Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

statecznik

24 Paź 2005 22:22 3201 4
  • Poziom 10  
    Proszę o radę. Czy do statecznika o mocy 58W można podłączyć dwie świetlówki po 18W ? Pytam się ponieważ na stateczniku jest schemat ale tylko z jedną świetlówką (1x58) Podłączyłem i świeci ale nie jestem pewien czy tak może być. Proszę o pomoc
  • Poziom 23  
    wydaje sie mnie ze może. widzialem lampe z dwoma swietlówkami 18W + dwa zapłonniki na jednym stateczniku 38W. pozdrawim
  • Poziom 22  
    do statecznika 36W możesz podłączyć 2x18W ale nie do 58W
    świecić ci będzie ale niedługo bo przepalą się skrętki, moc może się różnić najwyżej o 2-4waty
  • Poziom 14  
    ELBUBERRO napisał:

Proszę o radę. Czy do statecznika o mocy 58W można podłączyć dwie świetlówki po 18W ? Pytam się ponieważ na stateczniku jest schemat ale tylko z jedną świetlówką (1x58) Podłączyłem i świeci ale nie jestem pewien czy tak może być.

Można, ale:
    1. Odpowiednio, tj. szeregowo i z dwoma zapłonnikami (starterami).
    2. Świetlówki będą pobierały więcej prądu, świeciły jaśniej i szybciej się zużyją.

lisos napisał:

do statecznika 36W możesz podłączyć 2x18W ale nie do 58W
    świecić ci będzie ale niedługo bo przepalą się skrętki, moc może się różnić najwyżej o 2-4waty

Ale zjawisko o którym piszesz można wykorzystać w praktyce.
    Weź zużytą świetlówkę kompaktową mocy 20-24 W. Zużyta musi być w sposób typowy, tj. żarniki muszą być sprawne, ale parametry gazu w rurze niewystarczające do zapłonu. Taka świetlówka nie odpali się zarówno w oryginalnym układzie elektronicznym jak i po wymontowaniu i zamontowaniu do układu tradycyjnego ze statecznikiem 20W. Jednak podłączając ją do statecznika 40W jeszcze kawał czasu nacieszysz się jej pracą.
    To samo z tradycyjnymi świetlówkami. Świetlówka podłączona do właściwego jej statecznika, która pracowała długo i po prostu się zużyła (i np. tylko bez przerwy mruga zamiast się zapalić) na stateczniku o większej mocy prawdopodobnie się odpali i będzie jeszcze jakiś czas działała.
    Nikt takich doświadczeń nie dokumentuje, ale to fakt :)

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Świetlówki 18W pracują przy prądzie o ile pamiętam 0,35A a świetlówka 58W ma 0,67A więc popłynie większy prąd przegrzewający (niszczący) świetlówkę.