Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

energia słoneczna a mój problem, bardzo proszę o poradę

zbych15 24 Oct 2005 19:30 2763 5
  • #1
    zbych15
    Level 11  
    Witam,
    Potrzebuję zasilić urządzenie elektryczne, konkretnie pompę do oczka wodnego .Pompa posiada moc około 100 W .Będzie zasilała filtr wodny do tegoż oczka bez przerwy przez cały rok i całą dobę. Domyślam się, że potrzebne będzie jakieś fotoogniwo, regulator napięcia, przetwornica i akumulator.
    Moje pytanie jest takie: jak dobrać i co konkretnie zastosować , jakie mają być parametry wszystkich tych podzespołów, żeby działało to bezawaryjnie. Zrobiłem oczko dla moich rodziców a zasilanie z sieci na dłuższą metę wiązałoby się z kosztami co przy ich emeryturach jest mało radosne. Zainwestowałbym im jednorazowo. Może wiecie ile by to mogło kosztować , przy własnym montażu .
    Jeśli ktoś zna adresy firm, gdzie to wszystko można kupić i co kupić przy tej mocy ( 100 W ) to będę bardzo wdzięczny.
    Z góry serdecznie dziękuję.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #2
    saper3791
    Level 19  
    Witam , pozdrawiam .
    Bedzie "ciezko" .
    Bateria sloneczna + regulator napiecia + bateria akumulatorow + pompa + ladowarka do akumulatorow .

    -Bateria sloneczna o mocy 50-70 Watt - koszt okolo 700 - 1200 Zl a potrzebujesz conajmniej 150 - 250 Watt by w miare "zapewnic" caloroczna exploatacje . Powierzchnia ogniwa slonecznego o mocy okolo 55Watt to jedyne 0,6 - 0,7 metra² .
    - Akumulator o pojemnosci odpowiedniej by pompa mogla byc zasilana cala dobe . Moc 100 Watt / 12Volt = 8,3 Amper . Przy tym poborze - zakladajac , ze w polsce slonce swieci przez 12 godzin pozostaje 12 godzin bez slonca co daje nam 100Ah ( 8,3 * 12 ) i tej pojemnosci akumulator potrzebujesz :-( . Ale pozostaje kwestia tego typu , za nawet gdyby slonce swiecilo przez 12 godzin nie swieci ono przez ten czas stale na tyle dobrze by zapewnic 100% mocy baterii slonecznej .
    - Regulator napiecia to raczej najmniejszy problem po ladowarce ( prostowniku ) . Regulator mozna zrobic samemu opierajac sie na schematach z netu . Ladowarke ( prostownik ) potrzebujesz by doladowac akumulatory w dni gdy slonce nie swieci lub w nocy .

    Sa do kupienia zestawy fontanny do oczek ogrodowych zasilanych z baterii slonecznej ale pompki w takich fontannach dysponuja moca okolo 2 - 4 Watt .

    Z doswiadczenia moge poradzic troche inne rozwiazanie :
    - pompa filtru nie musi "leciec" 24h/dobe . Mozna zastosowac wylacznik czasowy by pompa pracowala przez okolo 2 godziny dziennie ( pozna jesien do wiosny ) choc nie widze zbytniego sensu jesli oczko ma pojemnosc wieksza niz 4m³ . Od wiosny do jesieni mozna zmienic czasy pracy pompy na okolo 5 - 8 godzin dziennie . Dodatkowo jesli sa rybki w wodzie musisz pomyslec o natlenianiu wody latem bo ciepla woda = malo tlenu w wodzie . A zima o przebijaniu lodu na stawiku by ryby sie nie podusily . Ale tu jedna uwaga !! Jesli przebijasz lod to nie wpychaj kawalkow lodu pod lustro lodu !! Bardzo latwo w ten sposob przebic folie ! Rozbity lod wyciagaj na powierzchnie i mozesz stosowac kompresor z lodowki by pompowal powietrze pod wode ( wezykiem np. paliwowym ) co zapewnia niezamarzanie przerebli nawet do temperatury powietrza okolo minus 15°C ( -15°C ) .

    Pozdrawiam - Piotr
  • Helpful post
    #3
    tszczesn
    Old radio specialist
    saper3791 wrote:

    Z doswiadczenia moge poradzic troche inne rozwiazanie :
    - pompa filtru nie musi "leciec" 24h/dobe . Mozna zastosowac wylacznik czasowy by pompa pracowala przez okolo 2 godziny dziennie ( pozna jesien do wiosny )


    Jest to prawda tylko gdy w oczku nie ma ryb. W przeciwnym wypadku wkrótce po wyłączeniu filtru zacznie się rozkład beztlenowy znajdujących się tam zanieczyszczeń z wydzieleniem siarkowodoru, amoniaku, azotynów i innych miłych rzeczy. Po włączeniu filtru to wszystko wleci do wody w oczku skutecznie szkodząc rybom.

    saper3791 wrote:
    Dodatkowo jesli sa rybki w wodzie musisz pomyslec o natlenianiu wody latem bo ciepla woda = malo tlenu w wodzie .


    Do natleniania spokojnie wystarczy ruch wody przy powierzchni. A 100-watowa pompa powinna dać spory cug :)
  • Helpful post
    #4
    saper3791
    Level 19  
    Witam , pozdrawiam .
    Dotlenianie tylko powierzchnia wody jest wystarczajace gdy w oczku znajduje sie mala liczba malych ryb . Przy innej konstalacji ... rybki oddychaja "intensywnie" przy powierzchni ( szczegolnie latem gdy oczko jest w miejscu naslonecznionym ) . Interwal wylaczenia pompy mozna znakomicie wykorzystac do czyszczenia filtru .

    Aha ... jeszcz jedno do kwestii elektrycznosci . Dodatkowo bedziesz potrzebowal przetwornice , ktora z 12V z akumulatora ( akumulatorow ) wytworzy 220V AC do zasilania pompy . Tak wiec jest to dosc droga inwestycja i nalezaloby sie zastanowic czy nie "puscic" zasilania wszystkiego z sieci 220V .

    Pozdrawiam - Piotr
  • Helpful post
    #5
    jp_poznan
    Level 12  
    niestety, może się okazać, że 100 W pompka nawet pracując non stop nie zapewni wystarczająco intensywnej wymiany w całej objętości i niemałe nakłady nie przyniosą efektu. Znajomy walczy kolejny rok, zwiększając objętość filtrów i czas pracy 200 Watowej pompy a efekt jest nadal mizerny
  • #6
    zbych15
    Level 11  
    Dziękuję śliczne za rady i wskazówki .Dało mi to troszkę do myślenia. Koszty faktycznie spore .
    Pozdrawiam

    Dodano po 5 [minuty]:

    Piotrze Twój pomysł z ustawieniem się do czasu i pory roku jest super . Zrobię to rodzicom , mam na to całą zimę . Pozdrawiam i dzięki.