Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Merkury 303A Diora - Problem z falującym ARCz

Piter3040 04 May 2021 20:02 231 5
 • #1
  Piter3040
  Level 24  
  Posiadam Merkury 303A Po przestrojeniu 20lat temu nieco bujało sie ARCz najbardziej jak ustawiłem na dużej wskazówce fale. Na programatorze było trochę lepiej. Teraz nasilił sie problem i na wyłączonym ARCz gra ok, a jak włączę to stacja odpływa. Antena daje mocny sygnał około 3/4 na wskaźniku.
  Poczytałem trochę by zastapić Rezystor 812 rezystorem sterującym 1Mohm
  Czy te z poniższych linków się nadają?


  Mam właśnie trochę czasu by sie tym zająć czy taki rezystor nastawny jak z linku bedzie dobry???
  https://allegro.pl/oferta/potencjometr-1-mohm-stojacy-9146096628
  lub
  https://allegro.pl/oferta/potencjometr-montaz-1-m-tvp-1232-stojacy-3-szt-9021913926
  lub
  https://archiwum.allegro.pl/oferta/pr-ka-pote...-stojacy-1m-10szt-2-2zl-2280-i4996778971.html
  Lub telpod
  https://allegro.pl/oferta/potencjometr-tvp-12-32-1m-stojacy-10szt-4zl-7413753469
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  remot
  Level 32  
  A co ze strojeniem F211 w p.cz.?
  Czy jest prawidłowe?
 • #3
  Piter3040
  Level 24  
  Ja mam dołożoną głowicę OMEGA . Co masz namyśli coś wiecej powiedz
 • Helpful post
  #4
  Andrzej L.
  Level 30  
  Zakładam, że sama heterodyna ci nie pływa skokowo, bo np. jakiś trymer trzeszczy, lub napięcie warikapowe tańcuje, bo potencjometr trzeszczy od starości. Jeżeli powyższe wykluczasz to robisz próby ze wskazanym R812
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16042608#16042608
  Na czas prób i dobierania wartości R812 wstawiasz dowolny potencjometr, podkówkę w okolicy 1MOhm, jak nie masz 1M to może być ostatecznie 2M2, 4M7. Jak już dobierzesz optymalną wartość by nie było falowania ARCZ. Demontujesz potencjometr, mierzysz jego nastawioną rezystancję i zastępujesz go stałym opornikiem, współczesnym metalizowanym 1%, bo te dużo mniej pływają nie te wstawiane tam w latach 80.
 • #5
  Piter3040
  Level 24  
  Dziękuje za odpowiedź
  Dodam że na głównej skali od przestrojenia czyli od 95 roku słucham bez ARCz bo tańcuje.
  Natomiast na programatorze było ok. Ale teraz ostatnio zaczęło się rozjeżdżać i na nim. Ale nie zawsze. Czasem jest ok. A czasem tak mi się wydaje że napięcie odpływa i zaczyna bujanie wskazówki. Wyłączę ARCz doreguluje i załączę z powrotem i kilka minut dobrze i znowu wskazówka skacze. Znowu wyłączę ARCz i znowu doreguluje i znowu chwilę dobrze. A czasem słucham godzinę czy dwie i nic się nie dzieje.
  Jedyne potencjometry które trochę trzeszczą to pokrętła od głośności i tonów, ale tylko przy kręceniu wiec nie przeszkadza to przy słuchaniu.

  Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, nie wiem czy to ma znaczenie. Że jak wskazówkę Zera FM przesunę minimalnie w prawo czyli powiedzmy 1-2mm od środka to minimalnie wzrasta moc na wskaźniku sygnału anteny tak może z pół milimetra.
 • #6
  Andrzej L.
  Level 30  
  Wzrasta ci moc sygnału na odstrojeniu, bo masz przypuszczalnie cewkę demodulatora FM dostrojoną lekko na zboczu pasma przenoszenia filtrów. Tu masz opisane dostrojenie demodulatora na zero. Robiłeś to już wtedy zgodnie z opisem?
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17714811#17714811
  Na oko czasami trudno tam się wstrzelić na środek dzwona charakterystyki przepustowej, którą w głównej mierze kształtują filtry ceramiczne 10,7MHz. Te charakterystyki nie są idealnie symetryczne i lustrzane odstrojenia o +/-100kHz od ustawionej częstotliwości środkowej na cewce demodulatora F201 7x7 nr 211 niestety często nie powoduje takiego samego spadku sygnału, bo zbocze przy odstrojeniu w górę przeważnie jest mniej strome niż zbocze odstrojenia w dół, które idzie bardziej stromo. Rozrzut symetrii nawet przy przyzwoitych filtrach Murata SFE10.7s potrafi dochodzić do 30kHz gdy w układzie mamy np. 3 takie filtry to odstrojenie do uzyskania spadku sygnału -3dB wychodziło +80kHz, -60kHz. A dla spadku sygnału -6dB wychodziło +100kHz, -70kHz. Dla polskich filtrów FCM10.7 (będących teoretycznie odpowiednikiem szerszych filtrów Murata SFE10.7A) charakterystyka jest jeszcze bardziej upośledzona i wyższe tłumienie w paśmie przepustowym.
  Stąd czasami się nam wydaje, że jesteśmy na środku pasma przepustowego filtrów (w praktyce w paśmie przepustowym lubi tam jeszcze trochę pofalować charakterystykę przy wierzchołku, a nie że ładna parabola), a to się okazuje, że nie na tym "prążku" zafalowania na wierzchołku przepustowej paraboli się dostroiliśmy zerem demodulatora.
  Oczywiście sprawdzaj to zawsze na stacji, która przynajmniej w pobliżu +/-1MHz nie ma innej "zakłócającej" jej krzywą "S" innej stacji. Bo jeżeli się okaże, że na odstrojeniu od stacji wzrasta ci jeszcze trochę sygnał, to może być to przekłamanie, bo w sąsiednim powiecie 200kHz obok stacji na której test robisz, nadaje inna silna stacja i ci łamię krzywą "S" i na odstrojeniu podbija ci fałszywie sygnały.
  Najprecyzyjniej wstrzelić się cewką demodulatora w rzeczywisty środek pasma przepustowego filtrów ceramicznych, modulując sobie generator FM (może być najprostszy transmiter FM i puszczasz sobie w nim nawet mp3 z sygnałem sinus 1kHz) tak aby uzyskać dewiację nieco ponad +/-75kHz. A potem na wyjściu demodulatora, czyli 6 nóżka UL1200 (HA1137W) obserwujesz - jak masz oscyloskop - co dzieje się z demodulowanym sinusem 1kHz. Jak stoisz na rzeczywistym środku przepustowego pasma filtrów to sinus jest symetryczny, jak przekosiłeś demodulator i wydaje ci się, że jest dostrojony elegancko do pozornego zera demodulatora, to na wierzchołkach sinusa pojawiają się grzebienie-szum (efekt cięcia filtrów, wychodzisz poza pasmo przepustowe). Czy to będą górne czy dolne wierzchołki sinusa 1kHz z nałożonym szumem, zależne jest od tego w którą stronę demodulator odstrojony. Przy ustawieniu w rzeczywistym środku i zwiększaniu amplitudy sygnału 1kHz (aby przemodulować generator-nadajnik do nawet dewiacji +/-100kHz) wierzchołki łapią szum symetrycznie zarówno dół jak i góra. Potem dostrajasz do tego środka delikatnie także cewki wyjściowe głowicy L106, L107 na największy sygnał.
  Zmierz ile ci samo napięcie warikapowe 25V płynie dla WYŁĄCZONEGO ARCZ, od momentu włączenia zimnego tunera (taki wyziębiony z nocy) do nagrzania po 30 minutach.
  w Merkurym jest lichy stabilizator, za dużo elementów RC i tranzystorów wpływa tam na niestabilność napięcie, same podkówki ostro pływają. Podmuchaj z kilkanaście sekund na Zenerę D601 i zobaczysz jak pięknie płynie napięcie 25V jeżeli tam siedzi zwykła, najprostsza niekompensowana termicznie dioda BZPxxx. Zawsze możesz sobie ten układ ulepszyć i jednocześnie uprościć, przerabiając na stabilniejszą wersję z układem UL1550, który od włączenia do zagrzania nie odpływa więcej niż jakieś 30mV przy 30V.