Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HEGduino V2 moduł fNIRS do monitorowanie przepływu krwi w mózgu

ghost666 16 May 2021 17:02 579 0
Testo
 • HEGduino V2 moduł fNIRS do monitorowanie przepływu krwi w mózgu
  Firma AlasKit uruchomiła kampanię crowdfundingową na portalu Crowd Supply dla HEGduino V2. Urządzenie to oferuje nieinwazyjne obrazowanie optyczne za pomocą fNIRS (funkcjonalna spektroskopia w bliskiej podczerwieni), oraz funkcję monitorowania przepływu krwi w mózgu. We wrześniu 2019 roku prezentowano poprzednią wersję urządzenia HEGduino, która oferowała tylko monitorowanie przepływu krwi. Jednakże HEGduino V2 monitoruje również oddech, tętno i temperaturę skóry.

  HEGduino V2 wyposażone jest w optyczny pulsoksymetr MAX86141 z czujnikiem tętna, pozwalający na wykorzystanie analizy zmienności tętna (HRV). Umożliwia również monitorowanie oddechu i temperatury skóry. Czujnik ma specyfikację wykrywania 2 × 4096 SPS z rozdzielczością 19-bitową, która jest nieco wyższa niż jego poprzednia wersja - HEGduino V1 posiadało możliwość pomiaru z prędkością 860 SPS z 16-bitową rozdzielczością, jednakże z praktycznego unktu widzenia, realne parametry HEGduino V1 były jeszcze niższe.

  Konfiguracja HEGduino V2

  Urządzenie jest również wyposażone w moduł z układem ESP32 z obsługą akumulatora. Płytka pomaga w połączeniu HEGduino V2 z maszyną lokalną (np. komputerem PC). Ponieważ płytka ESP32 jest kompatybilna z Arduino IDE a także ESP-IDF, umożliwia pełne dostosowanie podstawowego oprogramowania układowego. Można także bawić się z Wi-Fi i Bluetoothem na płytce ESP32, aby odkryć możliwości oferowane przez elastyczną łączność urządzenia.

  HEGduino V2 moduł fNIRS do monitorowanie przepływu krwi w mózgu


  Para fotodiod BPW34S bezpośrednio łączy się z czołem pacjenta w celu optycznego wykrywania przepływu krwi w mózgu. Istnieją również dwie podczerwone diody LED i jedna dioda czerwona, co pozwala na realizowanie funkcjonalnej spektroskopii w bliskiej podczerwieni (fNIRS) do odbioru danych dotyczących aktywności mózgu, jak i zdrowia mózgu. Umożliwia to ocenę i monitorowanie poziomu tlenu we krwi.

  Informacje zebrane przez czujnik można monitorować na ekranie. Ponadto interfejs pomaga w ćwiczeniach oddechowych i odbieraniu ważnych audiowizualnych informacji zwrotnych "o tym, jak dobrze krew i energia przenika nasz mózg". Tę informację zwrotną można zobaczyć na serwerze webowym ESP32 lub w aplikacji lokalnej, przesyłającej strumieniowo dane z czujników.

  HEGduino V2 moduł fNIRS do monitorowanie przepływu krwi w mózgu


  Wsparcie programowe

  HEGduino V2 jest kompatybilne z otwartą (GPLv3) platformą Brains@Play do tworzenia doświadczeń neurofeedback do użytku osobistego. Ponieważ jest to oprogramowanie typu open source, dzięki czemu początkujący i studenci mogą również wnosić i budować szeroką gamę aplikacji mózgowych.

  Firma AlasKit wyjaśnia, że ​​"nowa platforma obsługuje wielu jednoczesnych użytkowników, zdalne przesyłanie strumieniowe, analizę i wizualizację sygnałów w czasie rzeczywistym z akceleracją GPU oraz różne typy współbieżnych strumieni sprzętowych, w tym EEG, HEG i strumienie z nowych urządzeń, takich jak neurosensory".

  Można sprawdzić oryginalną aplikację internetową HEGduino V2 tutaj. Dostępna jest również wersja alfa progresywnej aplikacji internetowej dla Brains@Play. Ponadto projekt open-source zawiera schematy, pliki projektowe, oprogramowanie sprzętowe, oprogramowanie i dokumentację w repozytorium GitHub firmy AlasKit. Istnieje wiele opcji wsparcia tego projektu już od 35 dolarów. Więcej informacji można znaleźć na stronie Crowd Supply.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/05/16/hegduino-v2-supports-fnirsblood-flow-monitoring/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11384 posts with rating 9628, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Testo