Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja PV południe-zachód jak wygląda produkcja

doopa 06 May 2021 09:37 1449 19
    doopa
    Level 13  
    Hej,
    Mam instalację inwerter 4 kW panele 4,32kWp położone na południowej połaci dachu.
    Myślę o dołożeniu paneli na połać zachodnią, ale chciałbym od doświadczonych kolegów dowiedzieć się jakiej produkcji można oczekiwać w takim połączeniu.
    Jeśli mógłbym prosić o odpowiedź w stylu
    Mam inwerter np 6kW
    połać południowa 5kWp
    połać zachodnia 3kWp
    roczna produkcja 7 MWh

pozdrawiam
  • Helpful post
    riddyk
    Level 20  
    Inwerter 3,7kW
    Południe 2520 kWp
    Zachód 2520 kWp
    Roczna produkcja 4,8MWh // edit
    Panele położone na dachu kopertówce.

Panele zachodnie zaczynają pracować jakąś godzinę, półtorej później niż południe.
    Koniec pracy zachodu jest praktycznie 30 min. później.
    Latem falownik obcinał moc maksymalną paneli, średnio przez 3 godziny dziennie. Przez około 3 tygodnie.
    jozgo
    Level 40  
    Witam
    Pytam jako laik.
    Mam dach dwuspadowy. Połacie wschód i zachód.
    Nie chcę żadnych konstrukcji kierujących panele na południe.
    Czy instalacja paneli PV płasko na takim dachu ma ekonomiczny sens?
    Jeszcze jedno. Jak rozumieć tę wielkość?
    riddyk wrote:
    Roczna produkcja 4,8kWh

Bo doslownie to tyle co nic.
    Np. 1 kW przez niecale 5 godzin.
    rokbok
    Level 31  
    Pomylił, zapewne chodziło o 4,8 MW/h.
    jozgo
    Level 40  
    rokbok wrote:
    zapewne chodziło o 4,8 MW/h.

To już chyba możliwe?
    To wychodzi śr. 13 kWh na dobę.

Dodano po 8 [minuty]:

Ale mnie chodziło o sens płaskiego montażu PV na dachu dwuspadowym wschód/zachód.
    rokbok
    Level 31  
    Skoro dach dwuspadowy to nie jest on płaski tylko spad pod jakimś kątem, zapewne chodziło Ci o montaż paneli równolegle do połaci dachu, a nie montaż płaski.

W naszych warunkach optimum to 30° do 40° przy orientacji południowej, dla wschodu i zachodu z racji ze słońce jest niżej pewnie odpowiedniejszym byłby większy kąt natarcia, ale to jest moje zdanie.

Są tacy co montują z mniejszym kątem bo takie mają warunki, poczekaj na opinie mających instalację wschód-zachód.
    jozgo
    Level 40  
    rokbok wrote:
    zapewne chodziło Ci o montaż paneli równolegle do połaci dachu,

Tak "położonych" na dachówkach.
    Spadek, w/g dokumentacji wynosi po 40 stopni.
    Czyli "kąt wierzchołkowy" jaki tworzą połacie to 100 stopni.
    Reczo
    Level 8  
    Wbrew obiegowym opiniom odstępstwo od idealnego ułożenia paneli względem słońca - nachylenie 25-35stopni i idealne południe - nie dyskredytuje danego dachu od opłacalności zamontowania instalacji. Na podstawie tej tabelki możesz sobie to sprawdzić Instalacja PV południe-zachód jak wygląda produkcja

Akurat przy mniejszych niż 30stopni nachylenia dachach, nawet skierowane zupełnie na wschód zachód instalacje pracują nieźle, bo słońce dosyć wcześnie zaczyna na nie padać. Gorzej jest przy 40+, gdzie słońce musi dłuższą drogę przebyć zanim sięgnie promieniami paneli.
    doopa
    Level 13  
    riddyk wrote:
    Inwerter 3,7kW
    Południe 2520 kWp
    Zachód 2520 kWp
    Roczna produkcja 4,8MWh // edit
    Panele położone na dachu kopertówce.

Panele zachodnie zaczynają pracować jakąś godzinę, półtorej później niż południe.
    Koniec pracy zachodu jest praktycznie 30 min. później.
    Latem falownik obcinał moc maksymalną paneli, średnio przez 3 godziny dziennie. Przez około 3 tygodnie.

Bardzo ładne osiągi :) przyjmując że ostatni rok to 1.1 MWh z 1kWp
    Wychodziło by że z połaci południowej miałeś 2,772 MWh
    reszta to połać zachodnia czyli 4,8-2,772= 2.028 MWh 73% dachu południowego
    U Ciebie trochę też obcinał inwerter :)
    Bardzo mnie ciekawi czemu zachód pracuje tylko 30minut dłużej a podnosi się godzinę wcześniej.
    Ja liczyłem że w kwietniu maju czerwcu lipcu i sierpniu to tak średnio z 2h powinno to pracować dłużej.
    Maverick73
    Level 27  
    Każdy punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Też uważam ze panele skierowane pod małym kątem powinny pracować dłużej. Dziś panele pod kątem 35o południe dostały światło prostopadle do nich dopiero o godzinie 8 rano, i o 17:45 będzie już za panelami. A dzień się zaczął dziś o 5 rano i potrwa do 20:08. Panele pod tym kątem można powiedzieć ze będą dobrze oświetlone od 10 do 16. Uważam ze tracimy ok. 4 godzin dobrego światła gdy mamy panele przykładowo pod kątem 10o.
    Jak sama nazwa wskazuje wschód i zachód, wschodzi i zachodzi. Zobacz wschód w pełnym słońcu a zobacz zachód w pełnym słońcu, jaka jest różnica naświetlenia. Dajmy ze promienie do ziemi docierają w 8 min, więc gdy Ty widzisz jeszcze słonce zachodzące na zachodnim horyzoncie, to jego już tam faktycznie nie ma kilka minut. Stąd te różnice.
    riddyk
    Level 20  
    Dom jest przekręcony w stronę wschodu, dlatego południe wcześniej wstaję przy tym kącie paneli. Komin powoduje, że szybciej południe nie pracuje.

Tu ograniczenie mocy falownika:
    Jarek Kordalewski
    Level 18  
    Maverick73 wrote:
    Dajmy ze promienie do ziemi docierają w 8 min, więc gdy Ty widzisz jeszcze słonce zachodzące na zachodnim horyzoncie, to jego już tam faktycznie nie ma kilka minut. Stąd te różnice.

Ciekawa teoria. Mógłbyś to rozwinąć? W jaki sposób widzę Słońce zachodzące na zachodnim horyzoncie, skoro "już go nie ma"? I co to ma wspólnego z produkcją PV?
    bryko
    Level 21  
    Panele mają azymut 165E oraz 105W, oba są na połaci 35st. Wykres z dnia 29.04.2021

Jak widać moc osiągana jest w zasadzie identyczna, różnica w produkcji energii wynika z szybszego spadku dla panela zachodniego w momencie gdy słońce jest już nisko.
    Janusz_kk
    Level 34  
    doopa wrote:
    Bardzo mnie ciekawi czemu zachód pracuje tylko 30minut dłużej a podnosi się godzinę wcześniej.
    Ja liczyłem że w kwietniu maju czerwcu lipcu i sierpniu to tak średnio z 2h powinno to pracować dłużej.
    Popatrz jak słońce świeci rano a jak przy zachodzie, rano ślepi wieczór nie, związane jest to z parą w powietrzu, dlatego lepiej jest mieć panele południe-wschód niż południe-zachód, ładnie to widać na ostatnim wykresie Bryko, jak gwałtownie spada moc przy zachodzie słońca.

Dodano po 5 [godziny] 32 [minuty]:

Maverick73 wrote:
    Dajmy ze promienie do ziemi docierają w 8 min, więc gdy Ty widzisz jeszcze słonce zachodzące na zachodnim horyzoncie, to jego już tam faktycznie nie ma kilka minut. Stąd te różnice.

Toś chłopie popłynął :) wg tego co napisałeś to słońce odwraca sie do nas ciemną stroną? ;)
    Przemyśl to jeszcze raz z czego wynika zachód słońca na ziemi :)
    Janusz_kk
    Level 34  
    Maverick73 wrote:
    Ja płynę w dobrym kierunku a Ty ?

W kontekście tej wypowiedzi:
    Maverick73 wrote:
    Dajmy ze promienie do ziemi docierają w 8 min, więc gdy Ty widzisz jeszcze słonce zachodzące na zachodnim horyzoncie, to jego już tam faktycznie nie ma kilka minut.

Na pewno nie. Przemyśl to jeszcze raz.
  • Helpful post
    jurek.parus
    Level 18  
    Wczoraj nałożyłem na siebie wykres mojej instalacji południowej (zielony) na wykres sąsiada wschód/zachód (czerwowny) - skale pionowe i poziome są dopasowane (w miarę)
    I od razu widać gdzie jest różnica.
    Jarek Kordalewski
    Level 18  
    Patrząc na ten wykres można zwrócić uwagę, że orientacja wsch/zach ma dwie istotne zalety - poprawia autokonsumpcję i zmniejsza ryzyko wyłączeń produkcji w południe ze względu na przekraczanie napięcia (gdyż zmniejsza maksymalną moc wprowadzaną do sieci) przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji energii na zbliżonym poziomie.
    jurek.parus
    Level 18  
    Coś w tym jest!
    Dlatego dokładam 3,5kWp + Fronek 3kW w orientacji wschód/zachód (na używkach).
    Na południe kiedyś dołożę, ale z akumulatorami i ładowarką do samochodu elektrycznego - bo jednak produkcja łączna jest wyraźnie większa.