Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC

tomybb 16 May 2021 00:26 1083 2
  • Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC

Miernik cęgowy, który wybrałem dziś do testów to UT251A produkcji firmy UNI-T. Myślę, że to dosyć ciekawy przyrząd do zaprezentowania. Przede wszystkim ze względu na możliwość pomiaru bardzo małych prądów, oczywiście jak na przyrządy cęgowe. Pozwala on jednak tylko na pomiar AC. Reklamowany do pomiaru prądu upływu.

Opakowanie jak widać lekko "zmęczone" daleką podróżą, zawartość jednak bez zastrzeżeń. A w środku mamy poza naszym przyrządem: pokrowiec, instrukcję obsługi, przewód RS-232 oraz płytkę z oprogramowaniem. Mamy możliwość komunikacji z PC. Przyrząd posiada od razu przypięta także "zawieszkę". Dołączona instrukcja akurat tylko w języku chińskim, jednak na oficjalnej stronie producenta bez problemu znajdziemy angielską wersję.

Dołączony przewód jest dosyć specyficzny ponieważ z jednej strony mamy gniazdo RS232, z drugiej mini USB.

Producent zdecydował się pewnie na takie rozwiązanie z uwagi na miniaturyzację wtyczki w samym urządzeniu. Warto jednak na to zwrócić uwagę i nie stosować przez pomyłkę zwykłego kabla USB - mini USB a jedynie ten dołączony z zestawu. Mamy tutaj ewidentnie interfejs RS232. Przyznać trzeba jednak, że jest to mało intuicyjne i łatwo może dojść do pomyłki, szczególnie jeśli z przewodu nie korzystamy na co dzień.

Zasilanie - bateria 9V. W momencie rozładowania jej do 7.2V sygnalizacja na wyświetlaczu. Klapka baterii przymocowana na jednej śrubie. Śrubie wraz z metalową wkładką z gwintem, a nie wkręcie w plastiku. Czyli większa żywotność takiego rozwiązania.

Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC

Parametry techniczne według producenta. Podano tutaj dla trzech wersji tego miernika. Przypomnę, że prezentowana to UT251A.

Rozwarte cęgi pomiarowe: w moim odczuciu zastosowana sprężyna powoduję że musimy do tego celu włożyć nieco więcej siły, no ale to już kwestia przyzwyczajenia. Zauważyłem że w zasadzie w wielu tego typu "unitach" jest podobnie. Przykładowo znacznie lżej działa to w cęgowym Brymenie BM189.

Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC

Miernik, jak widać na zdjęciach nie posiada żadnych innych funkcji poza pomiarem prądu przemiennego. Mamy tutaj także tylko dwa przyciski: power oraz hold. Urządzenie pozwala na zapamiętanie kilku wyników pomiarów czy np. wartości szczytowej prądu. Nie mamy "zerowania". Za każdym razem na przyrządzie automatycznie ustawia się dokładnie 0,000mA. Po rozwarciu "szczęk" pomiarowych, czasem przy obróceniu przyrządem na wyświetlaczu pojawiają się ułamki mA. Kilka razy zdarzyło się, że po skończonym pomiarze miernik pokazywał jeszcze jakaś wartości jednak po chwili sam się ustabilizował i było już dokładnie 0mA. Brak ręcznego "zerowania" niewątpliwie ułatwia i przyspiesza pracę.

Funkcja Auto Off aktywuje się po 5 minutach działania. Nie mamy tutaj jednak żadnej sygnalizacji dźwiękowej przed jej zadziałaniem, ale zrealizowane jest to poprzez cykliczne "mruganie" wartości na wyświetlaczu.
    Aby kontynuować pomiar należy wtedy nacisnąć jeden raz "power". Podczas testów czasem musiałem naciskać kilkukrotnie aby zadziałało, nie wiem: może nie wyrobiony klawisz lub potrzebuje nieco większej siły nacisku. :)

Z wad jakie zauważyłem to brak podświetlenia wyświetlacza. Niestety dla mnie duża niedogodność.

Zaraz po uruchomieniu, jak to zwykle bywa przez krótka chwilę widzimy wszystkie symbole wyświetlacza. Wygląda to obiecująco, jednak jak wspomniano wcześniej nic poza prądem przemiennym tym nie zmierzymy. Nie w tej wersji lub w modelu niestety. :)

Przechodzimy do najważniejszego czyli pomiarów. Wyniki porównywałem z multimetrem Brymen BM867s. Napięcie zasilania 230V z sieci. Na początek mały prąd, jako obciążenie kontrolki z neonówkami. Proszę zwrócić uwagę jak przyrząd radzi sobie z pomiarem prądu rzędu 1mA. To trzeba zobaczyć. :) Niestety na zdjęciach widać także jak bardzo brakuje podświetlenia wyświetlacza.

Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC Minitest: UNI-T UT251A, miernik cęgowy do pomiaru małych prądów AC

Dokonałem kilku pomiarów, jako obciążenie wybierałem żarówki halogenowe oraz grzałki. Wyniki zebrane w tabeli.

Należy jednak pamiętać o pomiarach prądu przemiennego gdzie potrzebny jest multimetr z True RMS. Przykładowo jako obciążenie: lutownica transformatorowa z regulacją mocy, świetlówka z elektronicznym statecznikiem itd. Nasz miernik cęgowy, podobnie jak prosty multimetr dołożony na foto dla porównania będą przekłamywać.

Prezentowany tutaj miernik cęgowy wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie jeżeli chodzi o pomiar małych prądów. Żaden inny przyrząd cęgowy którego miałem przyjemność kiedykolwiek używać nie był w stanie "pokazać" prądów na poziomie 1mA, nie mówiąc już o porównaniu z dobrej klasy multimetrem. Wyświetlane wartości były praktycznie takie same za każdym razem przy kilku próbach pomiarowych. Przyrządu nie można jednak na pewno nazwać uniwersalnym. Jego koszt w Chinach to ok 350zł + ok 100zł opłat celnych. Niedługo będę prezentował podobne urządzenie, ciekaw jednak jestem jakie Wy macie doświadczenia z miernikami cęgowymi które są w stanie dokładnie mierzyć małe prądy AC i DC? Czy znacie jakieś ciekawe modele?

Instrukcja obsługi z której zamieściłem dane techniczne:
    https://www.uni-trend.com/uploadfile/cloud/En...Meters/UT251A%20UT251C%20English%20Manual.pdf

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1581 posts with rating 1135, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    KonradGatek
    Level 24  
    Prąd upływowy jest często zniekształcony lub nawet z podkładem DC. I tak naprawdę do diagnostyki powinno się użyć przekładnika z DC i oscyloskopu.
    Tutaj pomiary miernikiem z filtrem 50/60Hz.
    I pomiar szerokopasmowy: