Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox HurtonEltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam niezawodnego rozwiązania do podłączenia minimum 10 ekranów do komputera

Sathsul 14 May 2021 11:44 279 9
 • #1
  Sathsul
  Level 3  
  Witam, szukam dobrego i niezawodnego rozwiązania do podłączenia wielu ekranów do jednego komputera, mile widziane propozycje, pomysły a jakby się ktoś doświadczeniem podzielił to w ogóle super.
  Opis problemu.
  Znajoma firma ochroniarska która między innymi współpracuje z naszą hurtownią elektroniki, wyszła do mnie z zapytaniem o komputer zdolny do wyświetlania na minimum dziesięciu ekranach. Chcą stworzyć swego rodzaju super stanowisko przy którym jeden pracownik będzie miał wgląd do programów z których rzeczona firma korzysta jak i widoku z kamer na kilku telewizorach.
  Programy z których firma będzie korzystać to
  -2 instancje programu Safestar
  -system Jablotron (instancje otwierane w przeglądarce)
  -Provision ISR
  -Linc Analityka Obrazu
  Budżet jest bliżej nie określony, pracownik który z problemem do mnie przyszedł zarzekał się, że są wstanie na to wydać sporo pieniążków, choć jestem prawie pewien, że jeśli wystosował bym konkretną listę 2 telewizorów 8 monitorów i konkretnego pc z kilkoma kartami graficznymi to śpiewka by się zmieniła :D.
  Niemniej, na tą chwilę planuje przy założeniu budżet nieograniczony - ale im taniej tym lepiej byle nie utracić na niezawodności.

  Do tej pory luźne poszukiwania w internecie podpowiedziały mi, że jednym z takich rozwiązań mogło by być na przykład podłączenie szeregowe monitorów przy użyciu MST z displayport 1.2 i wyżej. Jednak powtórzyła się kilkukrotnie informacja, że DP 1.2 maksymalnie obsłuży 4 monitory, teraz pytanie czy gdyby karta graficzna obsługująca MST miała dwa wyjścia DP to każdy z tych portów obsłuży 4 monitory czy granica 4 monitorów pozostanie niezmienna i szeregowo podłączę tylko dwa ekrany na każdym wyjściu, następnie czy problem rozwiązał by się po podłączeniu 2/3/4 kart graficznych, wiem że takie rzeczy można robić choć sam doświadczenia w stosowaniu kilku kart graficznych nie mam za grosz.

  Wiem także, że można zastosować karty Nvidia Quadro i Quadro Sync do podłączenia aż 32 ekranów, choć tego typu rozwiązanie jest bardziej kierowane w celu stworzenia ściany monitorów, oraz jestem prawie pewien, że było by straszliwie przedrożone.

  Przyjmuje każde pomysły i propozycje a jeśli ktoś cokolwiek podobnego już miał okazję tworzyć i chciał podzielić się doświadczeniem to w ogóle było by mega.

  Edit. Do systemu będzie podłączone wstępnie 4 monitory i 6 telewizorów.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Eltrox HurtonEltrox Hurton
 • #2
  kpodstawa
  Level 32  
  Ja nie znam się na systemach monitoringu, ale miałem do czynienia z powielaniem obrazów z komputerów na wielu wyświetlaczach w zastosowaniach szkoleniowych.

  Odpowiedz, czy dopuszczalne byłyby m.in. przykładowe rozwiązania pośrednie.

  1.
  Huby DisplayPort. Wada: pełne okablowanie wielożyłowe o długościach przekraczających standard, czyli ok. 1,8 m. Ewentualnie dodatkowo konwertery DP-UTP|STP.

  2.
  System powielania pulpitów za pośrednictwem prostych zestawów komputerowych, okablowania UTP|STP i oprogramowania np. VNC.

  Krzysztof Podstawa
 • Eltrox HurtonEltrox Hurton
 • #3
  Sathsul
  Level 3  
  kpodstawa wrote:

  1.
  Huby DisplayPort. Wada: pełne okablowanie wielożyłowe o długościach przekraczających standard, czyli ok. 1,8 m. Ewentualnie dodatkowo konwertery DP-UTP|STP.

  2.
  System powielania pulpitów za pośrednictwem prostych zestawów komputerowych, okablowania UTP|STP i oprogramowania np. VNC.


  1. Jak najbardziej Huby są brane pod uwagę, jednak czy Hub DP nie będzie obowiązywała ta sama zasada co podłączenie szeregowe? że będzie wstanie rozróżnić tylko 4 indywidualne monitory?

  2.
  VNC to będzie zdalne łączenie z innymi komputerami tak? mam do dyspozycji nawet kilka mini PC i pomysł złożenia kilku AIO z monitorami przeszedł mi przez myśl ale za równo ja jak i "klient" boję się o niezawodność takiego rozwiązania. Jeśli np. w środku nocy coś by im przestało działać to nie komputerowi ludzie sobie z tym nie bardzo poradzą. A u podstaw szeregowe podłączenie monitorów czy kilku kart graficznych wydaje się być mniej wątpliwe.
 • #4
  kpodstawa
  Level 32  
  "Niekomputerowi Ludzie" nie poradzą sobie z większością awarii, nawet prostych. Dlatego dają zarabiać "Komputerowym Ludziom".

  Jeszcze jedno pytanie o zasadę działania. Czy komputer "centralny" ma wyświetlać to samo na wielu monitorach? Coś jak dynamiczna informacja pasażerska lub te same reklamy w wielu miejscach centrum handlowego. Dopytuję, ponieważ skojarzyło mi się z opisu, że może chodzić o jakiś "super rozszerzony pulpit".

  Jeśli chodzi o niezawodność zdalnych pulpitów z pkt 2., to nie musi być najgorsza. Stacja bezdyskowa PC lub terminal "cienki klient" może zepsuć się podobnie, jak inne urządzenia elektroniczne powszechnego użytku.

  Sam zrobiłem zestaw kilku stanowisk na Linuksie ładowanym via PXE. Podobnie dobrze działały terminale dołączone siecią UTP do MS Windows Server, tyle że produkcja była komercyjna. Oba rozwiązania okazały się dość "użytkownikoodporne". Zresztą, jak dobrze wiesz - prostota budowy i konstrukcji polepszają niezawodność urządzeń lub systemów.

  Krzysztof Podstawa
 • #5
  Sathsul
  Level 3  
  Przepraszam najmocniej w piątek byłem święcie przekonany że odpisałem a jednak nie wysłałem posta.

  To będzie gigantyczny rozszerzony pulpit, na 6 telewizorach będą się wyświetlać obrazy z wielu kamer, na 4 monitorach będą odpalone różne instancje programów, innymi słowy na każdym ekranie będzie co innego.
 • #6
  kpodstawa
  Level 32  
  Zatem sprawa się komplikuje, ale myślę że jest do rozwiązania. Może być to zrobione "systemem gospodarczym" (niby tanio, ale żmudnie, czyli drogo) lub zapłacić dobrej firmie dobre pieniądze za rozwiązanie "pod klucz".

  Nie jestem specjalistą od zaawansowanych systemów dystrybucji informacji wizualnej. Mogę tylko opisać to, z czym się zetknąłem trochę jako użytkownik, a trochę jako obserwator.

  To, z czym się zetknąłem, przeważnie było oparte na terminalach (cienki klient lub zubożony PC) i serwerach terminali (PC z Linuksem lub MS Windows Server). Było też wydzielone stanowisko operatora i ewentualnie zarządcy. Monitory wyświetlały to, co skonfigurował operator w ramach nadanych uprawnień lub zarządca.

  Nie był to system monitoringu, ale można było dystrybuować obraz z kamer (PC z kartą interfejsu kamer lub prościej - kamera IP). Szczegółów nie znam, ponieważ nie to ja zbudowałem te systemy (jeden z Linuksem, drugi MS Windows Server). Systemy były rozszerzalne - można było dołączać do LAN kolejne terminale.

  Z bardzo daleka poznałem system monitoringu wizyjnego oparty o sieć Ethernet. Sercem był tzw. rejestrator - w praktyce koncentrator kamer "pasywnych" lub kamer IP, a przy tym serwer dystrybucji obrazu.

  W tym zastosowaniu było "na ubogo" - obrazy były wyświetlane tylko na dwu monitorach - jeden własny rejestratora (przedłużony adapterami VGA-UTP), drugi do PC via LAN. Jeżeli dobrze pamiętam, to rejestrator był "HikVision".

  Myślę, że spece od monitoringu i kontroli dostępu robią takie instalacje rutynowo. Może nawet będą mieli niezłą uciechę z moich naiwnych opisów.

  Na koniec - otarłem się na etapie planów o coś podobnego do telewizji publicznej. Chodziło dystrybucję obrazów głównie do projektorów. Pamiętam tylko, że trzeba było zastosować urządzenia wyświetlające z wbudowanymi tzw. klientami streamingu i stosowne "serwery streamingu". Wymiękłem po wstępnych opisach, żeby to zbudować samodzielnie. Natomiast szefostwo wymiękło po przedstawieniu cen za samą aparaturę.

  Krzysztof Podstawa
 • #7
  Sathsul
  Level 3  
  Ok to może jeszcze raz bo mineliśmy się z przeznaczeniem trochę po drodze :D.
  Firma dla której to robie ma już wszystkie swoje programy z których korzysta, ja tego nie dotykam. Ja mam tylko zrobić komputer z gigantycznym rozszerzonym pulpitem, oni sobie poustawiają okienka na tych ekranach które ich interesują i amen.

  Problemem jest podłączenie 10 lub więcej wyświetlaczy do jednego komputera i ten problem właśnie chcę rozwiązać.
 • #8
  lukaszd82
  Level 30  
  Ja bym zbudował normalny PC i dał 2 karty graficzne z obsługą co najmniej 5 monitorów każda.
  Ewentualnie:
  https://www.morele.net/karta-graficzna-pny-quadro-nvs-810-4gb-gddr3-vcnvs810dp-pb-835897/
  Ta karta w PC u mnie w firmie obsługuje 8 monitorów :)
  (Na stałe pracuje 6 ale testowaliśmy wszystkie możliwe 8 i działało, mam jednak wrażenie że nie było to w pełni płynne).

  Poczytaj jeszcze o:
  Matrox M9188 - ma możliwość obsługi 8 monitorów przy rozdzielczości 2560 x 1600 (DisplayPort) i 1920 x 1200 (DVI).
  Ten model można łączyć do 2 szt by uzyskać 16 monitorów.
 • #9
  Sathsul
  Level 3  
  O i o to mi właśnie chodziło, bo 810 nie ma opcji łączenia, ale o tej drugiej nie słyszałem
 • #10
  helmud7543
  Level 43  
  Jeśli chodzi niezawodność to Matrox. Quattro przy bardzo wielu monitorach zapycha się łatwo. lukaszd82 : Efekt jest do osiągnięcia również w konsumenckich kartach (ale znam to tylko z teorii, do 8 ekranów w nvidii, nawet jeśli portów w dwóch kartach jest 10) - jednak to rozwiązanie najbardziej zawodne i problemowe.