Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eberspacher D1LE - nie działa pompka paliwa - podłączenie sterowania.

Posw580 10 May 2021 19:47 846 13
    Posw580
    Level 12  
    Witam Panowie,
    Mam webasto suche Eberspaicher D1L E - podł,aczyłem na krótko do aku i tak.
    Webasto startuje ale nie działa pompka paliwa, jak steruję ręcznie pulsacyjnie pompkę to webasto działa załącza się i dmucha gorącym powietrzem.
    co odpowiada za sterowanie pompką paliwa ?? Wyczytałem w innych wątkach , że może być uszkodzony tranzystor ale gdzie i jaki on jest żeby go ewentualnie sprawdzić wymienić.

Drugie pytanie jak i czy w ogóle mogę podłączyć sterownik załączony na zdjęciu.

Za wszystkie info dziekuję.
    Eberspacher D1LE - nie działa pompka paliwa - podłączenie sterowania. Eberspacher D1LE - nie działa pompka paliwa - podłączenie sterowania.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Wyjmij sterownik z obudowy ogrzewania (ta część gdzie wpinasz szeroką kostkę od wiązki) poprzez wysunięcie na zewnątrz uprzednio rozłączając kostki od dmuchawy i czujników temperatury. Który to tranzystor znajdziesz analizując połączenia do pompki. D1 LE to mocno ograniczona wersja produkowana dla poczty niemieckiej, miała ograniczony czas pracy i bardzo awaryjne sterowniki.
    Posw580
    Level 12  
    ArturAVS wrote:
    Wyjmij sterownik z obudowy ogrzewania (ta część gdzie wpinasz szeroką kostkę od wiązki) poprzez wysunięcie na zewnątrz uprzednio rozłączając kostki od dmuchawy i czujników temperatury. Który to tranzystor znajdziesz analizując połączenia do pompki. D1 LE to mocno ograniczona wersja produkowana dla poczty niemieckiej, miała ograniczony czas pracy i bardzo awaryjne sterowniki.

Wyjąłem ten sterownik i tak, udało mi się odczytać oznaczenia tranzystorów jeden jest BTS140A oraz BTS129
    możecie mi podać listę zamienników tych tranzystorów, bo po tych symbolach ciężko odnaleźć w sieci te tranzystory.
    pod radiatorem widzę, jakieś spalenie czy tam też siedzi jakiś tranzystor ??
    SP7SEC
    Level 28  
    Tranzystory BTS 140 to mam z 10 szt ,to mogę pomóc ,co do ograniczonego działania to chodzi o to że po zapaleniu pracuje tylko 30 minut i się wyłączy . Urządzenia były dostarczone na zamówienie poczty niemieckiej z takim ograniczeniem
    Posw580
    Level 12  
    SP7SEC wrote:
    Tranzystory BTS 140 to mam z 10 szt ,to mogę pomóc ,co do ograniczonego działania to chodzi o to że po zapaleniu pracuje tylko 30 minut i się wyłączy . Urządzenia były dostarczone na zamówienie poczty niemieckiej z takim ograniczeniem

Tranzystor tam jest BTS140A nie wiem czy to to samo ??
    Z drugiej strony nie wiem który odpowiada za sterowanie pompą paliwa. wyczytałem w innym wątku, że przyczyna może być uszkodzony tranzystor ??
    Posw580
    Level 12  
    Panowie rozebrałem sterownik i zauważyłem, że stopiony jest tranzystor o oznaczeniu 14N05L czy pomożecie znaleźć jakiś zamiennik ??
    Posw580
    Level 12  
    dziękuję, mam nadzieje, że po wymianie pompka bedzie działała, choc nadal nie wiem czy to jest ten tranzystor odpowiadający za pompkę paliwa.
    Posw580
    Level 12  
    Posw580 wrote:
    dziękuję, mam nadzieje, że po wymianie pompka będzie działała, choć nadal nie wiem czy to jest ten tranzystor odpowiadający za pompkę paliwa.

dzisiaj wymieniłem ten tranzystor webasto oraz pompka ruszyła ale....
    Tzn. po włączeniu zasilania wentylator się załącza po około 30 sec załącza się pompka, słychać zapalenie płomienia dmucha ciepłym powietrzem przez tylko 3 minuty, później pompka przestaje pracować dmucha jeszcze wentylator przez 1,5 minuty i webasto się wyłącza.
    Gdy odłączę zasilanie i włączę ponownie cała procedura trwa jak opisałem. webasto działa przez jakieś 3 minuty i się wyłącza.

Słyszałem, że jest ograniczone działaniem 30 min do max 1 h ale 3 minuty ??

Możecie podpowiedzieć co jest nie tak.
    Posw580
    Level 12  
    ArturAVS wrote:
    Przegrzewa się. Pompka oryginalną?

nie wiem niby z kompletu zdemontowana z mercedesa kaczki pocztowca. Niestety pordzewiała i napisów nie da się odczytać ??
    Co mogę sprawdzić ??

Nie jest to spowodowane, że mam to podłączone bezpośrednio do akumulatora beż żadnego sterownika potencjometru ??
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Posw580 wrote:
    mam to podłączone bezpośrednio do akumulatora beż żadnego sterownika potencjometru ??

Rzadko z LE miałem do czynienia ale większość tradycyjnych wersji włączona "na krótko" pracowała z maksymalną mocą. Druga sprawa to napięcie zasilania, sterownik to wykrywa i wyłącza ogrzewanie jeśli będzie spadek lub wzrost poza zakres przewidziany przez konstruktora.
    Posw580
    Level 12  
    ArturAVS wrote:
    . Druga sprawa to napięcie zasilania, sterownik to wykrywa i wyłącza ogrzewanie jeśli będzie spadek lub wzrost poza zakres przewidziany przez konstruktora.

Też wziąłem to pod uwagę i nawet z podłączonym prostownikiem wyłącza tak jak opisałem .