Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki inwerter lepszy? Prośba o opinię.

Michal_212 04 May 2021 20:28 2136 29
    Michal_212
    Level 3  
    Witam.

Zakupiłem 12 szt paneli DAH Solar DHM-72L9 450W. Sumaryczna moc wyniesie więc 5400W. Zastanawiam się nad inwerterem GROWATT MOD 5000 TL3-X, HUAWEI SUN2000 KTL-M0 5kW lub Sofar Solar 5,5KTL-X. Jestem skierowany bardziej w stronę Growatta, gdyż ma niskie napięcie startu wynoszące 140V. Chciałby jednak zasięgnąć opinii kolegów czy warto iść w Growatt?
    abudabdi
    Level 12  
    Falownik Fronius Symo 4.5-3-S
  • Helpful post
    rokbok
    Level 33  
    Zapewne każdy będzie chwalić swój inwerter, każdy zapewne ma wady i zalety, opinie które tu przeczytasz to odczucia subiektywne, jedne mają chłodzenie aktywne, inne pasywne, to jest tak jak robią sprzedawcy, każdy zachwala swoje.

Ja mam Huawei-a i jestem zadowolony, po za tym serwis się nie ociąga i potrafi załatwić sprawę w 24-48 godz., można o tym przeczytać tu na forum, ktoś inny napisze to samo o Growatt, Sofar, Fronius i innych, obawiam się że decyzję będziesz musiał podjąć sam, ale oczywiście możesz poczytać kto co napisze o poszczególnych modelach.
    3301
    Level 33  
    Michal_212 wrote:
    Witam.

Zakupiłem 12 szt paneli DAH Solar DHM-72L9 450W. Sumaryczna moc wyniesie więc 5400W. Zastanawiam się nad inwerterem GROWATT MOD 5000 TL3-X, HUAWEI SUN2000 KTL-M0 5kW lub Sofar Solar 5,5KTL-X. Jestem skierowany bardziej w stronę Growatta, gdyż ma niskie napięcie startu wynoszące 140V. Chciałby jednak zasięgnąć opinii kolegów czy warto iść w Growatt?

Łącząc 12 modułów szeregowo to się nie ma co zajmować napięciem startu bo dla każdego falownika będzie wystarczające.
    Michal_212
    Level 3  
    No w sumie przy 12 panelach napięcie startu nie jest aż tak istotne.
    Ktoś ma Growatta? Bardzo wkurza odświeżanie danych serwerze co 5 minut? W sensie nie za rzadko? I jak z wyświetlaniem informacji na samym inwerterze? W tym samym momencie tylko jeden parametr chyba jest wyświetlany?
    toolpusher
    Level 23  
    Polecam Sofara bo mam. Duży ekran, najlepsza cena, dobry serwis, 10 lat gwarancji producenta z możliwością przedłużenia za dopłatą. Serwis w Polsce z dobrym kontaktem. Odświeżanie możesz zmienić na 1 min. Chyba najlepiej sprzedający się falownik w Polsce stąd też duże wsparcie użytkowników choćby u na forum.
    Michal_212
    Level 3  
    Michal_212 wrote:
    Polecam Sofara bo mam.

A czy hasło sieci WiFi, do której zamierza się podłączyć inwerter może mieć tylko litery i cyfry? Bo z tego co gdzieś czytałem to Growatt wymaga aby hasło WiFi miało tylko litery i cyfry, nie mogą być żadne znaki specjalne. Jak dla mnie jest to dość śmieszne tak samo jak odświeżanie co 5 minut - pod tym względem daje takimi latami 2000.
    toolpusher
    Level 23  
    No wiem tylko co zo za kryterium wyboru inwertera - z czego ma się składać hasło. Hasło można zmienić w 1 min.
    Dane w falowniku są odczytywane na bieżąco. 5min jest to interwał przesyłania do chmury z której z korzystaja apki.
    Cytro12
    Level 26  
    Growatt najbardziej optymalny bo jakość bardzo dobra i chyba najniższa cena. Poza tym ma najlepszy monitoring i możliwości zdalnej diagnostyki. Całość wypada najlepiej zaraz obok jest Hjuławej ale sporo drożej. Sofar zaczyna odstawać od czołówki.

W Growacie można zmienić interwał na jaki chcesz ale częściej niż 5min nie ma sensu.
    Michal_212
    Level 3  
    toolpusher wrote:
    No wiem tylko co zo za kryterium wyboru inwertera - z czego ma się składać hasło. Hasło można zmienić w 1 min.

Nie no nie mówię, że to jest kryterium które dyskwalifikuje Growatt, ale trzeba przyznać, że w obecnych latach wydaje się to dość dziwne, że inwerter nie radzi sobie z rozbudowanymi hasłami. Może nie tyle inwerter co ten Dongle.

toolpusher wrote:
    Dane w falowniku są odczytywane na bieżąco. 5min jest to interwał przesyłania do chmury z której z korzystaja apki.

Ok czyli gdy uruchomię aplikację w telefonie to będę widział aktualną produkcję prądu "teraz" a nie z przed 5 minut tak?

Dodano po 1 [minuty]:

Cytro12 wrote:
    Poza tym ma najlepszy monitoring i możliwości zdalnej diagnostyki.

Mogę prosić o wytłumaczenie co oznacza doskonały monitoring? W sensie, że dużo parametrów instalacji monitoruje?
    rokbok
    Level 33  
    @Michal_212 jest tak jak pisałem :) , będziesz miał zgryzkę, co wybrać, co wybrać ;).

rokbok wrote:
    Zapewne każdy będzie chwalić swój inwerter, każdy zapewne ma wady i zalety

rokbok wrote:
    Ja mam Huawei-a i jestem zadowolony

toolpusher wrote:
    Polecam Sofara bo mam.

Cytro12 wrote:
    Growatt najbardziej optymalny
    prose
    Level 35  
    Michal_212 wrote:
    Ok czyli gdy uruchomię aplikację w telefonie to będę widział aktualną produkcję prądu "teraz" a nie z przed 5 minut tak?
    Przez chmurę zawsze będziesz miał z opóźnieniem i to we wszystkich inwerterach. Na bieżąco to masz monitoring tylko z wyświetlacza inwertera.
    anaba255
    Level 27  
    Mam Growatta, inny model bo 3,6 kW i 1F. Jestem zadowolony, subiektywnie jak kolega wyżej napisał. Kawał pudła z dużym radiatorem, z 3150 W paneli mono potrafi wyciągnąć 3400 W. Nie ogranicza mocowo wyjść MPPT, jak niektóre inwertery, na jednym pójdzie z pełną mocą. Cichutki, jak się przy nim stanie, ledwie słychać elektronikę w środku. Z serwisem nie miałem do tej pory do czynienia, oprócz jednej rozmowy, mogą go ustawiać zdalnie. Co do apki to się nie wypowiem, bo mam w miejscu gdzie jest słabe wifi i obecnie działa bez połączenia z netem, kiedyś to ogarnę. Na minus, to brak przycisków, trzeba w niego puknąć, żeby wyświetlacz się zaświecił i wejść w menu, ale to nawet zabawne.
    Było na temat Growatta sporo na forum, firma miała problemy z oprogramowaniem, podobno to naprawili.
    andrzej20001
    Level 43  
    Huawei praktycznie sie nie grzeje , nie ma wentylatora.Duza sprawność i bezpieczeństwo instalacji
    dprzyb
    Level 22  
    Też mam i polecam Huawei'a.
    Do tego wygląda na to, że w końcu został rozwiązany "problem wieku dziecięcego" aplikacji FusionSolar bo teraz wszystko chodzi elegancko
    Michal_212
    Level 3  
    W przypadku Growatta chyba można mieć dostęp do diagnostyki z poziomu aplikacji? Diagnostyka działa przez insternet czy tylko lokalnie przez WiFi?

A jak sprawa się ma w przypadku Huaweia? I tam też jest tak, że podczas podglądu przez interent aktualne dane są sprzed 5 minut?
  • Helpful post
    prose
    Level 35  
    Realne dane masz tylko na wyświetlaczu.
    dprzyb
    Level 22  
    W Huawei'u, jak i raczej we wszystkich innych chmurach zbierających dane, otrzymujesz dane z poślizgiem (ok. 5 minut)
    Jak chcesz widzieć dane w realu to musisz zalogować się po prostu bezpośrednio do falownika a nie do chmury (Huawei nie ma wyświetlacza)
    rokbok
    Level 33  
    Takie możliwości będą po zalogowaniu się do falownika Huawei, jest to ekran główny.

Jaki inwerter lepszy? Prośba o opinię.
    prose
    Level 35  
    A ja mam sofar i jakoś mi ni nie ogranicza mocy na MPPT jak niektórzy piszą. Na growatt bym nie zamienił.
    Cytro12
    Level 26  
    anaba255 wrote:
    Kawał pudła z dużym radiatorem

Dlatego się nie grzeje jak Sofar i pewnie będzie działał ze 20 lat a ile posłuzą te plastikowe zabawki z małymi radiatorkami już słyszeliśmy co się dzieje z Afore i z Sofarem :) Mogą robić za ogrzewanie :)
    prose wrote:
    Na growatt bym nie zamienił.

Ja rozumiem, ze moje jest mojsze ale tutaj liczy sie obiektywizm w bezpośrednim porównaniu zmienił byś zdanie. Tym bardziej, ze Sofar coraz bardziej odstaje.
  • Helpful post
    Jarek Kordalewski
    Level 18  
    Michal_212 wrote:
    astanawiam się nad inwerterem GROWATT MOD 5000 TL3-X

Mam Growatta 6000 i po prostu działa. Nie mam z nim żadnych problemów. Działa cicho, szybko się synchronizuje itd. Po prostu robi to do czego jest przeznaczony.
    Michal_212
    Level 3  
    Dzięki Panowie za komentarze. Kupiłem Growatta :) Nie chcę zakładać osobnego tematu, więc tylko szybko zapytam tutaj - w kartonie były instrukcja montażu. Według niej przekrój przewodów AC powinien być z zakresu 10-16mm². Instrukcja jest dla modeli 3-15kW, czy przekrój żył kabla AC wynoszący 10mm² nie jest trochę nad wyrost dla inwertera 5kW?
    3301
    Level 33  
    Podasz długość i sposób montażu to się wyliczy
    Michal_212
    Level 3  
    Falownik będzie zamontowany w garażu, do którego mam poprowadzony w ziemi od domu kabel YKY 5x6mm o długości ok 30m. Pytałem ostatnio znajomego elektryka i podobno nie będzie trzeba wymieniać tego kabla, bo przy 5kW jest ok. Zastanawia mnie tylko dlaczego producent inwertera zaleca przewody 10-16mm2 (mowa tu o przewodzie AC zakończonym wtyczką wpinaną w inwerter). Nie wiem czy w ogóle kabel 5x10 wejdzie do tej wtyczki którą daje producent :D Tak przy okazji, do tej wtyczki lepiej dać kabel w lince czy drucie? Linka w sumie będzie bardziej elastyczna
    3301
    Level 33  
    Przy 30m 5x6 spadek będzie 0,3% więc b. dobrze, do wtyku to raczej nie wchodzisz tym kablem, trzeba by jakąś skrzynkę z ochronnikiem i zabezpieczeniem 10A a dopiero z zabezpieczenia do falownika przewodem giętkim, linką
    Michal_212
    Level 3  
    3301 wrote:
    Przy 30m 5x6 spadek będzie 0,3% więc b. dobrze, do wtyku to raczej nie wchodzisz tym kablem, trzeba by jakąś skrzynkę z ochronnikiem i zabezpieczeniem 10A a dopiero z zabezpieczenia do falownika przewodem giętkim

Tak, tak, w garażu jest rozdzielnica i to od niej będzie poprowadzony kabel do falownika + wszystkiej zabezpieczenia nadprądowe, ochronniki przepięć, itp. Zastanawiało mnie tylko czemu producent zaleca tak spore przekroje. Ale skoro jest między domem a garażem 5x6mm to do falownika też się da 5x6 i powinno być ok :)
  • Helpful post
    3301
    Level 33  
    Ten krótki kawałeczek to spadku nap. nie popsuje i do falownika to 2,5 ew. 4.
  • Helpful post
    fazik
    Level 17  
    Od ochronników do falownika wystarczy 5x4 mm. W instrukcji wyraźnie pisze, że przekrój przewodu może być AWG12
    Michal_212
    Level 3  
    Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w temacie. Zamykam :)