Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie sprzętu RTV - prośba o opinię.

Garibaldi 14 May 2021 22:08 792 24
e-mierniki
    Garibaldi
    Level 10  
    Dzień Dobry.

Od dłuższego czasu zmagam się z problemem iskrzenia na masie przewodów HDMI.

Generalnie mam sporo urządzeń. Amplituner Yamaha (jedyny na wtyczkę z uziemieniem) robi jako hub do którego podpięty jest dekoder NC+, BD, PS5, TV, adapter. Każde z tych urządzeń ma wtyczkę z 2 bolcami bez masy.

Ponieważ każde z tych urządzeń ma port USB który ma uziemienie na obudowie i jak sprawdzam miernikiem to połączone jest z masą hdmi to wpadłem na pomysł kupienia 6 wtyczek usb i podpięcia tylko masy w nich grubym przewodem 2.5m² i spięcia wszystkich urządzeń ze sobą.

Amplituner - jego masa na usb jest zwarta z masą na bolcu wtyczki (w domu jest masa w gniazdkach) - powinien uziemić wszystkie urządzenia.

Myślicie że takie połączenie będzie ok i nic nie zepsuje się ??

Pozdrawiam
  • e-mierniki
    User removed account
    Level 1  
    CYRUS2
    Level 43  
    wesolyyyy wrote:
    Najprawdopodobniej amplituner masz podłączony do gniazda bez styku ochronnego, lub z niepodłączonym lub podłączonym niepoprawnie stykiem ochronnym. Należy to poprawić.
    Tam może być znacznie gorszy "bajzel"
    User removed account
    Level 1  
    CYRUS2
    Level 43  
    Nie pasuje mi iskrzenie przez kondensator przeciwzakłóceniowy.
    Ne mam koncepcji co do innych przyczyn.
  • e-mierniki
    Tomasz Lew
    Level 20  
    Nie powinieneś tego tak uziemiać - możesz stworzyć szkodliwe pętle masy i sprzężenia zakłócające pracę sprzętu a nawet awarie. W instrukcji prawie każdego TV, komputera czy tunera masz napisane, by wszelkie połączenia przewodów między urządzeniami (wtym HDMI, przewody sygnałowe, anteny) dokonywać przy wyłączonym zasilaniu, właśnie z powodu tych różnic potencjałów na różnych urządzeniach i iskrzenia, które w tedy występuje i może porazić użytkownika lub uszkodzić któreś z urządzeń. Urządzenie z płaską dwu-bolcową wtyczką jest zaprojektowane tak by nie wymagało uziemienia, a połączenie masy odbywa się przez przewód którym się łączy z innym. Dodatkowe masowanie tworzy pętle masy. W urządzeniach fabrycznych z wtyczkami z uziemieniem są specjalne przełączniki odłączające masę przewodu sygnałowego gdy te urządzenia są już zmasowane np. przez przewód PE obu urządzeń i w tedy to powinno być jedyne takie połączenie. Moja rada taka by łączyć ze sobą urządzenia gdy są odłączone od zasilania tak jak zaleca producent
    User removed account
    Level 1  
    Tomasz Lew
    Level 20  
    wesolyyyy wrote:
    Identyczne "zalecenia" są przy komputerach stacjonarnych. Pytanie tylko czemu producenci oraz instytucje opracowujące standardy wypuścili coś takiego jak urządzenia/gniazda typu "hot plug" (wsparcie sprzętowe i programowe do podłączania urządzeń bez wyłączania komputera).

Urządzenia które się łączy w taki sposób zasilają się z tego gniazda lub mają własne wbudowane źródło energii i nie ma groźnych różnic potencjału między nimi np drobny sprzęt z USB (myszki, klawiatury, czytniki), ale już przy drukarce jest info że najpierw trzeba połączyć USB a dopiero potem włożyć wtyczkę drukarki do gniazdka. HDMI łączy dwa urządzenia zasilane z sieci niekoniecznie uziemione i mogą występować różne potencjały na tych urządzeniach, dlatego powinny być odłączone
    tw84
    Level 17  
    Jak niektórzy tu wiedzą, zajmuję się montażem anten SAT. Kiedyś opisywałem przypadek klienta, któremu ktoś założył antenę SAT i podłączył tuner. Wszystko działało dobrze, dopóki klient miał jeszcze tuner kablowy UPC. Jak skończyła mu się umowa i oddał tuner UPC, wówczas tuner SAT... zwariował!

Dlaczego? Dobra praktyka nakazuje instalację SAT uziemić, najlepiej przy warystorze przeciwprzepięciowym. Tunery SAT, podobnie jak magnetowidy, DVD, telewizory mają 2-bolcową wtyczkę (bez uziemienia), ale w środku mają dzielnik napięcia na kondensatorach, dlatego na obudowę dają 115V. O ile TV, DVD czy VCR to w niczym nie przeszkadza, w przypadku tunera SAT pojemność kabla antenowego (zwłaszcza przy odległościach większych niż 5 metrów) jest na tyle duża, że w nieuziemionym ekranie zaczyna zapieprzać całkiem spory prąd bierny. Przez indukcję przenosi się na żyłę środkową i daje takie napięcie, że potrafi ogłuszyć głowicę, stąd tunery wariują.

W przypadku tamtego klienta, ponieważ kablówka UPC ma swoje uziemienie, on miał uziemienie na trasie: [tuner SAT] - [HDMI] - [TV] - [HDMI] - [tuner UPC]. Gdy oddał tuner UPC, reszta zestawu straciła uziemienie. Sprawę załatwiłem montując warystor na kablu SAT i uziemiając go do PE instalacji.

W przypadku z tego wątku, jeśli amplituner ma uziemienie, to wszystkie inne sprzęty mają uziemienie przez HDMI, przez masę cinchy, DIN-ów itp, także przez USB, natomiast nie przez Ethernet, który pracuje w izolacji, chyba że ekran w Cat 6 i wyżej.

Więc najpierw polecałbym uważnie sprawdzić, które sprzęty mają uziemienie na opisanej wyżej zasadzie. Jeśli tak, to dorobienie dodatkowego uziemienia przez masę wtyczki USB może być całkiem dobrym pomysłem - przynajmniej bocznikuje prąd płynący np. masą cinchy. Do zbadania może pomóc multimetr ustawiony na test ciągłości (piszczyk) - dotknąć sondami dwóch obudów w miejscu niepolakierowanym, np. śrubka.
    CYRUS2
    Level 43  
    tw84 wrote:
    Dlaczego? Dobra praktyka nakazuje instalację SAT uziemić, najlepiej przy warystorze przeciwprzepięciowym.
    Uziemić, czyli z czym połączyć ?
    tw84 wrote:
    Tunery SAT, podobnie jak magnetowidy, DVD, telewizory mają 2-bolcową wtyczkę (bez uziemienia), ale w środku mają dzielnik napięcia na kondensatorach, dlatego na obudowę dają 115V.

Magnetowidy, TV DVD ?
    Nie chce mi się wierzyć , na to są jakieś specjlane dedykowane normy ?
    Dopuszczające 115V AC na obudowie ?
    tw84
    Level 17  
    CYRUS2 wrote:
    tw84 wrote:
    Dlaczego? Dobra praktyka nakazuje instalację SAT uziemić, najlepiej przy warystorze przeciwprzepięciowym.
    Uziemić, czyli z czym połączyć ?

K***a, z Księżycem. Co za pytanie? :|

Łączy się ekran kabla SAT z PE instalacji. Jak widzisz na obrazku poniżej, praktycznie każdy element instalacji ma zacisk do podłączenia PE (śrubka z prawej):
    Uziemienie sprzętu RTV - prośba o opinię.

CYRUS2 wrote:
    tw84 wrote:
    Tunery SAT, podobnie jak magnetowidy, DVD, telewizory mają 2-bolcową wtyczkę (bez uziemienia), ale w środku mają dzielnik napięcia na kondensatorach, dlatego na obudowę dają 115V.

Magnetowidy, TV DVD ?
    Nie chce mi się wierzyć , na to są jakieś specjlane dedykowane normy ?
    Dopuszczające 115V AC na obudowie ?

To nie jest forum religijne i w nic nie musisz wierzyć. Zobacz sobie schematy urządzeń typu TV, DVD, VCR, takich które mają wtyczkę dwubiegunową (bez PE). Typowo na wejściu jest dzielnik napięcia na dwóch kondensatorach i środek tego dzielnika jest połączony z obudową.

Można też inaczej tego doświadczyć. Podłączałeś kiedyś telewizor do anteny zbiorczej, kablówki? Jak masz odłączony kabel antenowy, złap wtyczkę tak, żeby dotykać ekranu wtyczki a jednym palcem dotknij obudowy urządzenia. Powinieneś poczuć nieprzyjemny przepływ prądu, to jest właśnie te 115V. Dobrze jak ręka jest lekko wilgotna, np. spocona.
    CYRUS2
    Level 43  
    tw84 wrote:
    K***a, z Księżycem. Co za pytanie? :|
    Łączy się ekran kabla SAT z PE instalacji. Jak widzisz na obrazku poniżej, praktycznie każdy element instalacji ma zacisk do podłączenia PE (śrubka z prawej)
    Spodziewałem się takiej odpowiedzi.
    tw84
    Level 17  
    Skoro Cię to tak interesuje, tu jest fabryczna skrzyneczka uziemiająca, od razu z warystorami przeciwprzepięciowymi chroniącymi głowice tunerów od impulsu w żyle środkowej:

Uziemienie sprzętu RTV - prośba o opinię. Link

Ja sam takiej skrzyneczki nigdy nie montowałem, za biednych mam klientów. Mocowanie do warystora robię z kawałka kątownika alu.
    Tomasz Lew
    Level 20  
    tw84 wrote:
    Skoro Cię to tak interesuje, tu jest fabryczna skrzyneczka uziemiająca, od razu z warystorami przeciwprzepięciowymi chroniącymi głowice tunerów od impulsu w żyle środkowej:

Link

Ja sam takiej skrzyneczki nigdy nie montowałem, za biednych mam klientów. Mocowanie do warystora robię z kawałka kątownika alu.

Pierwszy raz słyszę o warystorach w obwodach antenowych i jakoś trudno mi sobie to wyobrazić a już na pewno na częstotliwościach UHF. Są ochronniki przeciwprzepięciowe zbudowane w oparciu o iskierniki gazowe o znikomej stratności, które mają na celu ochronę przed przepięciami atmosferycznymi a nie uziemianie z powodu potencjału na obudowie odbiornika. To tak nie działa. Sama instalacja antenowa może być uziemiona, ale to nie zmienia faktu, że dla bezpieczeństwa urządzeń, najlepiej je łączyć gdy są odłączone od zasilania
    tw84
    Level 17  
    Uziemia się ekran kabla, który ma ciągłe połączenie z obudową urządzenia.

Natomiast zadaniem tego "warystora" jest odprowadzić ładunek z żyły środkowej na ekran, gdy napięcie na niej przekroczy określoną wartość w celu ochrony głowicy tunera jak i wnętrzności konwertera. Przepięcie takie może nastąpić np. w czasie burzy.

Co do konstrukcji wewnętrznej, można się domyślać, że to nie jest warystor jako taki, ale w branży mówi się na to po prostu warystor.
    r103
    Level 31  
    tw84 wrote:
    Uziemia się ekran kabla, który ma ciągłe połączenie z obudową urządzenia.

Natomiast zadaniem tego "warystora" jest odprowadzić ładunek z żyły środkowej na ekran, gdy napięcie na niej przekroczy określoną wartość w celu ochrony głowicy tunera jak i wnętrzności konwertera. Przepięcie takie może nastąpić np. w czasie burzy.

Co do konstrukcji wewnętrznej, można się domyślać, że to nie jest warystor jako taki, ale w branży mówi się na to po prostu warystor.

No super - zawsze może być gorzej - gdyby np "w branży" ustalilibyście że na to mówi się "POMIDOR!"...
    Garibaldi
    Level 10  
    Widzę że jak zawszę zdania są podzielone.

Faktycznie do dekodera NC+ mam 2 przewody z anteny sat przypięte. Prócz wzmacniacza który na obudowie i masie ma ten sam potencjał nic nie jest uziemianie.

Generalnie konfiguracji nie zmieniam ale na forum SONY kilka razy pisało że przyczyną zawieszania się portów hdmi (android tv) może być niewłaściwe uziemienie urządzeń. By taki port odblokować trzeba wyjąć wtyczkę z gniazdka i odłączyć hdmi. Do tej pory 1x mi się tak zdarzyło.

Reasumując czy łącząc tak masy jestem w stanie coś gdzieś uszkodzić ??
    sunrise84
    Level 42  
    Garibaldi wrote:
    Reasumując czy łącząc tak masy jestem w stanie coś gdzieś uszkodzić ??

Tak
    , czyli jak?

Tak jak sobie wymyśliłeś?
    To odrazu ci mówię że zaczniesz słyszeć i widzieć cały "syf" elektroniczny który powstaje w pętli mas.
    Wyżej zostało to już wyjaśnione dlaczego.
    Jeżeli gniazdko do którego masz podłączony ampli na 1000% ma sprawny bolec uziemiający to polecam podłaczać i odłaczać sprzęty przy odłączonym zasilaniu.
    tw84
    Level 17  
    r103 wrote:

No super - zawsze może być gorzej - gdyby np "w branży" ustalilibyście że na to mówi się "POMIDOR!"...

A bo to pierwszy przykład, gdzie nazewnictwo wzięte z tradycji nie nadąża za postępem? Np. na smartfona mówi się "telefon", a to przecież komputer z funkcją łączności głosowej - do wynalazku Bella ma się jak reaktor atomowy do lampy naftowej.

Dodano po 5 [godziny] 29 [minuty]:

Garibaldi wrote:

Faktycznie do dekodera NC+ mam 2 przewody z anteny sat przypięte. Prócz wzmacniacza który na obudowie i masie ma ten sam potencjał nic nie jest uziemianie.

To ja radzę, żeby ekrany tych przewodów SAT uziemić do PE. Najlepiej wraz z instalacją zabezpieczenia przeciwprzepięciowego, potocznie zwanego warystorem SAT.
    User removed account
    Level 1  
    CYRUS2
    Level 43  
    tw84 wrote:
    To ja radzę, żeby ekrany tych przewodów SAT uziemić do PE. Najlepiej wraz z instalacją zabezpieczenia przeciwprzepięciowego, potocznie zwanego warystorem SAT.
    Dlatego,że zabezpieczenia przeciwprzepięciowego nie podłącza się do PE.
    PE kolego może być połączone z ziemią kilkadziesiąt - metrów od budynku. Nawet jeszcze dalej.
    Wprowadzisz przepięcie do budynku, na wszystkie urządzenia połączone z PE.
    tw84 wrote:

K***a, z Księżycem. Co za pytanie?
    Do GSW kolego.
    tw84
    Level 17  
    CYRUS2 wrote:
    Dlatego,że zabezpieczenia przeciwprzepięciowego nie podłącza się do PE.
    PE kolego może być połączone z ziemią kilkadziesiąt - metrów od budynku. Nawet jeszcze dalej.
    Wprowadzisz przepięcie do budynku, na wszystkie urządzenia połączone z PE.

Do GSW kolego.

O jakiego typu instalacji mówimy? W każdej instalacji PE powinno być połączone z GSW, GSU danego budynku i uziemione w tym budynku, choćby przez GSU.

A jak pociągnę własny kabel z GSW do punktu uziemienia kabla SAT, to jaki powinien on mieć kolor? Żółto-zielony. To czym on się będzie różnił od innych kabli PE?

To co kolega pisze to raczej dotyczy N w sieciach takich jak TN-S czy TT, które jest uziemione wyłącznie przy transformatorze.
    kkas12
    Level 43  
    Kolego, zanim napiszesz po raz kolejny coś takiego
    tw84 wrote:
    A jak pociągnę własny kabel z GSW do punktu uziemienia kabla SAT, to jaki powinien on mieć kolor? Żółto-zielony. To czym on się będzie różnił od innych kabli PE?
    naprawdę sięgnij po normę u którą wcześniej wymieniłem.