Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tania, prosta regulacja obrotów wentylatora osiowego?

Curry_ 10 May 2021 22:11 528 10
    Curry_
    Level 13  
    Witam

Posiadam 2 takie wentylatory osiowe:
    https://archiwum.allegro.pl/oferta/wentylator...yslowy-osiowy-tloczacy-450mm-i6786182860.html

Dane techniczne:
    model: YWF4E-450 B
    Średnica: 450 mm
    Napięcie: 250W/230V/50Hz/1 faz;
    Przepływ powierza: 4600 m3/h;
    Moc :250W

Są one bardzo wydajne i podłączone bezpośrednio do gniazdka wieją aż za mocno. Używałem ich ok 2 lat do chłodzenia pewnego projektu i miałem je podłączone szeregowo i wtedy działały bardzo fajnie, bo dmuchały dobrze a zużywały połowe mocy.

Próbowałem też podłączać je przez tanie regulatory obrotów na triaku ale problem z tymi regulatorami jest taki że przez ich charakterystykę działania wentylatory na każdej innej niż blisko 100% brzęczały.

Czytałem że można takie wentylatory regulować FALOWNIKIEM. Niestety jest to koszt nieakceptowalny do tego zastosowania.

PROBLEM:

Aktualnie potrzebuję używać 1 wentylatora. J.w. podłączony pojedynczo dmucha on aż za mocno i bierze aż 250W. Pomijając już płynną regulację, którą można zapewne robić tylko brzęczącym regulatorem na triaku albo drogim falownikiem, czy da się jakoś obniżyć obroty na jakiś jeden nastaw? np. o połowę albo do 25%?

Teoretycznie jeśli podłączę jakieś urządzenie (np. żarówkę) 250W w szereg to będzie chyba tak samo jak 2 wentylatory w szeregu i osiągnę to co chcę czyli stałe 50% mocy na wentylatorze, tylko że prądu dalej będzie żarło jak 250 + 250W. Problem jest moc/zużycie prądu.

Czy da się jakimś układem na stałe obciąć moc takiego wentylatora? Tak żeby działał np. na 25, 50% mocy ale i żeby całość (wentylator i układ go zwalniający) zużywała mniej więcej te 25, 50% prądu? I żeby sam układ nie kosztował setek zł.

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Zbyszek_64
    Level 23  
    Możesz spróbować podłączyć szeregowo kondensator . Pojemność dobrać doświadczalnie . Sam mam wentylator tak zasilany ponieważ potrzebowałem minimalne obroty . Kondensator suchy przynajmniej 250V napięcia przemiennego.
    Curry_
    Level 13  
    O wow. Tak, tak właśnie myślałem że chodzi o regulację napięcia. Bo ten triakowy to jakoś obcina sinusoidęz tego co patrzyłem i efektywnie takie jakby impulsowo się robi i stąd to magnetyczne brzęczenie bo co impuls się wł/wył.

Motyw z podłączeniem z czymś szeregowo chyba odpuszczę, bo tak jak wesolyyyy napisałeś, skąd wezmę żarówkę 250W. Tzn można kupić bez problemu na allegro np. kwokę, ale wydaje mi się że rozwiązanie z kondensatorem będzie najlepsze, najmniej druciarskie. O transformatorze też myślałem wcześniej ale to już jak z falownikiem, ceny 3 cyfrowe raczej.

Moglibyście mnie nakierować na taki kondensator (parametr/pojemność), który mógłby obniżyć napięcie 250W, 230V wentylatora o połowę lub do 25%? Czy jest może jakiś wzór, jakaś lektura do przeczytania w tym temacie? Zbyszek_64 jakie masz parametry i o ile i czym obniżyłeś jak nie tajemnica?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Curry_
    Level 13  
    W każdym z tych wentylatorów już jest o taki kondensator rozruchowy:

Mam 2 wentylatory, potrzebuję aktualnie jednego, czy mogę sobie ten wymontować z jednego i szeregowo normalnie podłączyć z drugim wentylatorem?

78db78 pisze, że 5uF, wesolyyyy piszesz że 15uF. Ten z wentylatora ma 8uF czyli pomiędzy. Noobowe pytanie, im więcej uF tym wolniejszy będzie wentylator czy szybszy?

Czy takie kondensatory nazywane "kondensator rozruchowy" są właśnie poprawnymi kondensatorami do tego o czym dyskutujemy? Bo duży wybór mam w lokalnym sklepie elektronicznym.
  • Helpful post
    78db78
    Level 39  
    Im mniejsze C tym mniejsze napięcie na silniku. Tak wstawiaj kondensator rozruchowy.
    Curry_
    Level 13  
    Ok. To podłączyłem szeregowo ten 8uF i działa elegancko. Nic nie brzęczy, kręci się płynnie. Ale jednak za słabo. Pobór prądu na gniazdku 37W, napięcie na wentylatorze 60V.

Czyli jakbym chciał jednak szybciej, tak ze 2x to wg. tego co 78db78 piszesz powinienem kupić większą pojemność, czyli jeśli zależność jest liniowa mniej więcej tyle co podał wesolyyyy - 15uF.

Na pewno im większa pojemność tym większa prędkość wentylatora, tak? Czyli im pojemność dąży do zera tym wolniej kręci się wentylator?

Czy można jakoś dokładniej wyliczyć na podstawie pomiaru z 8uF jaką pojemnością osiągnie się 100W na gniazdku?
    Curry_
    Level 13  
    Ok. Kupiłem kondensator 12uF i działa akurat. ~80W pobór z gniazdka, 90V na wentylatorze. Dzięki Panowie za pomoc.
    LEDówki
    Level 35  
    Kondensatory można łączyć równolegle i będzie tegulacja skokowa.