Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka Sabo turbostar - Laweta obudowa modyfikacja

dark57 18 May 2021 08:43 1452 15
    dark57
    Level 9  
    Witam
    Mam kosiarkę : laweta Sabo
    Podczas koszenia bardzo często trawa blokuje mi nóż , tzn między górą noża a lawetą muszę co rusz wygartać ubitą trawę
    Teraz wyczytałem że ta laweta ma system turbostar , dla dokładnego wyrzucania trawy do kosza ,
    https://youtu.be/-GudFhYWOdo

tyle że aby to działało pewnie potrzebny jest specjalny noz oraz osłona plastikowa i wentylator , ja tego nie mam poza tą zmodyfikowaną obudową , przez co pewnie mam problemy ze zbitą trawą nad nożem ,
    Nie chcę kompletować tego systemu turbo star , tylko myślałem usunąć ten dodatkowy kołnierz wewnętrzny - aluminiowy w obudowie ,
    Tylko czy jest ryzyko że np jeszcze bardziej się trawa będzie plątać ?
    Kosiarka Sabo turbostar - Laweta obudowa modyfikacja Kosiarka Sabo turbostar - Laweta obudowa modyfikacja Kosiarka Sabo turbostar - Laweta obudowa modyfikacja
    stanislaw1954
    Level 43  
    Wszystkie te reklamy, jak to idealnie działa, są po to , żeby kupić "ich" kosiarkę, a nie inną. Powodem zatykania się trawą kosiarek jest koszenie mokrej trawy, koszenie zbyt dużej trawy, przylepianie ziemi po przejechaniu po nierówności, czy kopcu kreta. Bez wątpienia ma wpływ umycie spodu kosiarki z przylepionej trawy, czy ziemi, ale komu chce się to robić za każdym koszeniem? Z czasem te pozostałości powodują korozję i dodatkowo "poprawiają: przyczepność koszonej trawy.
    michal_rybka
    Level 32  
    tylny wyrzut to w ogóle porażka, wiecznie się zapycha, i jeszcze cały ten syf leci na operatora ;)
    sprzedaj to w cholerę i kup sobie z bocznym wyrzutem, najlepiej jeszcze z silnikiem Hondy GXV

ten Tecumseh dobrze pracuje?? jeszcze nie widziałem w życiu dobrze równo pracującego tecumsecha... a kosiarek miałem mnustwo :)

jak potniesz tą lawetę to nie będzie miała sztywności i popęka, bo to aluminium jest
    dark57
    Level 9  
    Z tego co się dowiedziałem to ten system turbostar bardzo dobrze działa ( jak jest kompletny ), tylko ja kosze bez kosza i mi to nie potrzebne , próbowane na różnej trawie , nawet jak wypicuje na lusterko lawetę to nie ma większego znaczenia , aluminiowa laweta wewnątrz nie ma korozji, czyszczę ( może nie na błysk , to nie auto ) za każdym razem kosiarkę po robocie , na fotkach jest jeszcze przed gruntownym czyszczeniem , mam porównanie z kosiarka z typową laweta i tamta nie zapycha się , na pewno nie nad nożem, tylko czasem na wylocie do kosza . Wiadomo że czasem przejedzie się przez kretowisko , są kępy dużej trawy , czasem się trafia grubsze chwasty, no ale bez przesady ten sprzęt aż tak delikatny i wybredny chyba nie jest . Podejrzewam że to przez ten mniejszy kołnierz tak się nabija trawy
    michal_rybka
    Level 32  
    miałem taką samą kosiarkę (tylko z Briggsem) i też się ciągle zapychała i gasła wtedy, sprzedałem
    teraz mam Hondę (też niestety z tylnym wyrzutem), też się zapycha, ale ma tyle mocy, że przemiela potem tą trawę na papkę jak się już wszystko zapcha i tak dalej kosi :) Hondy są niesamowite, koszę nią trawę ponad metrową, jej tam wepchać się nie da, ale jak się uda to ona to skosi a nie zgaśnie :) w taką trawę to ja ją wciągam tyłem, bo łatwiej, a ona i tak to kosi i nie zgaśnie ;) wszystkie te beznadziejne Briggsy i Tecumsechy mogą się schować - w tej akurat mam silnik GCV160, ale GXV są jeszcze lepsze i trwalsze
    vorlog
    Level 38  
    dark57 wrote:
    Z tego co się dowiedziałem to ten system turbostar bardzo dobrze działa

Mam kosiarkę z podobną lawetą SABO, wyrzut kompletny, działa doskonale. Tobie brakuje "wentylatora" na wale więc nie dziwne, że się toto zatyka. Bez kosza też robi robotę, tylko trzeba tylną klapę uchylić, wtedy wyrzuca trawsko do tyłu, układając za kosiarką na ziemi.
    V.
    dark57
    Level 9  
    Tak wiem że brakuje wentylatora , osłony , też specjalnego noża z dużymi łopatkami , raczej się nie opłaca to kompletować , ten silnik działa doskonale , tzn po remoncie jest: wymieniłem w nim między innymi pierścienie ,i teraz pali za pierwszym lekkim pociągnięciu i pracuje równo , mam takie trochę hobby z remontem małych silników itp , tzn posiłkuje się internetem jak czegoś nie wiem

Dodano po 4 [minuty]:

vorlog wrote:
    Mam kosiarkę z podobną lawetą SABO, wyrzut kompletny, działa doskonale.

No właśnie tak słyszałem że to nie jest żadną reklama tylko fakt , i Ty to potwierdzasz z własnego doświadczenia , jakbym miał gdzie to zdobyć : nóż , wentylator , osłonę i chyba piastę inna , to bym założył

Dodano po 9 [minuty]:

michal_rybka wrote:
    ten Tecumseh dobrze pracuje?? jeszcze nie widziałem w życiu dobrze równo pracującego tecumsecha... a kosiarek miałem mnustwo

Nie było łatwo go wyprowadzić /wyregulować/ , ( np miał podparty / brak luzu / na zaworze rozrządu )ale teraz pracuje jak powinien , hondą gxv 140 kosze czasem u ojca ,
    vorlog
    Level 38  
    Jak znajdę chwilkę to Ci zrobię fotkę jak to w komplecie wygląda. Chyba nawet mam gdzieś "składówkę" tej kosiarki, ale w mojej jest chyba inaczej nóż mocowany (zaciskany między tarczkami dociskowymi, sprężynami talerzowymi itd- silnik Briggsa), no i kosiarka z napędem.
    V.
    dark57
    Level 9  
    michal_rybka wrote:
    ten Tecumseh dobrze pracuje?? jeszcze nie widziałem w życiu dobrze równo pracującego tecumsecha... a kosiarek miałem mnustwo

Nie było łatwo go wyprowadzić /wyregulować/ , ( np miał podparty / brak luzu / na zaworze rozrządu )ale teraz pracuje jak powinien , hondą gxv 140 kosze czasem u ojca ,

Dodano po 11 [minuty]:

vorlog wrote:
    Jak znajdę chwilkę to Ci zrobię fotkę jak to w komplecie wygląda. Chyba nawet mam gdzieś "składówkę" tej kosiarki,

Byłbym bardzo wdzięczny
    Ps widzę że da radę to kupic
  • Helpful post
    Czyżycki
    Level 21  
    Kosiarka Sabo turbostar - Laweta obudowa modyfikacja Kosiarka Sabo turbostar - Laweta obudowa modyfikacja
    To jest moja modyfikacja oryginalnego noża niby wypasionej kosiarki Kaaz lm5360 hxa-pro. Dopiero taki nóż jest w stanie prawidłowo napełniać kosz. Dokręcone końcówki pochodzą z jakiegoś noża kosiarki Honda. Kosiarka ma wentylator od spodu. Sprzęt używany na codzień.

Kosiarka Sabo turbostar - Laweta obudowa modyfikacja Kosiarka Sabo turbostar - Laweta obudowa modyfikacja
    To zaś jest niedokończona przeróbka zapasowego noża do kosiarki NAC bodajże X510VHY. Taki sam nóż tyle że porządnie pospawany, był używany w tej kosiarce ze znakomitym skutkiem. Kosiarka nie miała wentylatora. Sprzęt po latach złomowany.

Podsumowanie: moja praktyka dowodzi, że dla prawidłowego napełniania kosza znacznie ważniejszym elementem jest odpowiednio wyprofilowany nóż niż dolny wentylator.
    andrzej20001
    Level 43  
    Ja mam najtańszą i sie nie zapycha nic
    vorlog
    Level 38  
    Wyprofilowanie na nożu ma na celu podsysanie powietrza od dołu w celu "postawienia" trawy dla łatwiejszego skoszenia.
    Większość noży fabrycznie ma takie skrzydełka.
    Moim jednak zdaniem dorabianie skrzydełek we własnym zakresie może się źle skończyć- trudno taki nóż potem wyważyć, a jak dokombinowane skrzydełko odleci, to może przy okazji skosić nogi operatorowi lub komuś w pobliżu...
    V.
    dark57
    Level 9  
    Teraz kupiłem i przetestowałem nóż dedykowany do sabo do tego modelu , taki szeroki i z dużymi odgietymi łopatkami , i rzeczywiście bardzo to polepszyło prace kosiarki , / wyrzucanie trawy , nawet nie spodziewałem sie że to nóż ma takie znaczenie, teraz laweta od spodu jest niemalże czyszczona przez omiatającą ją trawę
    vorlog
    Level 38  
    Przepraszam za zwłokę, dopiero dziś wziąłem się za ostrzenie noża, ale czas już na nowy, ten nie przetrwa sezonu, coraz gorszy szmelc produkują...
    Wentylator, też już nieźle zużyty, wygląda tak
    Obudowa, w której pracuje
    Podczas pracy potrafi nadmuchać kosz jak balon
    Moja kosiarka to jakiś mutant, składany z części różnych modeli chyba :) Ma na oko z 25 lat, ale póki chodzi to szkoda wymieniać na nową.
    V.