Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Ducato Kamper - Ocynkowanie i konserwacja profili zamkniętych NOXUDOL 700 oraz podwozia

internecik 16 May 2021 19:16 1101 17
phoenixcontact
 • #1
  internecik
  Level 7  
  Witam,

  Zastanawiam się nad konserwacją nowego Fiata Ducato, którego będę przerabiał na kampera. Ponoć samochód jest ocynkowany, więc czy waszym zdaniem warto poprawiać fabrykę i robić dodatkową konserwację? Samochód raczej nie będzie użytkowany w zimie.

  Trochę już na ten temat poczytałem i do profili zamkniętych chciałem dać NOXUDOL 700 wosk antykorozyjny o małej gęstości, pozbawiony rozpuszczalników (bezwonny). Nie wiem natomiast czy co robić z podwoziem? Myślałem nad NOXUDOL 1600, APP200, Sikagard 6060, Sikagard 6440. Co polecacie do samochodu z przebiegiem 400 km?
 • phoenixcontact
 • #3
  internecik
  Level 7  
  Czy przed położeniem np. NOXUDOL 1600, APP200, Sikagard 6060 trzeba dawać jakąś farbę podkładową? Czy też można kłaść bezpośrednio na umyte podwozie?
 • #4
  sunrise84
  Level 42  
  Jeżeli umyte podwozie nie posiada w tym miejscu oznak korozji,rdzy to nakladasz to bezpośrednio na to co jest. Wszelkie oznaki korozji wyczyścić zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym, podkład antykorozyjny i nałożyć zabezpieczenie o ktorym wspominasz.
  Ot cała filozofia.
 • #5
  Aleksander_01
  Level 42  
  Ja każdy nowy samochód konserwuję, i trwa to około 2 tygodnie lub dłużej. Jak kumpel mechanik zobaczył jak rozebrałem optimę do konserwacji to tylko stwierdził że on by jej nie złożył. Otwieram wszystkie otwory technologiczne i zalewam preparatem. Zdejmuję zderzaki, nadkola, boczki drzwi, podszybie itd. Konserwuję też wszystkie wtyczki i gniazda elektryczne specjalnym preparatem (kiedyć Honda później jakiś amerykański specyfik). Robię to bardziej dla zabawy i chęci poznania samochodu, z tej mojej konserwacji skorzysta dopiero ten kto go odkupi.
  Do tego co roku zdejmuję przednie nadkola i czyszczę zebrany syf między nadkolem a słupkiem. Dodam że samochody trzymam w garażach i nie są to blaszaki, a w zimę używam minimalnie. A dwa co to za zimy, w tamtym roku nawet nie zmieniałem opon na zimówki.
 • phoenixcontact
 • #6
  internecik
  Level 7  
  Czy macie doświadczenie z konserwacją wyżej wymienionymi środkami? Które z nich z czasem robią się twarde, a które pozostają elestyczne?
 • #8
  internecik
  Level 7  
  Ile opakowań wosku NOXUDOL 700 1 L będę potrzebował do dobrego zakonserwowania profili zamkniętych w busie?
 • #10
  andrzej20001
  Level 43  
  Ja robiłem swoja kie w teren :
  -mycie spodu karcherem plus dimer (podnosnik,kanał)
  -pierwsza warstwa Owatrol oil
  -druga okrętówka Corizon
  -i na dokładke Bitex
  W profile Owatrol Oil
  4-5 dni roboty ale raz a dobrze.
 • #11
  grzesiekw12
  Level 21  
  A wiecie może czy są wykładziny tłumiące mające jednocześnie właściwości konserwujące spód? Stara corolla była taką lekko spienioną gumową matą pooklejana od spodu i te miejsca nie gniły w niej. W sumie jak były odizolowane od powietrza i warunków środowiskowych blachy to jak miało je coś ruszyć. Ta mata po nastu latach była jak nowa. Chętnie bym takowe coś kupił i poeksperymentował.
 • #12
  internecik
  Level 7  
  Jeszcze dwa pytania techniczne:

  - czy ma znaczenie kolejność konserwacji: najpierw podwozie, a dopiero później profile zamknięte? Czy można odwrotnie: najpierw profile, a za jakiś czas podwozie?

  - czy po konserwacji profili zamkniętych wszystkie otwory od razu trzeba zatkać zaślepką, czy lepiej zostawić na jakiś czas otwarte?
 • #13
  DjMapet
  Level 43  
  internecik wrote:
  czy ma znaczenie kolejność konserwacji: najpierw podwozie, a dopiero później profile zamknięte? Czy można odwrotnie: najpierw profile, a za jakiś czas podwozie?

  Jeśli chodzi o profile zamknięte nadwozia, to praktycznie nie ma to znaczenia.
  Co do podwozia, to lepiej najpierw konserwacja a następnie profile. Chodzi o to, że nadmiar specyfiku wtłoczonego do profili zamkniętych musi wypłynąć a sam preparat przeschnąć (co może trwać i kilka dni) nim zostanie zastosowany preparat nawierzchniowy.

  internecik wrote:
  czy po konserwacji profili zamkniętych wszystkie otwory od razu trzeba zatkać zaślepką, czy lepiej zostawić na jakiś czas otwarte?


  Do czasu ustania wypływania z nich nadmiaru preparatu, zostawić otwarte.

  Pozdrawiam.
 • #14
  Megawe
  Level 34  
  Na ocynk nie wolno dawać biteksów i innej smoły bo zawierają związki siarki.
 • #16
  internecik
  Level 7  
  Zabrałem się dzisiaj za konserwację profili zamkniętych, no i mam problem: Nuxodol 700 jest tak gęsty, że nie chce iść przez mój pistolet https://allegro.pl/oferta/pistolet-pneumatyczny-do-konserwacji-baranka-waz-9895610609 i sondę hakową taką jak ta https://allegro.pl/oferta/sonda-do-konserwacji-podwozia-profili-zamknietych-7202517540 . Wywala wosk odpowietrznikiem w pistolecie. Próbowałem podgrzewać wosk w gorącej wodzie, ale nie pomogło.

  Czy do konserwacji woskiem są jakieś inne (lepsze pistolety)?
 • #17
  beryas
  Level 31  
  U mnie na warsztacie blacharzes stosuja cobre lub raptora ofc po piastkowaniu i zabezpiecznieniu podkladem. do Profili daja elaskon.
 • #18
  DjMapet
  Level 43  
  Trza było poczekać na korzystniejsze (przynajmniej 20*C) warunki atmosferyczne, bo przy obecnych temperaturach (np. u mnie 8*C) preparat będzie miał konsystencję gęstej śmietany.
  Pistolet jest w miarę ok. bo też takiego używałem. Problemem jest raczej cienka sonda i cienki przewód.
  Dziwne, że po podgrzaniu wosk nie zrobił się rzadszy. Może za krótko go podgrzewałeś i porządnie nie wymieszałeś przez potrząsanie?

  Pozdrawiam.