Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najciekawsze układy scalone 2020 - elementy pasywne i mocy

ghost666 18 May 2021 00:31 819 0
Computer Controls
 • Najciekawsze układy scalone 2020 - elementy pasywne i mocy
  Portal Electronic Products podał zwycięzców konkursu Produkt Roku 2020. Pokazaliśmy już kilka kategorii tego konkursu, między innymi układy analogowe i cyfrowe, a także elementy elektromechaniczne.

  W poniższym artykule przyjrzymy się elementom pasywnym oraz układom mocy.

  Elementy pasywne

  Pierwsze miejsce: seria aluminiowych kondensatorów elektrolitycznych PPC firmy Cornell Dubilier Electronics

  Najciekawsze układy scalone 2020 - elementy pasywne i mocy


  Cornell Dubilier Electronics (CDE) wprowadziło na rynek nowe elektrolityczne kondensatory polimerowo-aluminiowe w zupełnie nowym formacie. Nowa rodzina kondensatorów jest cieńsza niż dziesięciocentówka i jest dostępna w niestandardowych wartościach i kształtach, dostosowanych do dostępnej przestrzeni dzięki nowej i uniwersalnej technologii obudowy.

  Zaprojektowany specjalnie do zastosowań wymagających wysokiego prądu tętnienia i możliwie najcieńszych elementów, kondensator PPC, otwiera nowe możliwości projektowania produktu. "Konstrukcje te były odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na kondensatory, które zapewniają wyższą wydajność, jednocześnie odrywając się od tradycyjnych cylindrycznych elementów" - wskazuje firma.

  Konwencjonalne cylindryczne w kształcie elementy są znacznie grubsze, wyższe i cięższe. Do tej pory jedynym alternatywnym sposobem zmiany obudowy pojemności w systemie, było użycie zestawu wielu układów SMD połączonych równolegle, jak wskazuje CDE.

  Producent twierdzi, że pojedynczy kondensator PPC jest równoważny równoległemu zespołowi 50 lub więcej polimerowych kondensatorów tantalowych i zajmuje jedną czwartą ich wysokości. Poprawia również niezawodność obwodu dzięki zastosowaniu jednego komponentu w porównaniu z dużą ilością dyskretnych elementów SMD. "Pojedynczy kondensator PPC oferuje pojemność i prąd tętnienia odpowiadające dziesiątkom kondensatorów SMD lub nieporęcznemu kondensatorowi w cylindrycznej obudowie" - powiedział Mario DiPietro, kierownik produktu w Cornell Dubilier.

  Seria elementów PPC o grubości 1 mm oferuje niestandardowe wartości w zakresie pojemności od 8 000 µF do 20 000 µF, z napięciami roboczymi w zakresie od 6,3 do 24 V DC. Firma planuje rozszerzyć serię o wyższe napięcia robocze w dalszej części tego roku. Żywotność tych elementów wynosi 2000 godzin przy temperaturze otoczenia równej 125°C.

  Elementy z rodziny PPC są przystosowane do szczytowych wartości 10 G dla wibracji i wytrzymują wstrząsy do 100 G (zgodnie z MIL-STD-202, metoda 213, warunek I).

  Drugie miejsce: Laird’s Hi-Temp ETX Series termoelektryczna chłodnica i Edge Powder Cores firmy Magnetics.

  Firma Laird Thermal Systems opracowała serię modułów termoelektrycznych, które są przystosowane do wysokich temperatur w pojawiających się zastosowaniach optoelektronicznych. Dzięki solidnej konstrukcji termoelektrycznej elementy chłodzące HiTemp z serii ETX mogą przetrwać w temperaturach do 150°C, przewyższających większość zastosowań zewnętrznych. Jest zbudowany z zaawansowanych materiałów termoelektrycznych, które zwiększają wydajność chłodzenia nawet o 10% w porównaniu do tradycyjnych układów chłodziarek termoelektrycznych. Te półprzewodnikowe pompy ciepła charakteryzują się wyższą barierą termoizolacyjną w porównaniu ze standardowymi materiałami termoelektrycznymi, tworząc maksymalną różnicę temperatur (ΔT) do 83°C. "Widzimy wiele innowacji na rynku, gdzie wysoce wrażliwa optoelektronika jest wykorzystywana w zastosowaniach zewnętrznych, gdzie temperatury w najgorszym przypadku przekraczają 90°C" - wskazuje firma. "Jest to problem w przypadku tych urządzeń, ponieważ nie są one zaprojektowane do pracy w takich temperaturach otoczenia, a inżynierowie twórczo wymyślają sposoby na uzyskanie chłodu w tych środowiskach za pomocą termoelektryków".

  Trzecie miejsce: Magnetics Edge Powder Cores:

  Magnetics nazywa swoje nowe Edge Powder Cores przełomem w proszkowych materiałach rdzeniowych; materiał ten zapewnia znaczną poprawę wydajności polaryzacji dla prądu stałego w porównaniu z wysokim strumieniem, jednocześnie zmniejszając straty rdzenia dla prądu przemiennego prawie o połowę w stosunku do strat strumienia. "Nieodłączną zaletą rdzeni ze stopów proszkowych jest ich wydajność polaryzacji DC, co oznacza, jak dobrze materiał utrzymuje indukcyjność pod obciążeniem stałym prądem. W przypadku zastosowań z wysokoprądowymi cewkami indukcyjnymi, duży strumień jest często rozwiązaniem projektowym, które zapewnia najmniejszy rozmiar obudowy, ponieważ oferuje najlepszą wydajność polaryzacji prądu stałego przy najwyższym poziomie nasycenia rdzenia" - wskazuje producent. Nowy materiał jeszcze bardziej zwiększa ten poziom.

  Firma przytoczyła kilka przykładów dla porównania: przepuszczalność dla rdzeni firmy Edge osiąga poziom spadku 50% przy 205 Oerstedach, w porównaniu z 185..195 Oerstedami dla najlepszych w swojej klasie materiałów o wysokim strumieniu i 165 Oerstedami dla proszkowych rdzeni krzemowo-żelazowych. "Podstawową innowacją Edge w świecie rdzeni proszkowych ze stopów miękkich, jest bezprecedensowe osiągnięcie w zakresie parametrów nasycenia bez kompromisu w postaci strat mocy prądu przemiennego, których można by się tradycyjnie spodziewać" - wskazuje firma Edge.

  Układy mocy

  Pierwsze miejsce: układy scalone GaNFast Power IC serii NV612x firmy Navitas Semiconductor Ltd.

  Najciekawsze układy scalone 2020 - elementy pasywne i mocy


  Firma Navitas wprowadziła nową gamę układów scalonych GaNFast o znamionowym napięciu równym 650/750 V z opatentowaną, zintegrowaną podkładką chłodzącą dla wysokowydajnych systemów zasilania o dużej gęstości mocy, umieszczonych w obudowach 6 mm × 8 mm PQFN, umożliwiających szybsze ładowanie w układzie o mniejszym rozmiarze.

  Nowe układy scalone mocy są zbudowane w technologii azotku galu (GaN), która pozwala działać do 20 razy szybciej niż układy krzemowe (Si) i umożliwia przenoszenie 3 razy większej moc lub 3 razy szybsze ładowanie przy o połowę mniejszym rozmiarze i wadze systemu. Układy scalone mocy GaNFast umożliwiają modernizację elementów czy tworzenie rozwiązań nowej generacji na różnych rynkach, podaje firma Navitas. Zastosowania obejmują szybkie ładowarki i adaptery USB-C o mocy od 25 do 100 W dla urządzeń konsumenckich, mobilnych, a także do smartfonów i laptopów; telewizory o mocy od 200 do 800 W i komputery typu all-in-one. Zastosowania obejmują także wielo-kilowatowe silniki pojazdów elektrycznych, przemysłowych i centralne zasilacze systemów do transmisji czy obróbki danych.

  Nowa seria układów scalonych mocy o napięciu znamionowym do 650 V obejmuje kompletny napęd bramki klucza i obwody zabezpieczające oraz tranzystory FET GaN - wszystko w obudowie 6 mm × 8 mm do montażu powierzchniowego (PQFN), o niskiej indukcyjności (dużej szybkości). Urządzenia te to NV6123 (650/750 V, 300 mΩ), NV6125 (650/750 V, 175 mΩ) oraz NV6127 (650/750 V, 125 mΩ).

  "Seria mierzących 6 mm × 8 mm układów z zaawansowaną podkładką chłodzącą jest oferowana w tej samej cenie, co istniejąca seria mierzących 5 mm × 6 mm elementów GaNFast, a w niektórych przypadkach nowa niższa temperatura może umożliwić projektantowi zastąpienie mniejszą wersją układu jeszcze większych elementów, aby obniżyć koszty systemu" podsumowuje firma Navitas.

  Układy scalone z serii GaNFast umożliwiają najmniejszym szybkim ładowarkom osiąganie gęstości mocy nawet 1 W/cm³ przy 65 W i 1,25 W/cm³ przy 300 W, znacznie przewyższając jakiekolwiek inne dyskretne rozwiązania GaN lub Si.

  "Seria NV612x zapewnia istotną redukcję temperatury o od 10°C do 15°C dzięki powiększonemu interfejsowi termicznemu do płytki drukowanej oraz bezpośredniemu połączeniu termicznemu i elektrycznemu z masą systemu, umożliwiając uzyskanie najwyższej na świecie gęstości mocy i spełniając wszystkie specyfikacje termiczne i wymagane normy" powiedział Dan Kinzer, CTO i współzałożyciel Navitas.

  Drugie miejsce: izolowany zasilacz polaryzacyjny DC/DC UCC12050 firmy Texas Instruments

  Nowy UCC12050 to pierwszy układ scalony opracowany przy użyciu nowej, opatentowanej technologii zintegrowanego transformatora TI, która może zmniejszyć rozwiązania zasilające nawet o 80%. TI informuje, że zupełnie zmieni to sposób, w jaki projektanci podchodzą do izolacji galwanicznej i zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) w systemie. Izolowany przetwornik DC/DC o wysokiej wydajności i mocy do 500 mW, charakteryzuje się najniższym w branży poziomem zakłóceń EMI, wzmocnioną izolacją 5 kVrms i napięciem roboczym do 1,2 kVrms - wszystko w celu ochrony systemu przed skokami wysokiego napięcia w zastosowaniach przemysłowych, od infrastruktury sieciowej po transport przemysłowy. Wysokość elementu 2,65 mm umożliwia projektantom zmniejszenie objętości rozwiązania nawet o 80% w porównaniu z rozwiązaniami dyskretnymi i o 60% w porównaniu z już wstępnie zintegrowanymi modułami mocy - z dwukrotnie większą sprawnością niż konkurencyjne urządzenia.

  Źródła:
  Link
  https://www.electronicproducts.com/electronic-products-announces-winners-of-the-2020-product-of-the-year-awards/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11099 posts with rating 9410, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls