Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transoptor NCY17 - Dlaczego to działa

24 Paź 2005 14:26 3648 7
  • Poziom 19  
    Zrobiłem układ transoptor + tranzystor npn w układzie darlingtonia i sygnał na wyjściu wolno narastał połączyłem nurze 4 z 6 (emiter z bazą transoptora) i zaczęło dużo lepiej działać czy ten układ nie przeciąża transoptora i dlaczego to właściwie działa ? Schemat cny17 poniżej.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    trzeba bylo narysowac calkowity schemat a nie tylko wnetrza CNY17.
    Jak masz to polaczone w ukladzie darlingtona to bedzie ok. Jakbys mial tranzystor z CNY17 podlaczony do plusa a ptem do masy to dobrze by bylo dac jakis rezystor w bazie. W takim ukladzie napiecie nasycenia tranzystora bedzie pewnie mniejsze niz w ukladzie darlingtona.
    fototranzytor czy fotodioda w transoptorach dzialaja odrotnie niz sie ludzia wydaje. Nie zwiekszaja swojego pradu w kierunku normalnego przewodzenia C-E czy A-K tylko rosnie im prad uplywu zlacza wstecznego co powinien wykrywac uklad dolaczony do transoptora.
  • Poziom 21  
    Jak wyciągnąć max prędkość przełączania z CNY17-3 - jaki dać rezystor między bazę a emiter ?!
    Mam następującą sytuację:
    Pin1 podłączony przez R=330 Ohm do procka
    Pin2 podłączony do masy
    Pin3 wolne
    Pin4 (emiter) - do masy
    Pin5 (kolektor) - do wejścia sterującego scalaka
    (normalnie stan wysoki wymuszony przez wewnętrzny rezystor. transoptor ma to zwierać do masy na chwile - scalak reaguje na rosnace zbocze i cośtam robi)
    Pin6 (baza) narazie wisi w powietrzu...

Zależy mi na maksymalnej możliwej dla CNY17-3 prędkości przełączania...
  • Poziom 27  
    Na stronie 6 .pdf-a jest rysunek. Pdf stąd:
    http://www.datasheet4u.com/html/C/N/Y/CNY17-3_ToshibaSemiconductor.pdf.html
    Pokazana jest zależnośc czasów przełaczania od Rbe. W zależności od tego, które zbocze Cię bardziej interesuje, możesz wybrać rezystor. Chyba najlepiej wypada zbieg krzywych ts i tf. Odpowiada to 75 kiloomom.
    Ale ten rezystor służy głównie do zmiany charakterystyki przełaczania, "stromości" krzywej Ic tranzystora od prądu diody If . Na rys. opto1.gif pokazane dla innego transoptora, ale dla CNY17 bedzie podobnie.
    Zwróć jeszcze uwagę na znaczenie rezystora w kolektorze tranzystora :D . U Ciebie go chyba nie ma.
    pozdr.:
  • Poziom 21  
    rasty napisał:
    Zwróć jeszcze uwagę na znaczenie rezystora w kolektorze tranzystora :D . U Ciebie go chyba nie ma.:

Ano nie ma... z tego co widzę to im mniejszy tym lepiej?
    Chyba po prostu wstawię 4k3 na kolektor i 100k na Rbe - będzie dobrze?
  • Poziom 27  
    Będzie na pewno znacznie lepiej niż przedtem. Poprawisz stromość zboczy.
    Jak masz jakiś generator imp. prostokątnych i dobry oscyloskop to możesz to sprawdzić doświadczalnie, tzn. zweryfikować dane z charakterystyk. :wink:

A może jeszcze szybsze zbocze było by przy połączeniu:
    kolektor do plusa, rezystor do emitera i masy a sygnał zbierać z emitera. Tylko wtedy masz odwróconą fazę sygnału :!:
  • Poziom 21  
    Coś z tym rezystorem od +5V do kolektora nie chce mi działać wogóle... Scalak którym mam sterować odczytuje to jakbym miał cały czas podany jeden stan...

Uściślę problem:
    Sytuacja jak na rysunku poniżej (rezystor miedzy prockiem a cny - 330 om, miedzy baza a emiterem cny 100k om)
    Program w procku:

[code]
    For I = 0 To 200
    P2.0 = 1
    Waitms 20
    P2.0 = 0
    Waitms 20
    Next I

No i na transoptorze poniżej 20ms gubi kroki (silnik krokowy).
    Jak podepnę bezpośrednio pod procka to nawet na 1ms chodzi dobrze. Co można z tym zrobić nie rezygnując z poczciwego CNY17-3 (mam już zrobioną płytę główną z RS232, itp bajerami i nie chcę jej robić od nowa).
    Czyli jak wycisnąć z transoptora możliwie krótkie czasy przełączania?

Rozwiązaniem okazało się podłączenie na odwrót diody transoptora - rysunek. Ponieważ procek który posiadam - AT89S52 nie może dać na porcie odpowiednio dużego prądu. Może za to przyjąć prąd gdy stan portu = 0. Teraz pozostało zmienić program - zanegować port... Pozdro!
  • Poziom 2  
    jakie jest maxymalne wzmocnienie????jaki prąd można puścic na baze????max??

Dodano po 4 [minuty]:

prąd przepływa za sprawa polaryzacji bazy z emiteraz do kolektora czy kolektora do emitera???-