Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to nazwac "dwustanowa zapadka/bramka", alternatywa dla serwomotoru

koirat 08 May 2021 20:21 243 9
    koirat
    Level 8  
    Witam.
    Nie bardzo wiem jak takie coś mogło by się nazywać, więc nie wiem jak znaleźć takie urządzenie.
    Chodzi mi o coś a'la zapadka/bramka, która miała by dwa stany, takie wahadełko, które kierowało by mi spadający produkt albo do lewego, albo do prawego kanału.
    Do dnia dzisiejszego myślałem, żeby sterować to serwomotorem, ale nie wiem czy jest sens stosować tak drogi element do czegoś tak prostego.

Pewną alternatywą był by tłok elektryczny, jednak to co widziałem na internecie, to są to elementy bardzo powolne, a ja potrzebuje zmiany bardzo dynamicznej.
    jozgo
    Level 40  
    koirat wrote:
    to są to elementy bardzo powolne, a ja potrzebuje zmiany bardzo dynamicznej.

No to nic lepszego jak pneumatyka.

Dodano po 35 [sekundy]:

No ale potrzebne sprężone powietrze.
    koirat
    Level 8  
    Pneumatyka odpada, nie jest warta zachodu.
    Już wolał bym wydać na ten serwomotor.
    Ale dziwie się, że nie ma takiego elementu bardziej popularnego, przecież bardzo często chcemy żeby coś mechanicznego miało dwa stany.
    jozgo
    Level 40  
    No to elektromagnes + sprężyna.
    Jedna pozycja ustalana przez sprężynę. W drugą przechodzi po podaniu napięcia na elektromagnes.
    Nie opisałeś wielkości tego elementu.
    koirat
    Level 8  
    Produkt jest mniej więcej wielkości 15x15x15 cm, więc element/płytka, który skierowywałby produkt w odpowiednim kierunku musiał by mieć jakieś 20 cm szerokości i 30 długości.
    Płytka dlatego dłuższa gdyż nie chce żeby produkt spadał na nią pod zbyt dużym kątem.

Na serwomotorze po prostu miał bym jeden koniec takiej płytki przytwierdzony wzdłuż wału, ta dłuższa krawędź była by prostopadła.
    Natomiast tak jak wspomniałem cały serwomotor mógłby mieć zamieniony na jakiś taki tłok dwustopniowy (zamknięty/otwarty), który poruszałby ramieniem tego całego mechanizmu.
  • Helpful post
    jozgo
    Level 40  
    No to o tym mówię.
    Elektromagnes (solenoid) z wciąganym rdzeniem (jak tłok) i sprężyna.
    Sprężyna wyciąga rdzeń i ustala np. lewą pozycję. Elektromagnes wciągając rdzeń - drugą.
    Znajdź gdzieś stary bilard elektryczny - fliper. To tam były takie patenty.
    koirat
    Level 8  
    OK, dzięki, o to chodziło, już wiem że to się nazywa solenoidy (ciągnące/pchające).
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Odpowiednio wysterowany silnik krokowy obracający.
    koirat wrote:
    takie wahadełko, które kierowało by mi spadający produkt albo do lewego, albo do prawego kanału.
    .
    koirat
    Level 8  
    No i nie wiem czy właśnie na silniku się nie skończy.
    Solenoidy to ciekawy patent, niestety są albo za male (mala siła, za mały tłok), albo za drogie.