Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

olej roslinny RZEPAK jako paliwo do pieca CO

Olgierd 24 Paź 2005 21:16 28256 35
  • #1 24 Paź 2005 21:16
    Olgierd
    Poziom 14  

Witam,

Interesuje mnie tematyka RZEPAKU i wszystkiego co sie z nim wiaze!
    przykald: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=137090&highlight=

I teraz mam pytania techniczne do osob kompetentnych w tematyce budowy i dzialania piecow CO na forum elektrody:

1czy sie da?
    2czym / w jaki sposob?
    3gdzie szukac wiecej materialow na ten temat?

Znalazlem takie informacje i czy ide dobrym tropem? :

http://www.konkretspj.com.pl/index.php?action=artykul&id=1209

http://www.saymon.com.pl/p_p.phtml

Czy wymienione piece/palniki beda dzialac na olej roslinny RZEPAK?
    bede naprawde wdzieczny za wszelkie linki i materialy!

Olej przepracowany moge kupic po 52gr za 1l w zime jego cena dochodzi do 1PLN, rzepak uprawia rodzina i przynajmniej narazie nieprzewiduje problemow z pozyskaniem surowca!

Dziekuje

• #2 24 Paź 2005 23:16
    edekk
    Poziom 26  

Powiem wprost , wszystkie palniki będą chodziły na tym oleju. Jedynym małym problemem będzie tylko dobór dysz i ciśnienia na pompce.Dysze mniejsze niż 0,85 mogą za słabo rozpylać i po wyłączeniu iskry płomień może przygasać lub zaraz zgasnąć.U mnie w pracy palniki chodzą na czym się da, czyli olej przepracowany maszynowy , trafo , zlewki silnikowe itp.Najważniejsze to paliwo powinno być bez znieczyszczeń mechanicznych , bo w przeciwnym wypadku można doprowadzić do szybkiego zużycia pomki i częstego zapychania dysz.

• #3 07 Paź 2006 11:06
    web21
    Poziom 11  

Witam
    Bardzo ciekawy temat, jakiego rzedu cisnienie powinna podawac pompka?
    Czy trzeba uzyc spec jalnej dyszy zasilanej sprezonym powietrzem?
    Kto robi testy na zwyklym piecu olejowym?
    Pzdr. [/GVideo]

• #4 07 Paź 2006 14:26
    wowka
    Poziom 28  

Co do piecow weglowych to ludzie pala w nich zwyklym zbozem. Swoja droga dziwne to czasy nadeszly zeby zboza jako paliwa uzywac.

• #5 18 Paź 2006 12:58
    Olgierd
    Poziom 14  

Witam,
    Przerobilem/przystosowalem moj piec gazowy, zainstalowalem w nim palnik na olej opalowy ( ktory kupilem tyko w tym celu na allegro) do spalania oleju roslinnego.

Jest to bardzo proste :D

1 zdemontowac palnik, proby/testy przeprowadzac na otwartej przestrzeni. ( ja rozlalem calkiem sporo OR zanim dobralem odpowiednia temperature)
    2 zakupic/zainstalowac podgrzewacz paliwa ( oleju roslinnego/OR ) dobrac teperature OR, w moim przypadku najlepszy zaplon mam przy temperaturze OR 86'C

Nie dokonywalem zadnych innych przerobek ( wymiany dysz itp)

Pozdrawiam
    Olgierd

• #6 18 Paź 2006 13:07
    Orochimaru
    Poziom 31  

edekk napisał:
    U mnie w pracy palniki chodzą na czym się da...

Zaglądałeś do komór spalania? jak wyglądają? syf się nie gromadzi?

• #7 12 Lis 2006 21:45
    Gadimex
    Poziom 11  

Olgierd napisał:
    Witam,
    , w moim przypadku najlepszy zaplon mam przy temperaturze OR 86'C
    Nie dokonywalem zadnych innych przerobek ( wymiany dysz itp)

Witam
    A w jaki sposob podgrzewasz olej rzepakowy do tych 86 stopni ?
    Ja juz od dawna szykuje sie do przerobienia mojego pieca WOlf na OR,ale martwii mnie kwestia zywotnosci podzespolow.

Moze elektryczny podgrzewacz podgrzewalby OR tylko przy rozruchu pieca, a pozniej sprawe zalatwialoby owieniecie przewodu paliwowowego wokol kanalu kominowego (w sumie jest tylko ledwie cieply) , albo wokol wyjscia wody goracej z pieca ?

Pozdrawiam
    Artur

• #8 05 Kwi 2007 14:44
    Fyszo
    Spec od GSM

Chyba można użyć starej termy do ogrzewania oleju. Tylko potrzebne bedzie wtedy wstępne ogrzewanie elektryczne. No i załatwia to sprawę zbiornika paliwa.

• #10 25 Kwi 2007 23:16
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Cześć. Ja pracuje przy kotłach CO na serwisie również olejowych. Byłem u klienta który opala olejem rzepakowym z własnej produkcji. Regulowałem ten palnik na analizator spalin i spala pięknie. Dyszę ma DANFOS 0,65 i na zimnym oleju źle rozpyla i są kłopoty z zapłonem, ale jak się palnik już rozgrzeje to jest super. Problem rozwiązało zastosowanie podgrzewacza paliwa. Podgrzewacze takie są produkowane przez producentów palników i są standardowym wyposażeniem w większości palników o małych mocach. Podgrzewacz można kupić w serwisach kotłów olejowych. Dla lepszego zapłonu wcześniej powyższy klient mieszał olej rzepakowy z 25 procentami oleju opałowego.
    A tak przy okazji ktoś wyżej pytał o ciśnienie oleju podawanego na dysze i ciśnienie to w zależności od modelu palnika zwykle jest pomiędzy 10 a 25 bar.
    Pozdrawiam.

• #11 08 Gru 2007 23:43
    web21
    Poziom 11  

Witam
    Posiadam piec olejowy z palnkiem 11kw dysza 0,55 80H. Próbowałem zapuścić go na zimnym, czystym oleju roslinym ale niestyety niemozliwy był zaplon. Pomieszałem 50/50 z opałem i ruszył ale strasznie go trzesło i hałasował.
    W/g waszych wskazowek chce dokupic podgrzewacz dyszy ale on działa na 70 C. CZy da się go przerobić aby grzał np. na 90 C?
    CZy też trzeba podgrzewać olej przed pompa?
    Może wykorzystać do tego celu pistolet klejowy, taki 80-100W?
    Co o tym myslicie?
    Pzdr.Darek

• #12 09 Gru 2007 13:00
    Olgierd
    Poziom 14  

web21 napisał:
    Pomieszałem 50/50 z opałem i ruszył ale strasznie go trzesło i hałasował.

Mial dwa problemy z zaciagnieciem oleju i jego odpowiednim rozproszeniem w komorze spalania.

web21 napisał:
    W/g waszych wskazowek chce dokupic podgrzewacz dyszy ale on działa na 70 C.

w ten sposob rozwiazesz problem odpowiedniego rozpylenia oleju w komorze spalania ale pozostanie problem dostarczenia oleju w odpowiedniej ilosci do palnika, dodam ze palnik po kilku minutach pracy osiaga odpowiednia temperature do dobrej(normalnej) pracy.

web21 napisał:
    CZy da się go przerobić aby grzał np. na 90 C?

nie wiem, przypuszczam ze tak

web21 napisał:
    CZy też trzeba podgrzewać olej przed pompa?
    Może wykorzystać do tego celu pistolet klejowy, taki 80-100W?
    Co o tym myslicie?
    Pzdr.Darek

Ja taki system preferuje: co do zrodla ciepla potrzebnego do ogrzania oleju przed pompa mozesz wykorzystac wszystko! 1 przewod kominowy odprowadzajacy spaliny, 2 system rur i doprowadzen powrotu cieczy, oba wymagaja wstepnego podgrzania, proponuje przeplywowy podgrzewacz wody montowany na kranie. U kolegi widzialem 10L terme ktorej to pojemnosc spokojnie wystarcza na " rozgrzanie " instalacji

poz Olgierd

• #13 20 Gru 2007 19:43
    web21
    Poziom 11  

Witam,
    Dzięki za szybką odpowiedź, obecnie zakupiłem podgrzewacz z Alledrogo Danfoss 030N1209 30-110W 220V może ktoś to zna? Jaka temperatura?

Druga dość poważna sprawa to podłączenie tego podgrzewacza do pieca Urlich Wertich 11kW. Chodzi o to czy mam być na stałe do sieci 220V(PTC) ? Jest wyłącznik termiczny, ale działa odwrotnie, czyli zwiera styki np. po przekroczeniu 80 stp. Cels.

Czy ktoś może napisać jak podłączeny jest teki podgrzewacz w standartowych palnikach olejowych?
    Pzdr.Darek

• #14 20 Gru 2007 21:04
    Rysio4001

web21 napisał:
    Druga dość poważna sprawa to podłączenie tego podgrzewacza do pieca Urlich Wertich 11kW. Chodzi o to czy mam być na stałe do sieci 220V(PTC) ? Jest wyłącznik termiczny, ale działa odwrotnie, czyli zwiera styki np. po przekroczeniu 80 stp. Cels.

cześć.
    Jeśli chodzi o temperaturę to jest podana na obudowie termostatu podgrzewacza. Są też podgrzewacze na 110 stopni C.
    Termostat się zwiera po osiągnięciu temperatury.

Podgrzewacz podłącza się do sterownika palnika który jest przy palniku. Start palnika następuje dopiero po rozgrzaniu się podgrzewacza. Grzałka podgrzewacza w czasie pracy palnika jest stale zasilona napięciem 230V. W Urlichu sterownik palnika jest wbudowany w automatykę i nie ma jak podłączyć się z podgrzewaczem.

Kocioł URLICH to wybryk natury. Będziesz musiał mocno się nagimnastykować żeby tam założyć ten podgrzewacz. Po za tym w Urlichu ciśnienie pompy paliwa typowo jest 8 bar (trochę mało do takiego oleju) daje się podkręcić do około 15 bar. Pompa w Urlichu ponadto jest słaba (ma kłopoty z olejem opałowym) i dlatego jest montowana pompa wspomagająca przed filtrem. Na dodatek pompa oleju w Urlichu jest jedno kanałowa i będzie się bardzo łatwo zagazowywała (zapowietrzała) na gęstym oleju. Trzeba by przerobić na dwu kanałową (da się, robiłem to kiedyś bo miała kłopoty z opałowym przy długiej ścieżce olejowej) ale to jest trochę zabawy. I jeszcze jedno. Pompa w Urlichu jest tłokowa a nie rotacyjna jak w normalnym kotle.

Parametry oleju rzepakowego są inne niż opału i bez regulacji na analizator spalin nie da się tego uruchomić.

UWAGA! Nie reguluj nic na palniku (ciśnienie paliwa na pompie, klapa powietrza na wentylatorze, tarczka spiętrzająca), bo jak rozregulujesz, to potem go nie odpalisz nawet na opale jak nie masz analizatora spalin, manometru do pomiaru ciśnienia pompy, i nie umiesz regulować palnika.

Pozdrawiam.

• #15 22 Gru 2007 14:15
    web21
    Poziom 11  

Witam
    Właśnie chodziło mi o to, iż grzałka PTC jest na stałe podłaczona do sieci a dopiero termostat po osiagnięciu odpowiedniej temperatury załącza palnik. To da się w Ulrichu bez problemu zrobić.
    Gorzej będzie z przeróbką mechaniczną, podgrzewacze są trochę innej konstrukcji niż drążek dyszy w Urlichu.
    Wcześńiej ktoś pisał że najlepsze efekty osiągnął przy temp. 86C więc szukam takiego podgrzewacza. Chętnie KUPIĘ.
    Pzdr.Darek

• #16 26 Gru 2007 19:29
    Rysio4001

web21 napisał:
    Witam
    Właśnie chodziło mi o to, iż grzałka PTC jest na stałe podłaczona do sieci a dopiero termostat po osiagnięciu odpowiedniej temperatury załącza palnik.

Już pisałem wcześniej:
    Podgrzewacz podłącza się do sterownika palnika który jest przy palniku. Start palnika następuje dopiero po rozgrzaniu się podgrzewacza. Grzałka podgrzewacza w czasie pracy palnika jest stale zasilona napięciem 230V.
    W trakcie gdy palnik jest wyłączony to grzałka podgrzewacza jest też wyłączona. Po włączeniu palnika najpierw sterownik palnika załącza grzałkę podgrzewacza i czeka aż załączy się termostat podgrzewacza. Dopiero wtedy sterownik palnika uruchamia palnik, podczas gdy grzałka podgrzewacza jest cały czas zasilona. Grzałka jest wyłączana w momencie wyłączania palnika. Po uruchomieniu palnika, sterownik palnika przestaje kontrolować styki termostatu podgrzewacza, tak więc jeśli termostat by się wyłączył z powodu wystudzenia podgrzewacza napływającym chłodnym olejem, to palnik się nie wyłącza i pracuje nadal.

• #17 12 Sty 2008 19:10
    tjelektronik
    Poziom 10  

Witam
    Mam w domu piec olejowy Ulrich 24 kW.
    Czy moge go przerobic na olej roslinny?

• #18 12 Sty 2008 20:46
    janek1815
    Poziom 38  

Witam pytanie czysto teoretyczne choć chodzi mi to po głowie. Mam taki sobie piec który jest opalany węglem kamiennym w ciągu 12-15 godzin jego pracy spala 400kg węgla porównując kaloryczność z olejem opałowym wychodzi że musiałbym spalić w nim około 200 litrów oleju opałowego. Dobrze rozumuje? Czyli musiałby to być palnik który w ciągu godziny spali około 20 litrów oleju dobrze rozumuje? Proszę nie przerażać się ilością spalanego opału ponieważ piec jest używany tylko przez 12 dni w roku jednak wtedy musi ktoś przy nim stać i ciągle dokładać opał stąd pomysł instalacji palnika olejowego.

• #19 24 Lut 2008 02:31
    przemyslw
    Poziom 13  

Witam. Czy ktoś jeszcze ma doświadczenia w zakresie spalania olejów różnych , w piecach C.O. Próbowałem spalać OR w starym palniku .
    Mimo podgrzania do temp. 80 °C fatalnie spalał , ( zimna pompa wtryskowa, przewód do dyszy i dysza oziębiane przez powietrze z wentylatora ). Jedyne wyjście to ogrzewać przewód wys. ciśnienia i dyszę (a może w pierwszej minucie pracy i pompę wtr. do 60 °C) . Tylko jak taką grzałkę zrobić ?

• #20 13 Sie 2008 19:53
    _JAG_
    Poziom 15  

Jako tanią grzałkę proponuję taką z ekspresu do kawy(ok. 800W). Wystarczy nagwintować i podłączyć z termostatem (z ekspresu). Widziałem dużo takich na złomowiskach.

• #21 20 Sie 2008 15:04
    fastservice
    Poziom 10  

Witam
    Mam Buderusa G115RE na opał. I mam pytanie do kolegów jak go przystosować do OR? . Z tego co wiem to podgrzewacz ma wsadzony fabrycznie. Czy trzeba dużo przerabiać i czy ten podgrzewacz starczy jak nie to jaki wsadzić ? A wogóle to mieszacie paliwa czy na czystym jedziecie. Bede wdzieczny za wskazówki bo widze ze zdania sa różne.

• #22 24 Sie 2008 17:37
    Rysio4001

Witam.
    Byłem u klienta który jedzie na OR. Stosuje mieszankę około 70% OR i 30% opału. Podgrzewacz który jest w palniku wystarcza. Trzeba tylko zastosować trochę większą dyszę, wyregulować palnik do nowego paliwa, i zadbać aby zbiorniki paliwa wystarczały na cały okres od regulacji do regulacji. Ponadto zbiorniki znajdują się w ogrzewanym pomieszczeniu. No i dysza wymieniana jest dwa razy częściej niż na opale. I dodatkowo paliwo idzie po przez samochodowy filtr paliwa, gdyż bardzo szybko zapychało dysze.
    Kolego fastservice tylko ty masz palnik RE, i tu może być problem.
    Pozdrawiam.

• #23 26 Sie 2008 15:03
    fastservice
    Poziom 10  

a mógłbys przybliżyć problem z tym palnikiem? czemu będzie problem, bo za bardzo sie nie orientuje

• #24 04 Wrz 2008 20:09
    Rysio4001

Witam.
    Kolego fastserwice palnik RE nie spala rozpylonego oleju tak jak zwykłe palniki. W palniku RE jest specjalny układ podmieszania odparowanego paliwa z powietrzem. Paliwo jest spalane w formie gazu a nie rozpylone (dlatego widać w tych palnikach kolor płomienia niebieskawy a nie żółty). Aby paliwo odparowało, jest rozpylane na rozgrzaną do pomarańczowości tulejkę przez dyszę o specyficznym kształcie stożka (nie pełny stożek tylko sam pierścionek). I tu może być problem. Jak jest kiepskie paliwo to szybko narasta nagar na tej tulejce, a po za tym przy dużo większej lepkości OR dysza może nie rozpylać pustego stożka o odpowiednim kącie, a wtedy palnik nie będzie działał.
    Pozdrawiam.

• #25 10 Gru 2008 14:03
    gzgzgz
    Poziom 10  

A mam pytanie o zapach spalin ? Czy z komina wydostaje się identyczny zapach jak z rury wydechowej auta jeżdzącego na rzepaku czy może spala się to bezwonnie (jak to podają niektórzy sprzedawcy na allegro).

• #26 10 Gru 2008 19:44
    Rysio4001

Witam.
    Zapach jest podobny jak z rury wydechowej pojazdu jeżdżącego na rzepaku, ale mniej intensywny.
    Pozdrawiam.

• #28 08 Mar 2010 17:40
    mobiletomek
    Poziom 14  

Witam mam pytanko czy mozna kupic taki piec gotowy? Ciekawy temat z olejem rzepakowym jako paliwo ,sam tez o tym mysle - olej rzepakowy 70 % ropa 30 % + zbiornik 1000 litrów

• #29 18 Maj 2010 19:11
    PajChiWo
    Poziom 2  

Czy olej rzepakowy jest tańszy od opałowego?
    Skąd bierzecie olej rzepakowy?

• #30 23 Maj 2010 20:31
    Rysio4001

Witam.
    Klient u którego byłem, olej miał z własnej uprawy rzepaku.
    Miał sporo rzepaku. Po zbiorach okazało się ze nie chcą go kupić, a że miał kocioł na olej, a sąsiad ze wsi maszynę do tłoczenia oleju, i trochę chęci do prób - i tak to się zaczęło.
    Tak więc olej rzepakowy wychodzi dużo taniej niż opałowy. Koszty eksploatacji kotła są wyższe (częstsze czyszczenie kotła, wymiana dyszy, regulacja, i szybko zużywa się kosztowna pompa paliwa). Jednakże sumując wszystkie koszty, to na OR i tak wychodzi dużo taniej.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME