Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnat Monitor - wymiana kondensatorów

cayman12 17 May 2021 18:37 315 18
    cayman12
    Level 8  
    Cześć.
    Po demontażu kolumny, zauważyłem, że jeden z kondensatorów na płytce jest wybrzuszony(nie wiem jak się to fachowo nazywa, podpinam tutaj kable zasilające od wzmacniacza), postanowiłem go wymienić.
    Zgodnie z oznaczeniem kupiłem inny kondensator o tych samych parametrach tzn. 4.7 uF, 50V, temp 85 stopni. W poprzednim kondensatorze folia była rozerwana, przez co nie udało mi się określić, gdzie jest minus a gdzie plus. Po wylutowaniu starego obraz jak na obrazku. Pytanie czy przy miejscu na płytce z kropką powinien być plus czy minus?
    W sumie zaraz obok jest kolejny z rozerwaną folią, nie wiem czy on również kwalifikuję się do wymiany?
    Z góry dziękuję ;)
    kiss39
    Level 38  
    Witam.

Cos musiało sprawić ze te kondensatory uległy uszkodzeniu.

Poszukaj schemat i sprawdź,czy faktycznie siedzą tam takie kondensatory o tych parametrach można sprawdzić napięcie jakie dochodzi do poszczególnych kondensatorowy. Jeżeli na kondensatorze (4.7uF 50V) dochodzi napiecie 53-55V to dajesz kondensator o wartości 4.7uF/63V.
    cayman12
    Level 8  
    Dzieki za odpowiedź ale jest zasadnicze pytanie, jak to zrobic bez kondensatora i czy moge to zrobic w ogole w ten sposob? Jak rozumiec ta kropke na plytce? Jak to sie profesjonalnie nazywa zeby nienpisac plytka?
    mariuszp19
    Level 34  
    Nie napisałeś jaki to model kolumn. Są dostępne gotowe zwrotnice i ich schematy. Wystarczy wpisać w google.
    cayman12
    Level 8  
    Zmieniłem już tytuł wątku. W google pod 'Magnat monitor supreme 1000 scheme' nie widze za wiele.
    kicajbas
    Level 31  
    cayman12 wrote:
    ...folia była rozerwana, przez co nie udało mi się określić, gdzie jest minus a gdzie plus

Więc wylutuj sprawny i pamiętając jak był umocowany sam stwierdzisz gdzie plus a gdzie minus - pod każdym jest takie oznaczenie.
    A może tam są kondensatory bipolarne?

Pozdr.
    kiss39
    Level 38  
    Jaki model zrób zdjęcie, a nie masz opisanych tych kolumn np. tak
    cayman12
    Level 8  
    Oczywiście, że jest.

A w jaki sposób sprawdzić czy kondensator jest uni czy bipolarny? Planować sobie jutro wycieczkę do sklepu po multimetr?
    cayman12
    Level 8  
    Moim niefachowym okiem pojemności kondensatorów na schemacie są identyczne jak te na mojej płytce.

Pytanie, bo nie wiem czy dobrze czytam ten schemat, zgodnie z nim, wszystkie kondensatory są właśnie bipolarne?
    Jeżeli tak, to pytanie gdzie i jakiej firmy szukać zamienników?
    cayman12
    Level 8  
    Na stronie co podesłałeś widzę, jedynie kondensatory o najniższym napięciu 70V, chyba nie bardzo mogę żonglować napięciem?
    Na innej znalazłem coś takiego, chyba będzie pasowało?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    kicajbas wrote:
    A może tam są kondensatory bipolarne?
    A może nawet na pewno.
    Przecież te kondensatory pracują w zwrotnicy głośnikowej gdzie nie ma stałej polaryzacji!
    mariuszp19
    Level 34  
    cayman12 wrote:
    Na stronie co podesłałeś widzę, jedynie kondensatory o najniższym napięciu 70V, chyba nie bardzo mogę żonglować napięciem?
    Na innej znalazłem coś takiego, chyba będzie pasowało?

Ważna jest pojemność kondensatora. Dopuszczalne napięcie dla kondensatora może być wyższe (nigdy niższe), tylko kwestia miejsca. Kondensatory na wyższe napięcie są większe gabarytowo.
    cayman12
    Level 8  
    Panowie, a jak rozpoznać czy kondensator jest bipolarny czy unipolarny przed zakupem? Mam takie przykładowe trzy;
    https://allegro.pl/oferta/audiofilski-nichicon-fg-4-7uf-50v-4-szt-614-7603240798
    https://allegro.pl/oferta/audiofilski-nichicon-es-4-7uf-50v-2-szt-506-7618428523
    https://allegro.pl/oferta/kondensator-elektrolityczny-4-7uf-4x7-50v-tht-x15-9575254333

No i jak z jakością takich kondensatorów z allegro?
    mariuszp19
    Level 34  
    Na obudowach unipolarnych masz oznaczone bieguny. Pierwszy i trzeci link, to kondensatory unipolarne. Środkowy jest bipolarny.
    cayman12
    Level 8  
    Ok, liczyłem na jakieś magiczne oznaczenie w postaci dodatkowej cyfry/znaku którego nie udało mi się odnaleźć czytając na ten temat.

Kolejne pytanie, obecnie na zwrotnicy mam kondensatory wlutowane pionowo, te które podesłałeś na stronie wszystkie są poziome, a te które podesłałem podobno się nie nadają do zwrotnic. Czy z perspektywy lat zmieniły się aż tak kształty kondensatorów bipolarnych, że obecnie w zwrotnicach stosuje się wyłącznie poziome?
    Jak rozumiem czy on jest poziomy czy pionowy, bez różnicy, ważne żeby się zmieścił na zwrotnicy?
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    cayman12 wrote:
    liczyłem na jakieś magiczne oznaczenie w postaci dodatkowej cyfry/znaku którego nie udało mi się odnaleźć czytając na ten temat.
    Środkowy link i oznaczenie B.P. Znaczy ni mniej ni więcej "bi-polarization" czyli tłumacząc na nasze dwu polaryzacyjny - nie ważne jak podłączysz będzie dobrze.
  • Helpful post
    mariuszp19
    Level 34  
    cayman12 wrote:
    Jak rozumiem czy on jest poziomy czy pionowy, bez różnicy, ważne żeby się zmieścił na zwrotnicy?

Tak