Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana diody IR w pilocie uniwersalnym

annaanna 16 May 2021 18:55 294 3
    annaanna
    Level 14  
    Posiadam pilot samouczący NEWSTAR 96-1936. Był uszkodzony, nie nadawał sygnałów i nie odbierał z innych pilotów podczas nauki. Dioda IR nie świeciła, sprawdzałem przy pomocy aparatu. fotograficznego. Już miałem go wyrzucić, ale z ciekawości rozebrałem i ku mojemu zdziwieniu za okienkiem była tylko jedna przeźroczysta dioda LED 5mm. Wydawało mi się, że powinny być dwie: nadawcza i odbiorcza. Dioda miała tylko dwa wyprowadzenia, wyglądała jak normalny LED, więc nie była podwójna. Znalazłem podobną z wyglądu diodę w starym, zwykłym pilocie, który tylko nadawał sygnały do telewizora. W ramach eksperymentu przelutowałem ją do tego uszkodzonego pilota, mając nadzieję, że chociaż będzie tylko nadawał kody, które można było wpisać z tabeli. Okazało się, że zaczął działać i o dziwo nadawał i odbierał sygnały. Uczył się kodów od innych pilotów i nadawał je prawidłowo. Mam w związku z tym pytanie co to może być za dioda IR, która nadaje i odbiera sygnały, jaki to typ? Czy każda dioda IR tak działa, skoro zadziałała dioda wyjęta ze zwykłego pilota? Widziałem przecież, że w odbiornikach podczerwieni są zupełnie inne czujniki. Chciałbym wymienić tą przypadkową diodę na oryginalną, skoro reszta elektroniki jest sprawna.
    artbi881
    Level 29  
    Cześć, jest możliwe by dioda IR również odbierała kody, jest to np: w SilverCrest SFB 10.1, Betty, nie zastanawiałem sie nigdy czy każda IR tak ma czy określone modele, co do detekcji kodów jako światło poprzez kamerę, kam tel. okazywało sie nie widoczne natomiast tester T7 widział kod nadawany.
    annaanna
    Level 14  
    Chciałbym kupić taką diodę, ale nie wiem o co pytać. Czy o zwykłą diodę nadawczą IR do pilotów, czy jednak jakąś specjalną do pilotów samouczących nadawczo/odbiorczą. Może ta dioda od zwykłego pilota, którą teraz zamieniłem, ma inne parametry, nie wytrzyma długo w pilocie uniwersalnym, wtedy będę już miał dwa piloty uszkodzone. Ciekawe jednak dlaczego zadziałała w obie strony, to była zupełna niespodzianka dla mnie, przekraczająca moją wiedzę.
    artbi881
    Level 29  
    Cześć, poeksperymentuj, zobacz jak będzie się zachowywał na IR w przezroczystej obudowie, zazwyczaj te piloty mają osłonę / filtr IR.