Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zacienione panele fotowoltaiczne

pitrus69 10 May 2021 17:21 1395 14
    pitrus69
    Level 12  
    Dzień dobry.
    Ostatnio z gminy zainstalowano mi panele fotowoltaiczne.
    Panel phono solar.
    Instalacja 3,65 kW.
    Inwerter 3 kW.
    Generalnie jeszcze nic nie działa, bo czekam na wymianę licznika.
    Ale zastanowił mnie jeden fakt. Panele są skierowane na południowy zachód.
    O koło godziny 9 panele są cieniowane przez rurkę na której wisi antena co widać na zdjęciach.
    Czy taki cień będzie powodował jakieś zakłócenia w instalacji?
    rokbok
    Level 32  
    Spadnie wydajność instalacji, jak jest taka możliwość przełóż antenę w inne miejsce.
    theo33
    Level 27  
    Bez przesady, panele są skierowane na południowy zachód i o tej 9 to tej mocy niewiele
    toolpusher
    Level 23  
    Ja jestem tylko ciekaw czy w trakcie montażu "fachowcy" zwrócili uwagę właścicielowi na ten fakt bo z opisu wynika, że nie.
    Ja robiąc sobie instalację ciąłem rurki do anten, inaczej prowadziłem kable , skracałem rury dymne wystające z kominów - trochę tego było.
    rokbok
    Level 32  
    theo33 wrote:
    Bez przesady, panele są skierowane na południowy zachód i o tej 9 to tej mocy niewiele

Myślę że nie o przesadę tu chodzi, każda strata jest stratą ;), w skali roku może się trochę nazbierać.
    Przecież to jest jedna rurka z anteną do przełożenia w inne miejsce.
    pitrus69
    Level 12  
    Generalnie pytałem się tych co montowali czy cień padający z tej rurki może zrobić jakieś straty. Mówili, że tyle to nie. Ale ja trochę poczytałem na necie i znalazłem sprzeczne informacje z tym co mi mówili.
    Czy to prawda, że jak pada cień to wyłącza wszystkie inne panele i przestaje produkować?
    Czy produkuje ale słabiej?
    Ja mogę skrócić te rurkę do momentu gdzie jest ta antena od internetu. Cień tej górnej pada na panele i kawałek tej od internetu dolna pada na blachę.
    Górna antena TV jest tylko używana ale zawieszę ją niżej gdzie ta dolna nieużywana obniże te od internetu i myślę że będzie ok.
    No i skróce też rurkę.
    rokbok
    Level 32  
    pitrus69 wrote:
    Czy to prawda, że jak pada cień to wyłącza wszystkie inne panele i przestaje produkować?
    Czy produkuje ale słabiej?

Cień padający na jeden, czy dwa panele ma wpływ na pozostałe w danym stringu/łańcuchu podłączonego do tego samego MPPT.
    Moc będzie ograniczona do poziomu najsłabszego ogniwa, czyli do zacienionych paneli.
    rokbok
    Level 32  
    Rurkę przełoży za darmo, optymalizatory pociągną za kieszeń ;).
    fazik
    Level 16  
    Zrób test. Sprawdź jaką masz produkcję z rurką i bez niej o tej samej porze. Stawiam, że nie będzie różnicy.
    pikarel
    Level 35  
    Nawet przy zachmurzeniu o tej porze - panele będą wytwarzały energię.

Nie sądziłem, że kiedykolwiek będzie dochodzić do takich absurdów; cień z rurki to problem nie tyle nie do przejścia, ile nie do "przełknięcia".
    Rzeczywistym problemem w takich instalacjach jest zdalne, całkowite odłączenia produkcji w słoneczne dni.
    Zmniejszenie produkcji energii przez poranny cień jednej rurki przy tym - to mały pikuś (lub P. Pikuś).
    Szczególnie jest to dokuczliwe w miejscowościach, gdzie "sąsiad w sąsiada" ma PV; na dachu, w ogrodzie, na wielkim budynku gospodarczym.

To nadprodukcja staje się potężnym problemem, nie cień rurki.
    bodziot
    Level 20  
    Porównaj sobie wykres produkcji w bezchmurny dzień powinny być symetryczne, jeśli rano rurka będzie ograniczać produkcję, wykresy będą wyraźnie się różnić.
    rafbid
    Level 33  
    bodziot wrote:

Porównaj sobie wykres produkcji w bezchmurny dzień powinny być symetryczne
    pitrus69 wrote:
    Panele są skierowane na południowy zachód.