Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak sprawdzić amperaż multimetrem?

11 May 2021 17:08 393 17
  • Level 4  
    Witam, mam pytanie jak mogę sprawdzić ile amper daje mój zasilacz za 30 zł z allegro bo niby piszą że da 10 amper i 12 volt a chciał bym to sprawdzić ile mniej więcej tak naprawdę ma za pomocą multimetru. Zdj, poniżej.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Level 26  
    Szeregowo się wepnij.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 4  
    kiko80 wrote:
    Szeregowo się wepnij.

szeregowo wsensie + do czerwonego a - do czarnego?

Dodano po 1 [minuty]:

kiko80 wrote:
    Szeregowo się wepnij.

tylko też jak wpiąć te przewody do multimetru?.
  • Helpful post
    Level 34  
    Bardziej miniaturowej fotki się nie dało?
    Przecież tam nic nie widać.
    Co do kwestii pomiaru wydajności prądowej, to bez regulowanego obciążenia raczej tego nie zrobisz.
    Może powiedz co to za zasilacz. Jest szansa, że ktoś takowy posiada i coś na temat jego możliwości powie.
    kiko80 wrote:
    Szeregowo się wepnij.

Szeregowo... z czym? ;-)
  • Helpful post
    Level 43  
    Zasilacza nie sprawdza się "ile da amper"
    Można sprawdzić czy przy obciążeniu prądem znamionowym (u ciebie 10A) nie grzeje się mocno a jego napięcie znamionowe (u ciebie 12V) nie spada nadmiernie.
    Reasumując: Obciąż swój zasilacz odbiornikiem, który pobiera ok. 10A i zmierz napięcie na jego wyjściu przy tym obciążeniu.
  • Helpful post
    Level 14  
    Sondy podłącz do gniazd 20A i COM w multimetrze, a pokrętłem wskaż pomiar 20A.
  • Helpful post
    Level 43  
    Domen4 wrote:
    Sondy podłącz do gniazd 20A i COM w multimetrze, a pokrętłem wskaż pomiar 20A.
    Chyba nie sugerujesz pomiaru zasilacza sposobem "na zwarcie" :?: :cry:
    Autor tematu może uszkodzić multimetr, zasilacz albo oba jednocześnie.
  • Level 4  
    vodiczka wrote:
    Zasilacza nie sprawdza się "ile da amper"
    Można sprawdzić czy przy obciążeniu prądem znamionowym (u ciebie 10A) nie grzeje się mocno a jego napięcie znamionowe (u ciebie 12V) nie spada nadmiernie.
    Reasumując: Obciąż swój zasilacz odbiornikiem, który pobiera ok. 10A i zmierz napięcie na jego wyjściu przy tym obciążeniu.

jedyny odbiornik jaki mam to wzmacniacz samochodowy który max pobierze 25A a chce go tym zasilaczem zasilić.

Dodano po 2 [minuty]:

Koderr wrote:
    Bardziej miniaturowej fotki się nie dało?
    Przecież tam nic nie widać.
    Co do kwestii pomiaru wydajności prądowej, to bez regulowanego obciążenia raczej tego nie zrobisz.
    Może powiedz co to za zasilacz. Jest szansa, że ktoś takowy posiada i coś na temat jego możliwości powie.
    kiko80 wrote:
    Szeregowo się wepnij.

Szeregowo... z czym? ;-)

zasilacz: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-modulowy-do-tasm-led-12v-120w-10a-ip20-9676456298
    coś takiego.
  • Helpful post
    Level 35  
    Podłącz kilka żarówek halogenowych, tak by uzyskać moc 120W i zmierz napięcie. Nie powinno spaść poniżej 12V. Możesz użyć żarówki samochodowe lub halogeny domowe. A najlepiej rezystor mocy 1,2ohm o mocy min. 100W - koniecznie na radiatorze!
  • Helpful post
    Level 34  
    Zasilacz (nawet jeśli da te 10A) jest raczej za słaby do zasilania wzmacniacza o którym mówisz.
    Wspomniany wzmacniacz, do stabilnej pracy przy pełnej mocy potrzebuje prądu 25A i to trzeba mu zapewnić.
  • Helpful post
    Level 43  
    Anonim930324256453 wrote:
    jedyny odbiornik jaki mam to wzmacniacz samochodowy który max pobierze 25A a chce go tym zasilaczem zasilić.
    Kolega żartuje :?: ;) Jeżeli owe 25A pobierane przez wzmacniacz jest faktem, to nie startuje się do takiego wzmacniacza z zasilaczem dającym nominalnie 40% maksymalnego zapotrzebowania na prąd. Jaki bezpiecznik jest na zasilaniu wzmacniacza?
    Jeżeli wzmacniacz ma pracować z niewielką mocą to co innego. Od biedy ten zasilacz się nada.
    Proszę skręcić pokrętło głośności na minimum, połączyć wzmacniacz z zasilaczem (przez amperomierz) oraz ze źródłem dźwięku a nastepnie powoli zwiększać głośność tak by wskazania multimetru nie przekroczyły 10A.
    Jeżeli efekt akustyczny będzie zadawalający, proszę wymienić bezpiecznik na zasilaniu wzmacniacza na 10A i można grać.

Podłączenie: (+) zasilacza do gniazda 20A multimetru, gniazdo COM multimetru do (+) wzmacniacza, (-) wzmacniacza do (-) zasilacza.
  • Level 42  
    vodiczka wrote:
    Kilka żarówek samochodowych.
  • Level 14  
    vodiczka wrote:
    Chyba nie sugerujesz pomiaru zasilacza sposobem "na zwarcie" :?: :cry:

A czy gdziekolwiek tak napisałem? Oczywiście, że nie sugeruję na zwarcie. Koledzy przed moim postem opisali szeregowe połączenie z obciążeniem, ja tylko wskazałem autorowi gdzie dokładnie powinien wpiąć sondy pomiarowe w multimetrze.
  • Level 43  
    Domen4 wrote:
    Koledzy przed moim postem opisali szeregowe połączenie z obciążeniem,
    Dokładnie jeden kolega napisał:
    kiko80 wrote:
    Szeregowo się wepnij.
    a inny zapytał lub raczej skontrował tę wypowiedź:
    Koderr wrote:
    Szeregowo... z czym? ;)
  • Helpful post
    Level 21  
    Napięcie stałe zasilacza wynosi U-12V
    Dwie żarówki 12V/60W -podłączone równolegle do zasilacza stanowią dla niego obciążenie P=120W (symulują odbiornik urządzenie)
    Do pomiaru prądu I napięcia stałego U masz zaznaczony zakres pomiarowy na mierniku 20A (dla prądu stałego)i odpowiednie gniazda pomiarowe przyrządu.[/b]
    Obciąży zasilacz dwoma żarówkami samochodowymi 60W/12V (Ż)-to znaczy podłącz je równolegle do zasilacza.
    Jak sprawdzić amperaż multimetrem?
    W ten obwód żarówek podłącz multimetr (A) szeregowo z zakresem większym niż 10 Amper u ciebie 20A prądu stałego.
    Skoro masz zasilacz 12V 10A to P=U x I; P=12Vx10A =120W
    Jak prawidłowo zbudujesz układ pomiarowy i prawidłowo podłączysz mierni oraz ustawisz poprawnie jego zakres pomiarowy.
    Zadasz za chwilę pytanie czy ma znaczenie które wyprowadzenie zaznaczonych gniazda pomiarowych podłączyć do czego na schemacie -w tym przyrządzie nie ma to znaczenia co najwyżej przyrząd pokaże ci przed wynikiem symbol - wartość mierzonego prądu J. (po prostu można określić tym przyrządem kierunek przepływu prądu w obwodzie).
    Zaznaczyłem ci na przyrządzie zakres i wyprowadzenie gniazd przyrządu do pomiaru prądu napięcia stałego w tym obwodzie z rysunku.

Widzę że nie posiadasz doświadczenia w wykonaniu pomiarów podstawowych.

Złe podłączenie miernika do pomiaru lub wybranie nie właściwego zakresu pomiarowego grozi uszkodzeniem przyrządu pomiarowego jak i zasilacza.
    Poproś kogoś o pomoc nim uszkodzisz przyrząd, lub coś ci się stanie.
  • Level 43  
    60jarek wrote:
    Jak prawidłowo zbudujesz układ pomiarowy i prawidłowo podłączysz mierni oraz ustawisz poprawnie jego zakres pomiarowy.
    To zmierzysz jaki prąd popłynie.
    Co da odczytanie natężenia prądu? Uwzględniając ewentualny rozrzut parametrów żarówek, nie ma większego znaczenia czy popłynie 9A czy 11A. Ważne jakie napięcie utrzyma zasilacz przy tym obciążeniu.
  • Helpful post
    Level 21  
    vodiczka wrote:
    Co da odczytanie natężenia prądu?

Znając pobór prądu odpowiemy na pytanie czytelnika czy zasilacz jest w stanie podać prąd rzędu 10A.
    Żeby prawidłowo wykonać cały pomiar należało by sprawdzić napięcie zasilacza z podłączonymi żarówkami czyli pod obciążeniem żarówek.
    Pamiętając że autor tematu ma jeden uniwersalny przyrząd pomiarowy.
    Trzeba zrobić przyrządem kolejny pomiar w tym samym obwodzie z żarówkami.
    Trzeba zmierzyć napięcie U na zasilaczu w tym układzie pomiarowym.
    Należy zakres miernika ustawić na 20V napięcia stałego i wykorzystać zaznaczone końcówki pomiarowe przyrządu.
    Końcówki jak zamienisz miejscami w czasie pomiaru to ci ten przyrząd przed wynikiem pomiaru znak -.

Dopiero wykonanie tych dwóch pomiarów da ci odpowiedz czy zasilacz spełnia twoje oczekiwania, czyli przy obciążeniu 120W (żarówki) zasilacz poda prąd 10A i napięcie 12 V.
    Praktycznie jak podłączysz te dwie żarówki to napięcie nie powinno spaść poniżej 12V.

Zasilacze CB radio maja wyższe napięcie coś około 13,5V.
    Miłej zabawy.

ps. Mój pierwszy przyrząd w PRL musiałem wykonać sam -wychył woltomierz miałem z pół- automatu spawalniczego klasy 1,5 (wymiary 150mmx150mm).
    Całkiem udana konstrukcja wyszła -powstało z sześć kopi tego przyrządu.
    Potem udało się zakupić miernik uniwersalny UM-Z3 prawie cala pensja miesięczna. A potem to już z górki.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

Tym nie zasilisz prawidłowo wzmacniacza.
    Musiał byś mieć w domu zasilacz minimum 30 A bardzo stabilny bez zakłóceń.
    Do zasilenia takiego wzmacniacza można wykorzystać przetwornice 230V/12V ale musi być bardzo stabilna -więc nie będzie tania około 400W (360). Nie pomyl z przetwornicami z 12V/230V.

Dlatego wzmacniacz samochodowy jest zasilany z akumulatora.
  • Level 4  
    Dzięki za pomoc, według mnie najlepszym sposobem będzie podłączenie tego wzmacniacza do akuliniontka 50amper i co jakiś czas go doładowywać prostownikiem z opcją rozruchu który mam. ZAMYKAM TEMAT