    S1 i S2 to krańcówki a "SUPLY" to napięcie zasilające silnik czyli końcówki 2 i 5 twojego włącznika kołyskowego
    (powinno raczej być "SUPPLY" a w zasadzie to "POWER SUPPLY")
  • Level 31  
    jdubowski wrote:
    Natomiast jeśli wszystko jest w bliskości to da się to zrobić bez diod.

Oczywiście; dodatkowo układ w.g kol.jdubowski ma tą zaletę, że w skrajnym przypadku dioda może ulec uszkodzeniu "na zwarcie" i wtedy nici z krańcówki - a jak nie ma diody to się i nie uszkodzi :D
    Układ diodowy stosowałem w czasach kiedy kręciło się talerzem TVsat i chodziło o minimalizację ilości przewodów bo czasem parę metrów szło.

Pozdr.

P.S. sorry za to "SUPLY", ale po indonezyjsku to "dostawa" więc od biedy będzie