Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik SolarEdge - Zachód - Przewymiarowanie

Szadziku 11 May 2021 21:31 1440 28
    Szadziku
    Level 8  
    Cześć,

Mam instalację PV w budowie na zachód, dach o nachyleniu 14 stopni.

20 sztuk Longi 360 LR4 z falownikiem SolarEdge SE6k i optymalizatory SE.

Zastanawiam się, czy jeśli zdecyduję się rozbudować instalację o kolejne 4 panele (tyle mam w rzędach na dachu i tyle się jeszcze zmieści), i w efekcie będę miał 8,64 kWp, to czy ten falownik pociągnie, czy raczej nstawiać się na mikroinwertery?

Z góry dziękuję za opinie.
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    Zobacz ile obecnie wynosi moc maksymalna tak z godz. 14-15 i jak wygląda wykres, czy wierzchołek spłaszczony?
    Szadziku
    Level 8  
    Instalacja dopiero w budowie, więc jeszcze nie wiem. Jak już będzie działała, to sprawdzę tak jak sugerujesz
  • Helpful post
    rokbok
    Level 29  
    Masz teraz 7,2 kW w panelach, falownik o mocy maksymalnej 6 kW to i tak masz przewymiarowane, w najlepsze dni będzie Ci obcinało do 6 kW, przynajmniej tak wychodzi z karty katalogowej, wychodzi też z niej że falownik obsłuży 8,1 kW, czyli teoretycznie mógłbyś dołożyć dwa panele.

Tylko czy będzie w tym sens, chyba że w słabe dni, wtedy do 6 kW może nie dobijać, ale po dołożeniu paneli może być lepiej niż bez nich, a czy 4 panele można to trudno powiedzieć, falownik ma zapasu na 2,5 panela, 900 W, 4 panele to już 1440 W.
    Szadziku
    Level 8  
    Czyli nieodczytałem instrukcji :) o 8.1.

A czy ekspozycja zachodnią nie sprawia, że panele będą miały około 80% wydajności i przez to/ dzięki temu mogę bardziej przewymiarowane niż normalnie? Czy raczej pozostać przy tym, co sugeruje producent?

Oczywiście największy sebsbma poprzednia odpowiedź z sugestią sprawdzenia jak pracuje i stała ja w swoim najlepszym momencie i ocenienie na tej podstawie, ale jako że nie mam wiedzy zbyt wielkiej, chętnie poczytam Wasze opinie zanim będę mógł zbadać dokładniej.
  • Helpful post
    rokbok
    Level 29  
    Oczywiście że najlepiej sprawdzić jak pracuje instalacja, jakie ma osiągi i wtedy można wyrokować co do dalszej rozbudowy, może tak być że przy orientacji zachodniej rzadko kiedy będzie dochodzić do pełnej wydajności i wtedy dodatkowe panele mogą poprawić osiągi.
  • Helpful post
    bryko
    Level 21  
    Zobacz wykresy z mojego postu w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19421199#19421199
    To że masz ekspozycję zachodnią nie oznacza że panel nie będzie pracował z mocą maksymalną, mniejsza energia paneli zachodnich wobec południowych wynika z innego kształtu krzywej mocy. Ja mam SE6K i panele prawie 7kWp w układzie 18S+3W i praktycznie nie występuje obcięcie krzywej mocy. Natomiast ponad 8.5 kWp obcięcie krzywej raczej na pewno będzie, więc celował bym raczej w falownik SE7K. Różnica w cenie falownika duża nie będzie
    Szadziku
    Level 8  
    bryko wrote:
    Zobacz wykresy z mojego postu w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19421199#19421199
    To że masz ekspozycję zachodnią nie oznacza że panel nie będzie pracował z mocą maksymalną, mniejsza energia paneli zachodnich wobec południowych wynika z innego kształtu krzywej mocy. Ja mam SE6K i panele prawie 7kWp w układzie 18S+3W i praktycznie nie występuje obcięcie krzywej mocy. Natomiast ponad 8.5 kWp obcięcie krzywej raczej na pewno będzie, więc celował bym raczej w falownik SE7K. Różnica w cenie falownika duża nie będzie

Dzięki. Bardzo ciekawy temat.
    Szadziku
    Level 8  
    bryko wrote:

Czy masz doświadczenie, żeby powiedzieć jakich uzysków oczekiwać z instalacji na zachód na dachu o nachyleniu 14 stopni? Zastanawiam się, czy 7.2 kWp wystarczy na wyprodukowanie 6 MW rocznie.
  • Helpful post
    bryko
    Level 21  
    Zobacz ten post https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19419658#19419658
    ok 10-15% stracisz przy takim pochyleniu wobec południowych nachylonych 35 stopni. Zakładając ostrożnie że rocznie 1kWp daje 1MWh z 7.2 kWp powinieneś uzyskać 6,1 MWh. Oczywiście to szacunek średni i zależy jaka pogoda w danym roku. Obecny jest na razie dużo słabszy od ubiegłego.
    Szadziku
    Level 8  
    bryko wrote:
    Zobacz ten post https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19419658#19419658
    ok 10-15% stracisz przy takim pochyleniu wobec południowych nachylonych 35 stopni. Zakładając ostrożnie że rocznie 1kWp daje 1MWh z 7.2 kWp powinieneś uzyskać 6,1 MWh. Oczywiście to szacunek średni i zależy jaka pogoda w danym roku. Obecny jest na razie dużo słabszy od ubiegłego.

Poczytam. Robiłem symulacje w kilku miejscach - Fronius, SolarEdge, PV*SOL i każde narzędzie pokazuje co innego ;)
  • Helpful post
    bryko
    Level 21  
    Najlepsza "symulacja" to wejdź tu https://pvmonitor.pl/#mapa znajdź jakieś instalacje w Twojej okolicy i zobacz ile naprodukowały w ciągu roku, następnie zmniejsz to o 10% i będziesz miał :)
    Szadziku
    Level 8  
    Dzisiaj produkcja ruszyła, jest ładny dzień bez chmur praktycznie.

Czy mam przyjąć, że maksymalna moc będzie na takim poziomie jak dzisiaj? Jeśli tak, to zdecydowanie mogę sporo paneli jeszcze dołożyć

Instalacja:
    SE6K
    P401
    LR4-60HPB-360M
    Zachód
    14 stopni nachylenie na zachód

Falownik SolarEdge - Zachód - Przewymiarowanie
    bryko
    Level 21  
    Wykres postrzępiony więc były chmury. Jak będzie cały słoneczny, chłodniejszy dzień to spokojnie przekroczysz 40.
    Szadziku
    Level 8  
    No i jeszcze pytanie, jakich uzysków powinienem oczekiwać po takiej instalacji w skali roku.

Dodano po 1 [minuty]:

bryko wrote:
    Wykres postrzępiony więc były chmury. Jak będzie cały słoneczny, chłodniejszy dzień to spokojnie przekroczysz 40.

Ok. A co z mocą maksymalną? Bo to próbuję ocenić, tylko nie wiem, czy nie za wcześnie ;)
    bryko
    Level 21  
    Zaczekaj :), poobserwuj i będziesz widział.
    rokbok
    Level 29  
    Szadziku wrote:
    Ok. A co z mocą maksymalną? Bo to próbuję ocenić, tylko nie wiem, czy nie za wcześnie

Z całą pewnością za wcześnie żeby ocenić instalację, na Twoim wykresie widzę że był pik 6 kW, więc tyle ile mówi karta katalogowa Twojego inwertera, musisz zaobserwować czy będzie przekraczało tą wartość, czy falownik będzie obcinał przy osiągnięciu 6 kW, jeżeli będzie obcinać to raczej dokładanie paneli mija się z celem, zwłaszcza ze masz więcej niż max inwertera.

Czy obcina to poznasz po wykresie, będzie wypłaszczenie na wartości 6 kW, ale do tego potrzebne są odpowiednie warunki, słoneczko, brak chmur i najlepiej jak by było chłodno.
    Szadziku
    Level 8  
    Dzięki za pomoc, Panowie. Wrócę do tematu za jakiś czas, jak już będzie podstawą do wyciągania wniosków.
    Szadziku
    Level 8  
    Od 1 lipca produkuję. Przejrzałem teraz te 2.5 miesiąca i znalazłem 2 najlepsze dni pod względem całościowej produkcji.

Jak popatrzeć na moc maksymalną, widać, że gdyby zapomnieć o zaleceniach SE, to na spokojnie 4 panele po 360kW dodać.

Dlaczego akurat 4? Bo mam 5 kolumn po 4 panele i tak będzie dobrze wyglądać ;).

Zdjęcia instalacji i wyników wrzucam. Falownik SolarEdge - Zachód - Przewymiarowanie[/url]
    Falownik SolarEdge - Zachód - Przewymiarowanie Falownik SolarEdge - Zachód - Przewymiarowanie
    rokbok
    Level 29  
    Szadziku wrote:
    gdyby zapomnieć o zaleceniach SE

Po przeanalizowaniu tego co napisałeś i pokazałeś ja bym dołożył 4 panele, raz że instalacja to zachód, dwa że kąt pochylenia poniżej 30° (dobrze po obrazku wywnioskowałem?), wreszcie po trzecie to mało prawdopodobne żeby biorąc pod uwagę pierwszy i drugi powód panele osiągnęły max mocy.

Wystarczy że każdy panel wydoli 22,5 W swojej mocy mniej i mieścisz się w parametrach falownika i jest to bardziej prawdopodobne niż to że będzie ją przekraczał, ale decyzja należy do Ciebie ;).
    Szadziku
    Level 8  
    Zgadzam się z tym co piszesz.

Zaczekam pewnie aż minie rok od uruchomienia i wtedy zobaczę, jakie mam zapotrzebowanie w stosunku do produkcji, przemyśle kwestię dodatkowych urządzeń na przyszłość i podejmę decyzję :).
    rokbok
    Level 29  
    Tylko weź pod uwagę dwie rzeczy, teraz jesteś prosumentem, jak będzie po nowym roku to jeszcze nie wiadomo, ale jak wprowadzą nowe zasady rozliczania na 1:1 to będzie bardziej niekorzystne, a przy zgłaszaniu rozbudowy mogą zmienić Ci umowę, druga rzecz to czy dostaniesz takie same panele, bo to się zmienia w szybkim tempie.
    Szadziku
    Level 8  
    Ehh, racja. Muszę to przemyśleć i zdecydować, czy zaatakować przedwcześnie, dołożyć i mieć spokój, czy zaczekać na zmiany i jeśli będą niekorzystne to olać sprawę i dopłacić parę złotych do rachunku 2x w roku.
    thewire
    Level 11  
    Z tego co słyszałem, to przy dokładaniu paneli nie trzeba podpisywać niczego, ale może źle słyszałem. Zależy co było wpisane w zgłoszeniu (jaka moc). Nie przerabiałem tego jeszcze, więc opieram się na tym co gdzieś usłyszałem...
    Szadziku
    Level 8  
    thewire wrote:
    Z tego co słyszałem, to przy dokładaniu paneli nie trzeba podpisywać niczego, ale może źle słyszałem. Zależy co było wpisane w zgłoszeniu (jaka moc). Nie przerabiałem tego jeszcze, więc opieram się na tym co gdzieś usłyszałem...

7.2kW obecnie
    thewire
    Level 11  
    IMO jeśli nie przekroczysz tej wartości, to nic nie musisz zgłaszać. Jeden z potencjalnych wykonawców tak twierdził. Nawet jeśli przebijesz tą wartość minimalnie, to i tak masz odbiór w domu, a liczy się (wg tego gościa) to, co leci do sieci.
    Tak słyszałem, głowy za to nie oddam ;)
    studniarz
    Level 17  
    Witam.
    Liczy się moc wytwórcza instalacji (moc zainstalowanych paneli). Falownik ich nie interesuje... tylko aby miał certyfikaty.
    Pozdrawiam.
    gmacko
    Level 14  
    Ale przecież w zgłoszeniu też idzie projekt, czyli ilość paneli. Więc coś tam ich interesuje.