Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

telefon stacjonarny sterowanie - telefon stacjonarny tarczowy sterowanie czym¶

M4ti1337 13 May 2021 21:30 492 9
    M4ti1337
    Level 4  
    Witam , szukam programu na arduino który zliczy impulsy z telefonu stacjonarnego(a dokładnie z wpiętego w szereg przekaĽnika) i np. jak wybiorę 1 to na jednym pinie będzie stan wysoki przez jakie¶ czas(to sobie ustawię) a jak np. wybiorę 2 to na innym pinie będzie stan wysoki, tak aby można było w ten sposób czym¶ sterować i to zdalnie, mile widziane było by co¶ takiego ale na DTMF, ale na razie impulsowe styknie. Pozdrawiam
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    jarekgol
    Level 19  
    My¶lę że jest to mało popularny temat i musisz program napisać sam. A do DTMF samo Arduino nie wystarczy, potrzebny jest dekoder i czę¶ć analogowa do odzyskania i dopasowania sygnału z linii telefonicznej do wymagań dekodera.
    M4ti1337
    Level 4  
    sam to tego nie napiszę, a teraz już nawet znalazłem co¶ takiego i same arduino wystarcza i nie jest to skomplikowane
    jarekgol
    Level 19  
    Możesz zostawić link dla potomnych. ps. znalazłe¶ dekoder DTMF na samym Arduino?
    M4ti1337
    Level 4  
    Tak znalazłem oczywi¶cie wszystko wrzucę może komu¶ uratuje dupę

https://create.arduino.cc/projecthub/MM_Shoaib/dtmf-decoder-using-only-arduino-872502

musimy mieć ten program z linku i t± bibliotekę Goertzel

kiedy wciskamy 2 mam stan wysoki na pinie 4 kiedy wciskamy 3 na pinie 5 itd.

nie działa to dokładnie idealnie ale nie trzeba nic kupować wystarcza samo arduino
    jarekgol
    Level 19  
    No i dowiedziałem się dzięki Tobie czego¶ nowego, okazuje się że algorytm jest do¶ć stary (lata '50), fajnie że komu¶ udało się to upchać na AVR'a.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Goertzel_algorithm

Nie wiem jak Ci poszło z pulsami, ale działało to tak, że po podniesieniu słuchawki telefon obci±żał linię (zamykał obwód) na standardowych telefonach było około 10-12V spadku, centrala podawała 48-60V na jałowo, ale centralki firmowe daj± 24V i też działa. Jak wykręcałe¶ numer (wybierakiem mechanicznym) to obwód był przerywany tyle razy jak± cyferkę wybrałe¶, dla zera - 10 razy. Czasy były rzędu 33/66ms (piszę z pamięci).
    Więc jak dasz w szereg z telefonem jaki¶ czuły przekaĽnik i styki dasz np. na przerwanie Arduino (+ jaki¶ układ RC żeby ¶mieci nie liczyło) to możesz to sobie liczyć.
    M4ti1337
    Level 4  
    tak też robiłem znalazłem również na necie program który to liczył te pulsy i wy¶wietlał na porcie szeregowym po prostu podpi±łem się w wtyczkę wt-4 mas± z arduino i bodajże pinem A0 i numery wy¶wietlały się na porcie szeregowym działało to bardzo fajnie my¶lę że z przekaĽnikiem też by działało i można by mieć kilka telefonów nie znalazłem niestety programu że jak wybiorę 1 to na pinie 1 mam impuls na kilka sekund jak wybiorę 2 to na pinie 2 mam impuls przez kilka sekund itd. mam go na dysku może ty by¶ potrafił co¶ takiego dopisać albo kto¶ inny. jeżeli tak to się nawet jako¶ odwdzięczę tylko do Warszawy mam z 600km ale jakbym był kiedy¶ przejazdem
    jarekgol
    Level 19  
    Jak już masz funkcję która zwraca numer (cyfrę) to zrób delay (je¶li twój program na czas tego impulsu może "wisieć").

Code: c
    Log in, to see the code
    M4ti1337
    Level 4  
    mam pytanie czy jakbym wysłał tu ten program to umiałby¶ by¶ to wpisać bo ja tego nie umiem
    M4ti1337
    Level 4  
    dobra mały update trochę czasu nic z tym nie robiłem ale przypomniałem sobie że mam taki układ jak cd4017 który wła¶nie mógłby zliczać impulsy które na niego podaje podaj±c dalej stan wysoki na swoje wyjscia tak ile razy zostanie zwarty odpowiedni pin wykorzystał do tego jeszcze przekaĽnik pare diod led, tranzystor przeł±czaj±cy wej¶cie clock oraz transoptor do niego który bierze sygnał z przekaĽnika a przekaĽnik jest sterowany przez telefon jak narazie wszystko działa jak chciałem
    Moderated By Tracer2:

3.1.13. Dbaj o poprawno¶ć językow± i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomo¶ci z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.