Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrotik RB433, karty Atheros AR5213, wzajemne zakłócanie się kart

takijasiu 04 May 2021 22:05 189 2
 • #1
  takijasiu
  Level 25  
  Witam,

  mam Mikrotik RB433, firmware ar7100, wersja firmware 6.43.7 i mam do niego włożone 2 karty, które na "interface wireless" zgłaszają się tak: "Atheros AR5213" - nie potrafię powiedzieć czy to jakieś super firmowe karty czy nie.

  Do kart mam podłączone antenki, ponieważ mam tego RB433 w metalowej obudowie, antenki o takie malutkie na kawałku przewodu, żeby tylko wystawały poza obudowę:

  Mikrotik RB433, karty Atheros AR5213, wzajemne zakłócanie się kart

  Antenki ogólnie leżą praktycznie jedna na drugiej, dotykają się.

  Karty są skonfigurowane na frequency 'auto' - mam wlan1 i wlan2 - próbowałem je na próbe ustawić wlan1 na 2442 (ch7) i wlan2 na 2462 (ch11), ale to nie pomogło.

  Na wlan2 jest podpięty 1 klient i jest to kamerka WiFi, która jest w odległości 3 metrów od tego RB433. Zaś na wlan1 nic nie jest podpięte.

  W logach mikrotika nie ma niepokojących komunikatów o jakichś próbach połączeń na ten wlan1. Jak włączyłem w obrębie zasięgu tych antenek kismet/airodump-ng to na kanale na którym wówczas obie karty były nie było jakiegoś super ruchu z dziwnych stacji. Trochę beaconów latało z pobliskich sieci WiFi (od sąsiadów).

  No i problem jest taki, że przy konfiguracji:
  1) wlan1 na freq auto lub freq 2442 (ch7) - brak podłączonych klientów
  2) wlan2 na freq auto lub freq 2462 (ch11) - podłączony 1 klient, kamerka WiFi, 3 metry od RB

  Przy powyższej konfiguracji połączenie z kamerką jest mega niestabilne. Pingi się albo gubią, albo są odpowiedzi po 3000ms lub 5000ms. O połączeniu TCP z kamerką można zapomnieć.

  O dziwo, wyłączenie karty wlan1 powoduje, że połączenie z kamerką staje się super stabilne - pingi 3ms, bez problemu wchodzi wbudowana strona WWW. Po ponownym włączeniu wlan1 wraca niestabilność.

  No i teraz będzie klasycznie: mam wrażenie, że to działało :D w sensie, że przy obu włączonych kartach wlan, ta kamerka była dostępna. Wówczas na wlan1 były jakieś sporadycznie klienty, ale też działały w miarę OK.

  Trochę mi się nie chce odkrywać na nowo Ameryki, a może to jest oczywista sprawa - sądzicie, że te karty się po prostu zakłócają (bo nie wiem, antenka się przesunęła o 2 cm) czy to raczej jest np. kwestia, że karta wlan1 się uszkodziła?

  Spróbuję sprawdzić jeszcze czy pozostawienie samej karty wlan1 aktywnej z jakimś jednym klientem działa stabilnie.

  Czy to może być efekt, że się zasilacz zrobił za słaby nagle?
 • Helpful post
  #2
  dt1
  Admin of Computers group
  takijasiu wrote:
  "Atheros AR5213" - nie potrafię powiedzieć czy to jakieś super firmowe karty czy nie.

  Witaj. Prawdopodobnie są to fabryczne karty, Mikrotik głównie stosuje układy radiowe firmy Atheros (teraz Qualcomm). Nie są to już najmłodsze karty, ale ogólnie były zupełnie rozsądne w swoim czasie.

  takijasiu wrote:
  Do kart mam podłączone antenki, ponieważ mam tego RB433 w metalowej obudowie, antenki o takie malutkie na kawałku przewodu, żeby tylko wystawały poza obudowę:


  Co to są za anteny? Czy są one przystosowane do pasma 2.4GHz (2401-2483MHz)? Bo jeśli są to jakieś przypadkowe anteny i przypadkiem nie mają wiele wspólnego z pasmem 2.4GHz, to zestrojenie tego zestawu może być fatalne i już to samo z siebie może powodować pewne problemy z komunikacją, utrudniając pracę urządzeń radiowych, które z takimi antenami pracują.

  takijasiu wrote:
  Antenki ogólnie leżą praktycznie jedna na drugiej, dotykają się.

  Nie powinny, generalnie przy tak niewielkiej odległości od siebie ciężko będzie karcie A podczas odbierania wytłumić sygnał karty B, która w tym momencie nadaje.

  Oddal te anteny od siebie jak najbardziej się da, nawet kilkanaście/dziesiąt centymetrów może zrobić sporą różnicę w porównaniu do praktycznie stykających się anten.

  takijasiu wrote:
  Karty są skonfigurowane na frequency 'auto' - mam wlan1 i wlan2 - próbowałem je na próbe ustawić wlan1 na 2442 (ch7) i wlan2 na 2462 (ch11), ale to nie pomogło.

  Skonfiguruj jedną na kanale 1, drugą na kanale 13, jeśli któreś urządzenia (głównie amerykańskie) nie chcą działać Ci na kanale 13, to wybierz kanał 11 zamiast tego. W ten sposób karty będą mniej się zakłócać ze względu na bardziej odległe częstotliwości, na których pracują.

  Jeśli masz możliwość, możesz również zredukować moc nadawania na obu kartach do 50% czy 25% na próbę. Może się okazać, że o ile zasięg się nieco zmniejszy, sygnał dalej od routera nieco osłabnie, to poziom zakłóceń na kartach się zmniejszy i wyjdzie na plus. Warto sprawdzić, jak nie wyjdzie to można ustawić z powrotem pierwotne 100%.

  Zasilacza póki co bym nie obwiniał, chociaż jeśli masz inny to można spróbować podmienić. Bardziej, jak podejrzewasz, karty się wzajemnie zakłócają.
 • #3
  takijasiu
  Level 25  
  Dzięki za odpowiedź.

  Ja w tzw. międzyczasie walczyłem z tym tematem. Właśnie skończyłem.

  Okazało się, że jedna karta była Atheros AR5413 (wlan1), druga Atheros AR5213 (wlan2). Obie pokazywały na monitorze zainstalowanym na telefonie (WiFi Analyzer) dobry zasięg - tzn. gdy antenki były podłączone.

  Te antenki były kupione na Allegro jako właściwe do 2.4GHz - opis miały taki "Antena idealna do oferowanych na naszych aukcjach modułów Sonoff, Tuya oraz Arduino czy ESP8266 2,4Ghz".

  ***

  Okazało się, że nawet włączając samą kartę wlan1 i tak nie mogłem nawiązać z nią sensownie stabilnego połączenia - tzn. dochodziło do Associate ale nie był komputer w stanie nawet pobrać IPka.

  Czyli tak:
  tylko wlan1 - brak sensownej komunikacji
  tylko wlan2 - działały mi dobrze 2 urządzenia (1 kamerka WiFi i 1 testowo podpięty laptop)
  obie karty - urządzenia połączone na wlan2 działały bardzo opornie (pingi po 5 sekund, zgubione pakiety), a na wlan1 brak sensownej komunikacji

  W związku z tym wyjąłem tą kartę wlan1 i zamiast niej włożyłem inną Atheros AR5213 - no i generalnie problem się rozwiązał. Czyli chyba ta karta Atheros AR5413 wlan1 się po prostu uszkodziła - trochę dziwne.

  Spróbuję ją włożyć w jakiegoś mikrotika innego i przetestować jeszcze.

  ***

  Odnośnie kanałów, to teraz mam ustawione tak:

  wlan1: band=2ghz-b/g disabled=no frequency=auto mode=ap-bridge scan-list=2412-2432:5 security-profile=wlan1-sec
  wlan2: band=2ghz-b/g disabled=no frequency=auto mode=ap-bridge scan-list=2442-2462:5 security-profile=wlan2-sec

  Przy takim ustawieniu jedna karta wybiera sobie zdaje się kanał tam od 1 do 5, a druga zdaje się od 7 do 11.

  Obie karty działają. Moja kamerka WiFi jest podpięta do wlan2 i nie ma z nią problemu, gdy wlan1 jest też aktywne.

  Sprawdzę, czy jest sens ograniczać im moc nadawania - na razie to działa.

  ***

  Pytanie trochę, dlaczego ta karta się uszkodziła, czy po prostu sama z siebie, czy jednak obecność tej drugiej karty obok tak na nią podziałała.

  ***

  A tak w ogóle, to przy okazji się okazało, że jak na mojej kamerce Edimax (gdzie naprawdę starałem się zadbać o różne rzeczy, w tym jest podpięta do WiFi bez wyjścia na świat), jak zniknie skonfigurowane na niej WiFi, to ona wystawia APka i każdy w zasięgu może obejrzeć, co się dzieje u mnie w domu :/ <facepalm>. Będę musiał poszperać, jak tą funkcję wyłączyć.