Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik UT 61E - Pomiar częstotliwości heterodyny

Marek Krzysztoń 16 May 2021 19:26 591 6
    Marek Krzysztoń
    Level 10  
    Posiadam miernik UT 61E. Mam zamiar mierzyć nim częstotliwość pracy heterodyny. W instrukcji jest podany zakres pomiarów od 10 Hz do 220 MHz. Powinno więc pokryć zakres jej pracy tj 118,7 MHz (108 + 10,7 MHz). Trochę mnie zaniepokoiła informacja z instrukcji obsługi - dla częstotliwości > 40 MHz brak specyfikacji zakresu napięć pomiaru. Podczas pomiaru częstotliwości pracy heterodyny nie powinno się mierzyć bezpośrednio częstotl pracy tzn przyłożyć końcówki pomiarowe do do masy i wyjścia heterodyny. Na kanale YT jeden z "jutuberów" przy przestrajaniu radzieckiego radia samochodowego użył miernika częstotliwości podłączonego poprzez układ separująco-wzmacniający sygnał wykonany w postaci pająka. Mam schemat tego urządzenia (na tranzystorach polowych BF245). Miernik wyświetlał częstotliwość pracy +10,7 MHz. Na innym filmiku było pokazane jak przy przestrajaniu był użyty miernik częstotliwości który wskazywał wartość częstotliwości bez dodawania pośredniej 10,7 MHz. Jak podejść do tego tematu: mogę z tym miernikiem czy lepiej jakiś inny składak z chin mierzący nawet większe zakresy?
    LightOfWinter
    Level 33  
    Witam

Jeśli posiadasz taki miernik to moim zdaniem warto spróbować.
    Wykonaj wspomniany układ separująco-wzmacniający sygnał. Ważne żeby sygnał który podasz do miernika miał odpowiednią amplitudę. W instrukcji do miernika powinna być podana jaka jest wymagana.
    krzywy1
    Level 24  
    Ja korzystam z herc miarki zrobionej ze starego radia samochodowego, wyjęty sam moduł pomiaru częstotliwości. Pomiary są dokładne. Wystarczy przyłożyć sondę do rdzenia cewki heterodyny Odejmuje od razu 10,7 Mhz.
    Ale jak chcę ustawić heterodynę, to odpalam RTL-SDR. Tani i dobry sposób. Nie podłączasz się bezpośrednio do heterodyny, więc jej nie odstrajasz. Wystarczy że antenka stoi w pobliżu radia.
    Adamcyn
    Level 38  
    Dla UT61E: 10Hz~10MHz: 300mV ≤ a ≤ 30mVrms, 10HMz~40MHz: 400mV ≤ a ≤ 30mVrms ,
    > 40MHz: - brak specyfikacji.

Do 40 MHz całkiem nieźle, jednak:
    Bieda z nędzą wrote:

Obawiam się, że przy użyciu tego miernika heterodyna zerwie drgania

Jeżeli nie ma stopnia separującego, to z całą pewnością zerwie lub znacznie odstroi.
    ^ToM^
    Level 39  
    Musisz zrobić bufor na fecie np. BF245, inaczej podłączenie UNI-T spowoduje zwarcie sygnału w.cz. i pomiar stanie się niemożliwy do wykonania. Pojemność wejściowa tego miernika jest za duża i zbyt mocno obciąży generator. Wtórniki na fetach do takich zastosowań znajdziesz w googlach w niezliczonych ilościach wersji.