Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kocioł buderus G 124X po czuwaniu nocnym wchodzi w tryb awaryjny.

jozef127 18 May 2021 13:51 312 11
    jozef127
    Level 3  
    Witam Szanownych forumowiczów. Posiadam kocioł Buderus G124X. Kocioł od jakiegoś czasu po trybie nocnym wchodzi w stan awaryjny. Po skasowaniu awarii na sterowniku pracuje cały czas , a rano znów stoi w awarii. Był serwisant który wymienił sterownik , wyczyścił elektrody , zrobił jakieś pomiary i dwa dni było dobrze, lecz trzeciego dnia to samo , rano palnik BLA . Proszę o pomoc.
    zales.vip
    Level 29  
    Może reduktor gazowy przy liczniku się zacina ?

„Serwisant wymienił sterownik”

Znaczy co: płytę główną? Czy automat palnikowy?
    jozef127
    Level 3  
    Serwisant wymienił automat palnikowy, a dlaczego reduktor zacinał by się tylko w godzinach nocnych.
    zales.vip
    Level 29  
    Jak następuje szybkie ochłodzenie, a reduktor ma swoje lata - czasem tak się dzieje. A przy obecnej naszej pogodzie szybkie ochłodzenie następuje wieczorem i w nocy.
    jozef127
    Level 3  
    To co Pan sugeruje: żeby wymienić reduktor w skrzynce gazowej ? Tylko dziwi mnie to , że po skasowaniu awarii rano ok. 6.00 kocioł nieprzerwanie pracuje do następnej awarii w godzinach nocnych. Nie wiem o której może wchodzić w tryb awaryjny , ale jak się kładę ok. 23.00 , to jeszcze pracuje.
    kz61
    Level 25  
    Elektrody wyczyścił a dyszę palnika startowego? Nie wystarczy przedmuchać, ma być przetkana byle nie wiertłem czy igłą. Jaki automat palnikowy jest założony, Satronic TFI czy Honeywell DKG?
    jozef127
    Level 3  
    Jest założony satronic TFI. Nie wiem czy Panu chodzi o takie coś na dole przy elektrodach , ale jak serwisant czyścił elektrody co wyjął coś małego , patrzył i przedmuchiwał .
    kz61
    Level 25  
    Przedmuchiwanie jest nieskuteczne. Satronic nowy to ok. Po kilku latach robią się kapryśne z powodu nadpalenia styków. To czasówka mechaniczno-elektroniczna działająca w oparciu o bimetal. Podczas startu należy zwrócić uwagę na moment puszczenia gazu na palnik startowy. Jeżeli palnik się zapala to czy płomyk prawidłowo omiata elektrody. Czasem na skutek korozji palnik startowy nie ma dobrego styku z korpusem kotła i szwankuje jonizacja. Można próbować podciągnąć przewód ochronny bezpośrednio do palnika startowego.
    jozef127
    Level 3  
    Dzwoniłem do serwisanta i podał mi wszystkie pomiary co robił .Podaję wyniki: Ciśnienie gazu 23,04 mbar , po odpaleniu małego palnika ciśnienie 20,3 mbar. Po odpaleniu palników głównych ciśnienie 16,10 m bar. Ciśnienie na dyszach 16,8 mbar. Prąd jonizacji mały płomień 3,8 mA, po odpaleniu dużego płomienia 19,7 mA. Ciągle dzieje się to samo . Jak rano skasuję awarię to cały dzień pracuje i nie chce wejść w awarię .
    kz61
    Level 25  
    Dlaczego po odpaleniu małego palnika ciśnienie spada o 3 mbar. Przy prawidłowym zasilaniu gazem to taki spadek jest po odpaleniu palnika głównego. A potem zjazd do 16,1. Jeżeli jest reduktor to możliwe że po nocnej bezczynności potrzebuje trochę czasu na rozruch. W każdym razie jest problem na zasilaniu bo jest zbyt duży spadek ciśnienia. Mniemam że filtr przed kotłem był czyszczony.
    zales.vip
    Level 29  
    Poproś gazownie o sprawdzenie reduktora.
    jozef127
    Level 3  
    Temat jeszcze nie zamknięty. Z powodu choroby sprawdzenie reduktora muszę przesunąć na późniejszy termin.