Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary dom z piecem węglowym - zamiana na instalacje gazową - wybór pieca Thermag

dulas1985 17 May 2021 10:03 867 13
    dulas1985
    Level 7  
    Witam serdecznie,

Potrzebuje pomocy w wyborze grzejników i pieca do starszego domu wolnostojącego. Do tej pory w nieruchomości znajdował się stary piec węglowy ale obecnie planowana jest zamiana instalacji na gazową. Dom ma ponad 60lat, 10 lat temu zostały wymienione okna na plastikowe, chyba dwu komorowe. 2 lata temu zostały wymienione drzwi oraz całość została ocieplona styropianem 15cm. Są to dwie kondygnacje, łącznie coś ponad 200m2. Proszę o pomoc w wyborze dobrych grzejników i pieca które ogarną taką powierzchnię. Dom należy do teściowej, miała już wizytę trzech fachowców i wszyscy twierdzili, że grzejniki nie mają znaczenia i proponują najtańsze. Nie znam się na tym ale na pewno może kupić jakieś bardziej lub mniej wydajne. Co więcej każda z firm proponuje tylko jeden piec co jest podejrzane. Dokładnie chodzi o Thermagen Duo 28/24 i reklamuje go jako najlepszy na rynku. Do tej pory słyszałem głowienie tylko o Saunier duval, De Dietrich, Buderus, Vaillant, Viessmann, Ariston i ten ostatnie chyba nie ma pozytywnych opinii. Proszę o jakieś opinie o piecu Thermagen oraz sugestiach jakie grzejniki i piec byłby najlepszy dla takiego domku.

Z góry dziękuje za sugestie.
    dulas1985
    Level 7  
    a co możesz powiedzieć o proponowanym przez nich piecu? lub czy możesz polecić jakiś inny ?
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    Kotły Thermagen to jedne z lepszych i najmniej awaryjnych kotłów na rynku (podobnie jak ACV bo to ten sam producent tylko Thermagen jest marką na rynek PL). Poczytaj forum (szukajka) to się bardzo dużo dowiesz.
    Z tego co widzę proponują Ci kocioł 2-funkcyjny - na Twoim miejscu wybrałbym jednofunkcyjny z zasobnikiem.
    Na te 200m2 nawet przy grzejnikach wybrałbym 18 kW.
    Co do grzejników to dobrze jest je lekko przewymiarować bo grzejesz wtedy niższą temperaturą.

dulas1985 wrote:
    Do tej pory słyszałem głowienie tylko o Saunier duval, De Dietrich, Buderus, Vaillant, Viessmann, Ariston

ACV też nie ma w Twoim wykazie ale tak działa reklama/lokowanie produktu np. w skokach narciarskich.
    dulas1985
    Level 7  
    Prof. SpecMiernik wrote:
    Kotły Thermagen to jedne z lepszych i najmniej awaryjnych kotłów na rynku (podobnie jak ACV bo to ten sam producent tylko Thermagen jest marką na rynek PL). Poczytaj forum (szukajka) to się bardzo dużo dowiesz.
    Z tego co widzę proponują Ci kocioł 2-funkcyjny - na Twoim miejscu wybrałbym jednofunkcyjny z zasobnikiem.
    Na te 200m2 nawet przy grzejnikach wybrałbym 18 kW.
    Co do grzejników to dobrze jest je lekko przewymiarować bo grzejesz wtedy niższą temperaturą.

dulas1985 wrote:
    Do tej pory słyszałem głowienie tylko o Saunier duval, De Dietrich, Buderus, Vaillant, Viessmann, Ariston

ACV też nie ma w Twoim wykazie ale tak działa reklama/lokowanie produktu np. w skokach narciarskich.

OK, dziękuje i oczywiście poczytam o różnicach w piecach 2 i 1-funkcyjnych.

Mam dodatkowe pytanie, ponieważ dom jest duży i często stoi pusty dla łatwiejszego sterowania przydałby się sterownik/termostat. Czy można jakoś podzielić dom na strefy i zrobić chociaż kilka takie urządzenia naścienne, żeby nie trzeba było w każdym pomieszczeniu zmienić ręcznie temperatury przy kaloryferze? Łącznie u góry jest 7 pomieszczeń w tym łazienka i kuchnia, na dole natomiast 4 plus duży przedpokój i kotłowania.
    ls_77
    Level 35  
    A co z instalacją rozprowadzającą CO po budynku - zostaje, czy też do wymiany razem z grzejnikami i kotłem?
    PchlaW81
    Level 22  
    Ale najprościej i najtaniej jest zmieniać temperaturę przy kaloryferze, duża chaupa i teściowa sama chyba nie korzysta codziennie z każdego pomieszczenia, zawór z głowicą termostatyczną przy grzejniku najlepsza opcja.
    Ghitex
    Level 12  
    Jest jeszcze opcja grzejników na rozdzielaczu + termostaty + siłowniki na belce. Zalety - precyzyjne sterowanie w każdym z pomieszczeń, program tygodniowy, wady - drogie i kłopotliwe w montażu. Czytałem jeszcze o podobnym rozwiązaniu tylko z siłownikami na grzejnikach, ale nie widziałem w praktyce.
    dulas1985
    Level 7  
    ls_77 wrote:
    A co z instalacją rozprowadzającą CO po budynku - zostaje, czy też do wymiany razem z grzejnikami i kotłem?

Tak, oczywiście będzie cała nowa instalacja od rurek po grzejniki

Dodano po 4 [minuty]:

PchlaW81 wrote:
    Ale najprościej i najtaniej jest zmieniać temperaturę przy kaloryferze, duża chaupa i teściowa sama chyba nie korzysta codziennie z każdego pomieszczenia, zawór z głowicą termostatyczną przy grzejniku najlepsza opcja.

OK, a w takim razie jest różnica czy kupujemy taki zawór za 20zł czy 100zł. Warto dopłacić i daje to coś bo Panowie którzy byli u teściowej właśnie proponowali najtańsze i jakieś małe kaloryfery. Każdy identyczny popimi różnych wielkości pokoi co wydaje się być bez sensu. Dodatkowo sugerowali też podstawowe zawory/termostaty na kaloryfery chyba za 20 coś złotego. Do tego rurki plastikowe ale tu nie podaje szczegółów, tylko ze z aluminiową membraną.
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    jdubowski wrote:
    Co do kotła - wybierz to co ma dobry serwis w okolicy, to po primo.

To może napisz jak Ty weryfikujesz, który serwis w okolicy jest dobry a który zły?
    Ktoś napisał jakiś czas temu bujdę i teraz bez większego sensu jest ona powielana.
    jdubowski wrote:
    Marki nieznane omijaj.

A które to są "nieznane"? Te co nie sponsorują np. skoków narciarskich?
    dulas1985 wrote:

Poczytaj o kotłach ACV/Thermagen.
    dulas1985 wrote:
    Mam dodatkowe pytanie, ponieważ dom jest duży i często stoi pusty dla łatwiejszego sterowania przydałby się sterownik/termostat.

Najprościej to głowice na grzejnikach + regulator temperatury w jakimś wzorcowym miejscu.
    Jak byś się zdecydował na ACV to masz serwisanta na forum z Wrocławia.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    A ja wsadzę kij w mrowisko, naczytaliśmy się o cudownych, trwałych kotłach ACV, Termagen, i pewnie tak jest ale...
    Kocioł drogi jak cholera, 8-9 tys za kocioł o marnej modulacji? Co z z tego, że wytrzyma 20 lat , jak nie wiemy co wtedy będzie zalecanym i ekonomicznie uzasadnionym źródłem ciepłą. To tak jak byś planował zakup jednego, solidnego samochodu na kolejne 20 lat za kwotę 3x większą od przeciętnej !. A co jak go rozbijesz, znudzi Ci się , albo urzędnicy zakażą nim jeździć np do centrum dużych miast? Naprawiać i robić przeglądy nadal będziesz musiał, i to w luksusowych cenach.
    Wolałbym osobiście kupić tańszy przyzwoity kocioł, np. termeta silvera 20kW za 3 tys ( prawie 3x tańszy), te 10 lat wytrzyma, z może i więcej na nowej instalacji ( dobrze wypłukać instalację po tygodniu używania i zalać od nowa z inhibitorem korozji).
    Bedzie tańszy w serwisie i w ewentualnych naprawach_ np. wyładowania atmosferyczne w starych instalacjach ubijają elektronikę tak samo skutecznie. Ile kosztuje płyta główna do ACV? Oj zaboli...
    Dalej dołożyć do grzejników ze 2 tys i powiększyć je maksymalnie wymiarowo w granicach rozsądku. Minimalnie obniży to koszty ogrzewania dla kotła pracującego z niższą temperaturą i w większym zakresie modulacji ( od 3 do 20kW). Będzie też baza do zmiany na niskotemperaturowe źródło jak pompa ciepłą, bo nie wiemy jakie wymogi ekologiczne postawi przed nami UE. Czyli na kocioł i powiększenie grzejników wydasz 5 tys. grzać będzie tak samo. (Jak się zepsuje za 10 lat to masz z czego dołożyć na nowy, nowocześniejszy kocioł.)
    Reszta kosztów jest identyczna : komin, rozdzielacze, podejścia , robocizna.
    Grzejniki też można kupić tańsze i dobre , np zamiast purmo polecam termoteknik. tańsze o 25%, a równie dobre.
    dulas1985
    Level 7  
    Prof. SpecMiernik wrote:
    jdubowski wrote:
    Co do kotła - wybierz to co ma dobry serwis w okolicy, to po primo.

To może napisz jak Ty weryfikujesz, który serwis w okolicy jest dobry a który zły?
    Ktoś napisał jakiś czas temu bujdę i teraz bez większego sensu jest ona powielana.
    jdubowski wrote:
    Marki nieznane omijaj.

A które to są "nieznane"? Te co nie sponsorują np. skoków narciarskich?
    dulas1985 wrote:

Poczytaj o kotłach ACV/Thermagen.
    dulas1985 wrote:
    Mam dodatkowe pytanie, ponieważ dom jest duży i często stoi pusty dla łatwiejszego sterowania przydałby się sterownik/termostat.

Najprościej to głowice na grzejnikach + regulator temperatury w jakimś wzorcowym miejscu.
    Jak byś się zdecydował na ACV to masz serwisanta na forum z Wrocławia.

Dom jest w Katowicach, Panowie byli z poleceń sąsiadów i innych ludzi. Bez wizytówek, na zasadzie Janusz jestem i znam się na tym bo robię to całe życie. Niestety nie było mnie przy tym, mieszkam we Wrocławiu. Na pytania teściowej nie reagowali tylko z góry narzucili najtańsze kaloryfery i termostaty plus piec Thermagen Duo 28/24 jakby każdy miał w ofercie tylko to. Jedyna różnica to cena od 30 do 50tys za tą samą robotę bo demontaż starej i założenie nowej instalacji wraz z przekuciami, odkręcaniem boazeria itd + te same części ;-(

Na pewno muszę zweryfikować jak wygląda sytuacja z serwisem w Katowicach tej marki. Jeżeli ktoś wie jak cenowo wyglądają części w Thermagen a inne konkurencyje piece np. saunier duval to byłbym wdzięczny?
    BUCKS
    Level 39  
    dulas1985 wrote:
    Każdy identyczny popimi różnych wielkości pokoi co wydaje się być bez sensu.

w zasadzie każde pomieszczenie ma inne zapotrzebowanie na ciepło, bo jeden pokój jest większy, drugi mniejszy albo jeden ma 2 ściany zewnętrzne, a inny tylko jedną itp.
    Z tego względu w teorii każdy pokój powinien mieć inny grzejnik, chyba, że z obliczeń wychodzi, że zapotrzebowanie na moc cieplną będzie porównywalne.

Generalnie tutaj musisz sam sobie to policzyć na oko albo uwierzyć fachowcowi ale jak fachowiec wszedzie daje identyczny grzejnik pomimo równych wielkości pokoi to warto zapytać dlaczego tak robi.
    Mi już zapala się żarówka, że coś tu nie gra ;)

W domu możesz zrobić ogrzewanie strefowe i jeśli masz piętrowy budynek to jest to wskazane by sterowanie było osobne na każdą kondygnację.
    Można też zrobić osobne sterowanie dla każdego pomieszczenia czy grupy pomieszczeń wedle życzenia.

Ale trzeba pamiętać, że wtedy pojawia się problem mocy kotła.
    Jeśli kocioł ma np. minimalną moc na poziomie 6kW to kocioł w ciągu godziny ciągłej pracy wyprodukuje minimalnie 6kWh energii .
    Jeśli w danej chwili Twoje zapotrzebowanie na energię będzie mniejsze to kocioł będzie musiał taktować, czyli wyłączyć palnik i poczekać aż instalacja ostygnie, bo kocioł będzie produkował w danej jednostce czasu więcej energii niż grzejniki są w stanie odebrać i przekazać do otoczenia.
    W przypadku rozpoczynania ogrzewanie nie ma problemu, bo wszystkie grzejniki chcą grzać by nagrzać cały dom, problem zaczyna się później, gdy ma być utrzymywana zadana temperatura.
    Bo w jednym pokoju zapotrzebowanie na ciepło może pojawić się wcześniej/później niż w innym, a kocioł nie zejdzie z mocą poniżej swojego minimum, a to może oznaczać, że do sensownej pracy kotła potrzebne będzie zapotrzebowanie na ciepło nie tylko w jednym pokoju ale co najmniej w kilku, by kilka grzejników w tej samej chwili odbierało ciepło jakie produkuje kocioł.

Jak masz ocieplony budynek to można przyjąć, że wychłodzenie pomieszczeń będzie wolniejsze, a dysproporcje będą mniejsze niż w budynku nieocieplonym, więc finalnie może nie zauważysz problemów o których pisałem wyżej.
    Każdy przypadek jest indywidualny, więc nie da się na pewniaka stwierdzić na oko, bez odpowiednich danych jak c.o. będzie działało w danym przypadku.

Jedno jest pewne, że instalacja c.o. to zespół naczyń połączonych. Czasem błędy instalatora są niewielkie i nie odczuwa się ich skutków, a czasami kumulacja z pozoru małych błędów jest bardzo dokuczliwa.