Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki prąd znamionowy jest dla drutu oporowego kanthal A1 1mm?

04 May 2021 23:18 147 4
  • Level 2  
    Chcę zrobić grzałkę z drutu oporowego kanthal A1 1mm. Jakiej największej mocy może być grzałka przy 230V. Albo jaki max. prąd taki drut wytrzyma?
  • Helpful post
    Level 34  
    Karta charakterystyki:
    https://www.kanthal.com/contentassets/f79945b0b0e84ea4a5f8607ce19809f4/kanthal-a-1.pdf

Co do tego pytania - zastanów się nad jego sensem.
    W przypadku budowy grzałki konwencjonalna "elektryka" odchodzi na bok i wchodzi termodynamika (i wymiana ciepła).
    Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników - ilość dostarczonej mocy elektrycznej, ilość odprowadzonego ciepła z grzałki (przez powietrze czy coś, z czym grzałka ma styk) oraz parametry graniczne tego drutu.

Do czego jest ci potrzebna ta grzałka?
  • Level 16  
    Nie da się na to pytanie prosto odpowiedzieć. Prawo Ohma działa wszędzie, w Twoim przypadku podwójnie. Im większe napięcie tym wyższy prąd, im wyższa temperatura (stała) tym więcej mocy ucieka z grzałki i więcej prądu trzeba by ją w danej temperaturze utrzymać. Musisz znać/określić/oszacować rezystancję cieplną, obliczysz ile mocy musisz dostarczyć by utrzymać daną temperaturę. Tylko czy na pewno musisz wykonywać te obliczenia i zakładać jakieś warunki pracy?
    Zapewne grzałka ta będzie nagrzewała się do setek stopni, może nawet powyżej tysiąca jeżeli tego potrzebujesz. Jeżeli wiesz że ciepło będzie odbierane równo z całego drutu, możesz temperaturę grzałki mierzyć rezystancyjnie. Z tego co pamiętam kanthal przy 1000 stopniach ma około 5% większą rezystancję a to aż nadto by prosta elektronika to wykryła. Wtedy niezależnie co będziesz grzał, elektronika zadba by grzałka pracowała na pełnej mocy, osiągała zadaną temperaturę a przede wszystkim by się nie spaliła bo chłodzenie spadnie.
  • Level 2  
    Pewne zasady znam, ale ponieważ mam już sporo lat,a grzałki robię pierwszy raz do pieca ceramicznego o którym nie mam pojęcia jaki będzie odbiór ciepła poprzez to pytanie chciałem uzyskać kierunek myślenia. Już wiem czym się kierować. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas. Marek
  • Level 2  
    Pewne zasady znam, ale ponieważ mam już sporo lat,a grzałki robię pierwszy raz do pieca ceramicznego o którym nie mam pojęcia jaki będzie odbiór ciepła poprzez to pytanie chciałem uzyskać kierunek myślenia. Już wiem czym się kierować. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas. Marek

Dodano po 3 [minuty]:

By nie ryzykować pracy grzałek w wyższej temp. co wiąże się z szybkim zużyciem dodam więcej grzałek