Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabawka dla małej Oli. Atmega8 - Bascom

Zbyszek_64 16 May 2021 22:24 5823 21
Wago
  • Właściwie pomysł poddał mój sześcioletni wnuczek. Akurat zbliżały się urodziny wnuczki więc braciszek razem z dziadkiem trochę zainspirowani filmikiem z internetu postanowili zrobić unikatową zabawkę dla Olci.
    Z częściami nie było większego problemu.
    Gotowa skrzynka za kilka złotych , dwa serwa modelarskie podobna cena , maskotka , atmega8 i kilka innych części. W sumie coś około 70 zł.
    Jak wszystko skompletowałem zaprosiłem wnuczka " na warsztat " i zaczęło się.
    Najpierw przygotówka

potem montaż

napisanie kodu i zaprogramowanie megi

ostatnie pociągnięcia pędzlem

zapakowane i przygotowane do wręczenia

I efekt końcowy

Oczywiście wszystko odbyło się w największej konspiracji. Wnuk był kilka razy na montażu i zapytany przez swoją mamę :
    - co wy tam robicie z dziadkiem?
    wnuczek odpowiedział:
    - mamusiu mogę Ci tylko powiedzieć , że dziadek uciął lalce głowę . 😂😂
    Widok zadowolonej wnuczki - bezcenny , a wnuczek tak zafascynowany ,że od tej pory zrobiłem z nim jeszcze dwa inne projekty.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Zbyszek_64
    Level 23  
    Zbyszek_64 wrote 576 posts with rating 214, helped 55 times. Live in city Bukowno - Małopolska. Been with us since 2005 year.
  • Wago
    Psiotrek
    Level 16  
    Brawo! Satysfakcja (dziadek), edukacja (wnuczek) i RADOŚĆ (wnuczka) - same plusy. Gratuluję.
  • Wago
    j570
    Level 13  
    Bardzo fajne. Muszę popełniś coś podobnego. Zaskoczę ciekawskiego wnuka :)
    gulson
    System Administrator
    Takich konstrukcji nam potrzeba dla naszych wnuczków, zgłoś się po kartę SD z adresem do przesyłki! :)
    Szukam też osoby, która chciałaby napisać krótki kurs o płytce micro:bit, ale kurs nie dla nas, starych inżynierów, tylko pod kątem tego, jak moglibyśmy wnuczkom, naszym dzieciom, pokazać elektronikę na przykładzie tej płytki i jak ich zainteresować elektroniką i programowaniem.
    https://microbit.org/
    Ale w zasadzie każdy kurs/poradnik, jak uczyć dzieci elektroniki czy programowania mile widziany :)
    CMS
    Administrator of HydePark
    Chciałbym zobaczyć co wam się tak podoba, ale nie widzę obrazu, mam tylko dźwięk.
    michał_bak
    Level 20  
    Dla szukających informacji, taka propozycja Link
    sylwek_b86

Level 15  
    Witam,
    Natchniony już kolejnym takim artykułem, postanowiłem stworzyć obwód pcb, który będzie mógł realizować taki projekt i wiele innych. Za ok 2 tygodnie powinienem otrzymać gotowe obwody z fabryki. Obwód, który zaprojektowałem jest w całości wykonany z elementów THT. Dzięki czemu, każdy początkujący elektronik powinien sobie z nim poradzić. Oto kilka cech obwodu:
    1. Procesor ATMEGA8 lub inne zgodne pinologią
    2. Obsługa do 4 serwomechanizmów (2 sterowane mogą być sprzętowym PWM)
    3. Obsługa do 4 fotorezystorów/przycisków/czujników NTC/ potencjometrów
    4. Złącze programatora ISP w standardzie KANDA
    5. Złącze obsługi ultradźwiękowego czujnika odległości
    6. Złącze do podłączenia odbiornika podczerwieni lub wyjście sterujące np przekaźnikiem/buzzerem
    7. Złącze UART umożliwiające współpracę z konwerterami USB-UART(TTL)
    8. Złącze magistrali I2C umożliwiające podłączenie zegara DS1307 lub expandera do wyświetlacza LCD dzięki czemu będzie możliwa rozbudowa funkcjonalności i budowa np radiobudzika z RDS ;)
    8. Rezonator kwarcowy umożliwiający stabilną komunikację przez UART
    9. Obwód RC resetowania procesora
    10. Obwód filtracji napięcia zasilania przetwornika ADC. (LC)
    11. Zasilanie bateryjne 3x1,5V (brak stabilizatora na pcb.) lub zewnętrzne 5V DC.

Cała koncepcja mojej płytki opierała się, na jak największym wykorzystaniu ATMEGI8 przy zachowaniu maksimum prostoty. Zamawiam 42 pcb, będę miał kilka do rozdania w ramach promocji projektu.
    Zainteresowanych zapraszam na priv.
    gulson
    System Administrator
    Z przyjemnością widziałbym prezentacje na elektrodzie (nie bezpłatnie) i chętnie bym parę płytek dla użytkowników na próbę zamówił od Ciebie. Widzę naprawdę serie artykułów lub nawet kurs dla początkujących z wykorzystaniem twojej płytki.
    sylwek_b86

Level 15  
    Było by super, gdyby ktoś pomógł w rozwoju projektu. Jestem bardzo zapracowany i nawet dla własnego dziecka ledwo mam siłę znaleźć czas.. A jak jest już czas to sił brakuje. Płytkę zrobiłem dosłownie w przerwach... mam nadzieję, że niebawem razem polutujemy i zrobimy taką "magiczną" skrzynkę. Jak pokazałem jej ten post to bardzo jej się spodobał pomysł wspólnej realizacji takiego zadania. Żona ma ploter laserowy. więc może nie tylko obwody będą ale i elementy ze sklejki ułatwiające montaż mechaniczny całej konstrukcji.
    Zbyszek_64
    Level 23  
    Nie trzeba używać plotera. Skrzynkę kupiłem dosłownie za 17 zł. Bez odpowiedniego sprzętu stolarskiego trudno ją zrobić , aby wyglądała estetycznie.
    Elementy dźwigni wykonane są z 10 mm sklejki i zamocowane bezpośrednio do orczyków serw. Same serwa zamocowane są na kątownikach aluminiowych i przykręcone do boku skrzynki. Mocowania trzeba tylko wyposażyć w owalne otwory , aby można było wyregulować położenie dźwigni.
    PCB ze złączem do programowania zrobiłem na małej płytce z uwagi na ograniczone miejsce. Wnuczek zobaczył również jak robi się druk. Oprócz tego mogłem zmieniać czasy załączania serw bez każdorazowego wyciągania procesora z podstawki. Mogłem również zademonstrować chłopakowi za co odpowiedzialne są poszczególne funkcje zaraz po kompilacji. Napisy wypalone lutownicą Solomon. Całość zasilana bateriami R6 4 x 1,5 V.
    Sam program jest prosty. Można wymyślać różne kombinacje choćby takie jaki podał kolega w linku powyżej. Mnie chodziło jedynie o fakt zainteresowania młodego człowieka czymś co nie jest kupione ,a można to zrobić bez większego problemu samemu. No i kontakt z młodym pokoleniem - bezcenny.
    sylwek_b86

Level 15  
    Jak najbardziej pudełko miało by być kupione, bardziej miałem na myśli inne elementy ułatwiające montaż (łapka przełączająca przełącznik itp). Oczywiście pokazanie całego procesu wykonania obwodu jest jak najbardziej super ale nie każdy ma takie zaplecze narzędziowe.
    michał_bak
    Level 20  
    Taka myśl przyszła mi do głowy. Gdyby tak zgłaszać propozycje scenariuszy dla tych useless box. Przeglądając w internecie różne diy, znalazłem takie które, reagują na światło. Gdyby tak połączyć skrzyneczkę z wyłącznikiem światła w pokoju dziecięcym i po wyłączeniu światła przez rodziców a następnie włączeniu przez dziecko, ludzik ze skrzynki wychylał się i mówił np. - nie rób tego więcej, a następnie gasił światło.
    Moja wnuczka jest już za stara na takie zabawki, dlatego pozostaje tylko teoretyzowanie.
    gulson
    System Administrator
    To znaczy jeśli chodzi o pomysł @sylwek_b86 to bardziej mi chodziło o różne scenariusze napisane z wykorzystaniem jego płytki. Począwszy od najprostszych w stylu miganie diodą LED, a skończywszy na komunikacyjnych.
    sylwek_b86

Level 15  
    Podoba mi się ten pomysł :)
    Grzegorz740
    Level 36  
    Super. Bardzo mnie się podoba prezent dla wnuczki.

Fajnie wam to wyszło. Mam nadzieję ,że wnuczek połknie bakcyla do elektroniki i majsterkowania. Było by super.
    sylwek_b86

Level 15  
    Przybyły dziś obwody. Pierwsza sztuka uruchomiona i działa. Niedługo postaram się przedstawić na elektrodzie projekt.