Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Obwód rezonansowy LC w antenie dipolowej - zmiana częstotliwości

dobrapoczta 07 May 2021 14:04 438 4
 • #1
  dobrapoczta
  Level 2  
  Dzień dobry Wszystkim.

  Mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Moja wiedza z elektroniki jest dość ograniczona stąd próba uzyskania pomocy na E.

  Opis urządzenia
  Stworzyłem równoległy obwód rezonansowy LC. Układ ma służyć do zbudowania dwupasmowej anteny dipolowej na częstotliwości 7MHz i 14MHz. Układ składa się z cewki nawiniętej na rdzeń toroidalny AL=7 (pracujący w zakresie częstotliwości 3 MHz - 40 MHz) oraz kondensatora ceramicznego 22pF 3kV. Układ został zestrojony na częstotliwość 14MHz (dobrana liczba zwojów oraz pojemność kondensatora do konkretnego rdzenia )

  Najpierw zrobiłem antenę na 14MHz, następnie dołączyłem do tego obwód rezonansowy, dostroiłem antenę i dodałem długość linki do 7MHz, dostroiłem antenę.
  Zadanie układu jest proste. Gdy układ jest w rezonansie z częstotliwością 14MHz podawaną do anteny odcina jej część (czyli pozostawia antenę na 14MHz) a jeżeli częstotliwość jest inna nie odcina i wykorzystywana jest cała antena czyli 7MHz.

  Generalnie wszystko działa, ale pojawia się problem, gdy zwiększam moc nadajnika. Przy większej mocy rezonans zaczyna płynnie się przesuwać w prawą stronę częstotliwości. Generalnie przesuwa się o jakieś 200Hz. Jeżeli przesunę częstotliwość nadawania w stronę rezonansu ponownie się przesuwa o te 200Hz. Przy małej mocy powiedzmy do 20W to zjawisko jest znikome. Po zakończeniu nadawania rezonans powoli wraca na swoje miejsce.

  Sprawdzałem, nic się nie grzeje, aby odczuć to np. dłonią.
  Moje pytanie. Co może być tego przyczyną i czy można to w jakiś sposób wyeliminować?
 • #2
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Można wyeliminować. Należy pozbyć się rdzenia.
  Obwód rezonansowy LC w antenie dipolowej - zmiana częstotliwości
 • #3
  dobrapoczta
  Level 2  
  Rozumiem, ale co jest tego przyczyną?
 • #4
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nasycenie rdzenia.
 • #5
  dobrapoczta
  Level 2  
  Wyeliminowanie rdzenia