Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H

Qubus12 06 Jan 2022 12:56 13839 142
Helukabel
    rokbok
    Level 31  
    Raffek wrote:
    Czy przewody przekładników można przedłużać? (Chodzi o cienki przewód łączący przekładnik z licznikiem mocy) - słyszałem że po przedłużeniu ów przewodów mogą być niepoprawne pomiary.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19795415#19795415

Raffek wrote:
    Czy przekładnik można zakładać (zapinać, odpinać) na przewodzie pod napięciem?

Ja zakładałem pod napięciem.
  • Helukabel
    rokbok
    Level 31  
    Raffek wrote:
    A co do podłączania pod napięciem

Raffek wrote:
    tylko mogłem coś źle interpretować

Chodzi o to że przekładniki mają różny sposób montażu na kablu, w jednych jest otwór przez który musisz przeprowadzić kabel więc bezpieczniej jest przy odłączonym zasilaniu, natomiast te przekładniki są otwierane, czyli nie ma niebezpieczeństwa porażenia prądem, otwierasz, zakładasz, zamykasz i działa.
    Marko121
    Level 17  
    domelek wrote:
    Reczo wrote:
    Jest to po prostu chiński licznik, ani Huaweia, ani FoxEss, najprawdopodobniej wykupują sobie tylko możliwość sprzedawania go ze swoją nazwą.

Najważniejsze że to ten "diabelski" model DTSU 666 ;)

Ten miernik nie ma przekładników - mam zamiar kupic, żeby przetestowac. Jakie przekładniki najlepiej do nigo dokupic? Oryginalne to chyba 100A/40mA = czyli przekładnia 2500, ale z tego, co widzę to przekładnię można sobie ustawic w liczniku...
    EDIT:
    do tego modelu chyba nie da się podłączyc przekładników - tylko bezpośrednio...

Ten miernik ma przekładniki , tyle że są zabudowane w środku miernika (100A) i trzeba kable przerywać żeby połączyć (od dołu wejście od góry wyjście ) ale za to zajmuje mało miejsca.
    Do instalacji domowej nie ma sensu montować 250A. Chyba ze ktoś tyle zużywa ale to mało prawdopodobne :)
    Pozdrawiam
  • Helukabel
    Budda25
    Level 1  
    Witam,
    mój licznik dtsu666-h przekładnikami założony według instrukcji, do falownika Huawei 5KTL-M1, po ponad miesiącu użytkowania sprawdziłem jego wskazanie względem licznika z Taurona. Ku mojemu zdziwieniu licznik ma dużą odchyłkę (od licznika Taurona) jeśli chodzi o wysyłkę energii wyprodukowanej przez PV rzędu 17% (licznik dtsu666-h o tyle zaniżył wartość ). Energia pobrana z sieci to już różnica 2% (licznik dtsu666-h o tyle zaniżył wartość ). Moje pytanie, czy sprawdziliście czy te wartości się u Was pokrywają, bo uważam ze te 17 % to coś jest nie tak ? Nie wiem co z tym zrobić, reklamować licznik ? Za pomoc z góry dziękuje.
    rokbok
    Level 31  
    Budda25 wrote:
    Moje pytanie, czy sprawdziliście czy te wartości się u Was pokrywają,

Tak, ja sprawdzałem i u mnie się pokrywają, różnice są wynikające z zaokrągleń, e-Licznik Taurona zaokrągla nie zawsze zgodnie z zasadami matematyki biorąc pod uwagę wskazania licznika dtsu666-h, dla przykładu potrafi końcówkę xx,23 zaokrąglić do xx,30, ale generalnie import i eksport się pokrywają.

Budda25 wrote:
    Nie wiem co z tym zrobić, reklamować licznik ? Za pomoc z góry dziękuje.

Bardzo ważny jest montaż przekładników i ich podłączenie do licznika, nie ma w tym dowolności, strzałki na nich muszą być w kierunku odbiorników, przekładniki muszą być zamontowane przed pierwszym odbiornikiem, również licznikiem, który też jest odbiornikiem, inaczej będą przekłamania.
    Marcin__24
    Level 6  
    Przekładniki mam założone zaraz na przewodach, które bezpośrednio idą z licznika Taurona, przed jakim kolwiek odbiornikiem, strzałka skierowana w stronę odbiorników. Zasilanie do licznika mam poprowadzone z rozłącznika 3f gdzie wchodzą kable z licznika taurona, N do licznika z głównej szyny N rozdzielni. Przewody komunikacyjne z przekładników zgodnie z instrukcja. Więc sam nie wiem, skąd te przekłamania?
    rokbok
    Level 31  
    Jeżeli jesteś pewien prawidłowości montażu i połączeń to nikt Ci tu nie pomoże, dobrze by było sprawdzić to na innym komplecie, licznik + przekładniki, tylko skąd go wziąć ;).

Swoją drogą spotkałem się z przypadkiem pomylenia podłączenia dwóch przekładników, ich przewody były zamienione i wpięte nie pod te zaciski w liczniku w które powinny być wpięte.
    Po wyłapaniu tego błędu zaczęło działać jak powinno.
    Jego właściciel też był pewien prawidłowego podłączenia, może warto sprawdzić jeszcze raz, to nic nie kosztuje ;).
    Marcin__24
    Level 6  
    Swoją drogą spotkałem się z przypadkiem pomylenia podłączenia dwóch przekładników, ich przewody były zamienione i wpięte nie pod te zaciski w liczniku w które powinny być wpięte.
    Po wyłapaniu tego błędu zaczęło działać jak powinno.
    Jego właściciel też był pewien prawidłowego podłączenia, może warto sprawdzić jeszcze raz, to nic nie kosztuje ;).

Dobra sugestia, sprawdzę. 😉

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

Sprawdziłem, jeśli chodzi o przekładniki strzałka jest w stronę odbiorników. Podłączenie przekładników do licznika na zdjęciu.
    rokbok
    Level 31  
    Marcin__24 wrote:
    Podłączenie przekładników do licznika na zdjęciu.

Zdjęcie nie mówi wszystkiego, ważne jest czy przekładnik jest na tej samej fazie, która jest podłączona do licznika np. nad stykami 13 i 14, do tych styków powinny być podłączone przewody z tego właśnie przekładnika, analogicznie pozostałe podłączenia.

Inaczej mówiąc, przekładnik z fazy podłączonej do licznika do zacisku 3, jego przewody, biały zacisk 13, niebieski zacisk 14, przekładnik z fazy podłączonej do licznika do zacisku 6, jego przewody, biały zacisk 16, niebieski zacisk 17, przekładnik z fazy podłączonej do licznika do zacisku 9, jego przewody, biały zacisk 19, niebieski zacisk 21.
    Marcin__24
    Level 6  
    rokbok wrote:
    Marcin__24 wrote:
    Podłączenie przekładników do licznika na zdjęciu.

Zdjęcie nie mówi wszystkiego, ważne jest czy przekładnik jest na tej samej fazie, która jest podłączona do licznika np. nad stykami 13 i 14, do tych styków powinny być podłączone przewody z tego właśnie przekładnika, analogicznie pozostałe podłączenia.

Inaczej mówiąc, przekładnik z fazy podłączonej do licznika do zacisku 3, jego przewody, biały zacisk 13, niebieski zacisk 14, przekładnik z fazy podłączonej do licznika do zacisku 6, jego przewody, biały zacisk 16, niebieski zacisk 17, przekładnik z fazy podłączonej do licznika do zacisku 9, jego przewody, biały zacisk 19, niebieski zacisk 21.

Dokładnie tak mam podłączone, dziś sprawdzałem ;( nie mam pomysłu co zrobić. Fotowoltaike mam od ponad miesiąca, może jeszcze się to jakoś wyprostuje dziś wskazania energii wysłanej do sieci 41.9 kwh dtsu666-h, wskazania licznika z Taurona 50 kwh. Różnica % się zmieniła w stosunku do paru dni wstecz.
    Marko121
    Level 17  
    Zastanawiam się czy nie jest ważna kolejność faz (ale nie jestem tego pewny) trzeba by sprawdzić zamieniajac 2 fazy miejscami.
    Poza tym skąd wiesz że to licznik od Tauron nie zawyża?

Tak poza konkursem zastanawiam się dlaczego ma znaczenie w którą stronę będą założone przekładniki , jest w nich cos oprócz cewki ? bo jeśli nie, to przecież sama cewka nie jest w stanie wykryć kierunku przepływu mocy pobranej i oddanej . Co pokaże miernik jeśli przekładniki podłączy się nie zgodnie z kierunkiem (strzałka) ? Próbował ktoś?
    Marcin__24
    Level 6  
    I wczoraj wysłane do sieci 10 kwh, ku mojemu zdziweniu i licznik dtsu666-h, jak i Taurona, zarejestrował te sama wartość , już w ogóle tego nie rozumiem skąd te wczesniejsze rozbieżności? Pozdrawiam
    Raffek
    Level 12  
    W końcu uporałem się z prawidłowym przepięciem i podłączeniem :)
    Zastosowałem się do tego jak wspominał kolega @rokbok w poście
    Podłączyłem to tak:

A wskazania są np. z dziś takie:
    Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H

Czy według połączeń, wskazań licznika mocy wszystko jest ok?
    Podłączenia faz licznika z przekładnikami prawidłowe.
    Jakieś sugestie odnośnie połączenia czy np. nieprawidłowych wskazań licznika mocy?

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

I jeszcze takie pytanie, dlaczego są wartości ujemnie?
    Raz dodatnie raz ujemne... Czy to prawidłowe wskazania?

Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H
    frogpl
    Level 11  
    Ujemnie pokazuje energię kiedy pobierasz z sieci. W nocy będziesz miał wszystko na minus, w dzień w zależności czy oddajesz czy pobierasz..... , jedna faza może być na plus druga na minus.
    sjachimowski
    Level 7  
    Czy jest możliwość uzyskania z falownika/chmury danych wysyłanych przez licznik? Chciałbym uzyskać z tego układu pomiarowego dane dotyczące energii pobranej i exportowanej do sieci z podziałem na godziny, żeby na tej podstawie ocenić czy warto w moim przypadku zmienić taryfę z G11 na G12w.
    jsw
    Level 13  
    FusionSolar@PC->Instalacje->Zarzadzanie urządzeniami->zaznaczyć Power Sensor->Eksportuj dane wydajności
    Dane z rozdzielczością 5 minut.
    rokbok
    Level 31  
    sjachimowski wrote:
    Chciałbym uzyskać z tego układu pomiarowego dane dotyczące energii pobranej i exportowanej do sieci z podziałem na godziny

Dodam do tego co napisał przedmówca że potrzebne Ci dane możesz odczytać też bezpośrednio na wykresie w Fusion Solar mobilnym i na PC, import, eksport i autokonsumpcja.

Jak się domyślam chodzi Ci o to w jakich godzinach, jakie masz zużycie energii, wykres doskonale to obrazuje.
    sjachimowski
    Level 7  
    Dziekuję za odpowiedzi
    aleksanderrodak
    Level 3  
    Witam,
    Dzisiaj otrzymałem Smart Power Sensor DTSU666-H 250A/50mA niby od huawei ale na liczniku jest wytłoczony napis ChiNT a z drugiej stony nalepka ChiNT. Mam wątpliwości czy jest oryginalny bo nigdzie nie ma napisu ani loga huawei. Jak można rozpoznać oryginał.
    Dzięki za pomoc.
    rokbok
    Level 31  
    Na stronie frontowej u góry powinien być napis na niebieskim tle DDSU666-H, najlepiej wrzuć fotkę frontu to się zobaczy.
    Po za tym jak go już podłączysz i zostanie automatycznie wykryty i będzie widoczny w aplikacji Fusion Solar na wykresie, a w Fusion Solar webowej dodatkowo jako symbol to wiadomo że oryginał.
    domelek
    Level 16  
    Jest ok taki ma być...[
    quote="aleksanderrodak"]Tak to wygląda.

Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H[/quote]
    rokbok
    Level 31  
    aleksanderrodak wrote:
    Tak to wygląda.

No i dobrze wygląda, nie masz co się martwić :).
    sjachimowski
    Level 7  
    jsw wrote:
    FusionSolar@PC->Instalacje->Zarzadzanie urządzeniami->zaznaczyć Power Sensor->Eksportuj dane wydajności
    Dane z rozdzielczością 5 minut.

Ja używam aplikacji mobilnej na Android oraz loguję się czasem z PC do wersji webowej. Czy pisząc o aplikacji PC macie na myśli jakąś dedykowaną aplikację na Windowsa? Gdzie ją można znaleźć? Albo jest ona tak nienachalna, że nie mogę jej namierzyć albo nie wiem już co sądzić o sobie.
    W mojej wersji webowej brak opcji exportu.
    rokbok
    Level 31  
    sjachimowski wrote:
    Czy pisząc o aplikacji PC macie na myśli jakąś dedykowaną aplikację na Windowsa?

Chodzi o Fusion Solar w wersji webowej, innej nie ma, jakie pozycje masz w menu strony głównej pod zakładką instalacje?

Po za tym to co potrzebujesz masz na wykresie, import, eksport i autokonsumpcja, chcesz wiedzieć jak rozkłada się pobór energii w poszczególnych porach dnia żeby wiedzieć jaka taryfa będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza, przynajmniej tak wywnioskowałem z Twojego wcześniejszego postu, wskazania wykresu Ci to pokazują.

sjachimowski wrote:
    Chciałbym uzyskać z tego układu pomiarowego dane dotyczące energii pobranej i exportowanej do sieci z podziałem na godziny, żeby na tej podstawie ocenić czy warto w moim przypadku zmienić taryfę z G11 na G12w.

Dodam tylko że żeby mieć te informacje musisz mieć zainstalowany licznik DDSU666-H dla instalacji 3F lub DTSU666-H dla instalacji 1F, inaczej nici z tych danych.
    sjachimowski
    Level 7  
    Mam licznik 3F. Chciałem wyeksportować do xls bo ręcznie przepisywać to syzyfowa robota.

Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

W uzupełnieniu spróbuję wstawić screeny z aplikacji
    Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H Falownik Huawei Sun2000 + licznik Huawei DTSU-666H
    Nie widzę (chyba wszędzie już klikałem) opcji export danych. Na drugim zdjęciu zastanawia mnie brak wpisów przy liczniku w kolumnach dotyczących licznika "oddane do eksploatacji", "S/N" i "wersja oprogramowania" - czy to nie jest powodem braku eksportu. Na wykresach jest produkcja i import energii dzień/miesiąc/rok.
    Robyn212
    Level 14  
    sjachimowski wrote:
    Mam licznik 3F. Chciałem wyeksportować do xls bo ręcznie przepisywać to syzyfowa robota.

Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

W uzupełnieniu spróbuję wstawić screeny z aplikacji
    Nie widzę (chyba wszędzie już klikałem) opcji export danych. Na drugim zdjęciu zastanawia mnie brak wpisów przy liczniku w kolumnach dotyczących licznika "oddane do eksploatacji", "S/N" i "wersja oprogramowania" - czy to nie jest powodem braku eksportu. Na wykresach jest produkcja i import energii dzień/miesiąc/rok.

A czy masz uprawnienia instalatora?
    sjachimowski
    Level 7  
    Dziękuje za wcześniejsze odpowiedzi. Problem już rozwiązany przez mojego instalatora PV. Był za niski poziom uprawnień do instalacji dla mnie jako użytkownika i nie było w związku z tym aktywnej opcji Raporty w menu głównym.
    Standardowo ustawiają tak w instalacjach w celu ograniczenia problemów na wypadek dokonania nieświadomie zmian w konfiguracji falownika.
    pozdrawiam