Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak przywrócić pady na płycie głównej

04 May 2021 23:12 267 5
  • Level 7  
    Dobry wieczór,
    wylutowałem układ z płyty głównej i pady z pól lutowniczych po czyszczeniu połączyły się. Moje pytanie: jak je przywrócić do pierwotnego stanu, w zasadzie jakim preparatem? Flux i druciki do zbierania cyny nie pomagają. Może źle to robię, lub temperaturę na lutownicy mam nieodpowiednią?
    Poniżej szkic.
    1) właściwy wygląd padów,
    2) połączone pady.

• TermopastyTermopasty
  • Level 16  
    Nie musisz nic z tym robić po prostu zdrapałeś soldermaskę i całość została pocynowana, pola są trzy: dren, źródło, bramka..
  • TermopastyTermopasty
  • Level 15  
    atp2000 wrote:
    Flux, druciki do zbierania cyny nie pomagają. Może źle to robię

Na pewno źle to robisz bo flux i "druciki do zbierania cyny" czyli plecionka to dokładnie to czego potrzeba, żeby oczyścić te pady. No i oczywiście lutownica.
    pokryj fluxem to co chcesz zebrać, dociśnij plecionkę grotem i "szoruj" (oczywiście z czuciem i nie za gorąco żeby nie odpalić padów od PCB, 320°C powinno wystarczyć) tak, żeby cyna wsiąkła w plecionkę. Ewentualnie poszukaj na YT poradników n.t. lutowania SMD, będzie tego multum i na wielu z nich ta czynność będzie dokładnie pokazana.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli, przez plecionkę mam na myśli to:

Podrzuć jakieś zdjęcie ewentualnie, bo rysunek może nie oddawać zbyt dobrze rzeczywistości.
  • Level 35  
    Dokładnie tak - to w żaden sposób nie szkodzi, soldermaska zeszła z tych samych pól na płycie, które i tak miały ze sobą wcześniej kontakt.
    Co do temperatury lutownicy - takie rzeczy dzieją się przy zbyt wysokiej temperaturze lutownicy. Niby nie szkodzi, ale jednak warto mieć wyczucie, przy jakich temperaturach soldermaska zaczyna schodzić.
    Czym wylutowałeś tego mosfeta?

EDIT:
    moon09 wrote:
    oczywiście z czuciem i nie za gorąco żeby nie odpalić padów od PCB, 320°C powinno wystarczyć

Weź pod uwagę, że płyty główne zazwyczaj są dość grube, przy 320 stopniach plecionka może się przyklejać do padów, a wtedy ich wyrwanie to kwestia jednego nieodpowiedniego ruchu.
    Dużo topnika przede wszystkim, dobrze też pracować na podgrzanej płycie.
    Ja u siebie robię takie rzeczy na podgrzewaczu + 420-450 stopni na TS100, kilka szybkich ruchów (żeby nie odparzyć padów) i cyny nie ma.
    Podanymi tutaj temperaturami niech autor się nie sugeruje, tutaj sporo zależy od różnych czynników - gabaryty plecionki, grubość płyty, jej pojemność cieplna, to, czy została odpowiednio podgrzana, czy nawet parametry sprzętu...
    Ważne, żeby dobrze wyczuć sprzęt, na którym się pracuje.
  • Level 7  
    Bardzo doękuję za odpowiedzi.
    Naprawdę rozjaśniliście mi sytuację.
    Używam od jakiegoś czasu flux'a i plecionki i dobrze mi to wychodziło.
    Tak rzeczywiście pady są odpowiednio ze sobą połączone: dren, źródło, bramka, ale chciałem się dowiedzieć czy jest możliwość.

Mam taką lutownicę, na której mam zmianę temp. cyfrowo, ale w ogóle jest chyba rozkalibrowana, tzn zaniża temp. Mam miernik temp. WEP-191, to przy 380 stopniach, miernik pokazuje okolo 344 stopni i to zależy jak grot przyłożę. Nie wiem czy to wina grotów czy tej lutownicy. Oczywiście mam opcje kalibracji lutownicy, ale żeby aż o tyle się myliła, to tragedia. Tak nawiasem pisząc to jaką moglibyście polecić, niedrogą.

Tak mam taką plecionkę i działam z nią i muszę kombinować z nią tak, aby grot dobrze przyłożyć. Mam kilka grotów, więc kombinuję. Groty 900M. Muszę obejrzeć te filmiki z lutowania SMD i faktycznie z uwagą.

Ok. Dzięki. Będę podgrzewał płytę w tym miejscu przed czyszczeniem, chociaż nigdy tego nie robiłem i wychodziło mi. To zdarzyło mi się pierwszy raz.
    Ale tak jak piszecie: zerwałem soldermaskę, bo może za duża temp. lutownicy była. Chyba, że za mocno tarłem, a temp. była ok? Fakt, że mi się przyklejała plecionka.

Jak wrócę z pracy to wieczorem wstawię zdjęcia.