Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta ładowarka Li-ion na 10 ogniw.

kulek855 18 May 2021 21:54 3171 16
  • Witam.
    Dziś chciałem Wam zaprezentować prowizoryczną ładowarkę na 10 ogniw Li-ion.
    Służyć ma do wstępnego ładowania ogniw przed sprawdzeniem pojemności w innej ładowarce. W przyszłości jak będzie czas i chęci zabuduję dolną część ładowarki aby zabezpieczyć połączenia.

Film obrazujący wykonanie ładowarki:

Link

Wygląd ładowarki - zdjęcie z góry.

Podstawa wykonana z panela podłogowego.

Ładowarka zbudowana jest na modułach TP4056 - dla każdego koszyczka po jednym module. Zastosowałem w niej włącznik kołyskowy.

Połączenia wykonane przewodami miedzianymi - spód ładowarki.

Nóżki elastyczne zostały przyklejone na klej szybkoschnący. Na zdjęciu widać dwa druty miedziane doprowadzające zasilanie 5V, 9A.

Do zasilania użyłem zasilacz od laptopa 19V, 3,5A do którego podpięta jest przetwornica obniżająca napięcie, dzięki czemu uzyskałem 5V, 9A.

Dodatkowo zostało zastosowane chłodzenie, wiatraczek 12V zasilany poprzez moduł step-down.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    kulek855
    Level 11  
    kulek855 wrote 224 posts with rating 69, helped 0 times. Been with us since 2008 year.
    chemik_16
    Level 25  
    9A to ty raczej nie wyciśniesz z tej przetwornicy DC-DC :)

Edit, dobra, tam są 2 .. na prawdę lepiej zainwestować kilka zł w zasilacz 5V ;) Ta przetwornica w razie zwarcia/uszkodzenia pusci 19V na ładowarki, a te po przepaleniu podobnie uczynią z akumulatorami .
    macgyver96
    Level 16  
    Układy TP4056 mają ładne krzywe ładowania jak na swoją śmiesznie niską cenę, ale niestety nie mają żadnego zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją. Prędzej czy później kolega się pewnie pomyli i układ się upali.
    Przy okazji tematu ożywiania ogniw li-ion chciałbym przypomnieć - o ile kolega nie wie, że mocno rozładowane ogniwa zostawione same sobie tworzą dendryty między okładzinami co w łagodnym przypadku objawia się wzmożonym samorozładowaniem, a w przypadku skrajnym takie ogniwa przez zwarcie wewnętrzne potrafią się nie ładować a nagrzewać. Niestety TP4056 w chińskiej implementacji nie ma podłączonego termistora mierzącego temperaturę ogniwa, a sam układ nie ma żadnego timeoutu w razie gdy ogniwo nie przyjmuje ładunku. Jeśli kogoś interesuje temat chemii głęboko rozładowanych li-ion przy może uda mi się w wolnym czasie znaleźć artykuł który czytałem.

Podsumowując: sugeruję monitorować temperatury ożywianych w ten sposób ogniw ani nie ładować ich gdy napięcie ogniwa spadnie poniżej 2V.
    kulek855
    Level 11  
    chemik_16 wrote:
    9A to ty raczej nie wyciśniesz z tej przetwornicy DC-DC

Bardzo możliwe, że coś pomyliłem prawdopodobnie jest to 8A. Zasilacz 5V 10A kosztuje około 100zł (nieopłacalny zakup).

E8600 wrote:
    Stary patent z YT ale przydatny; co kolega robi z uratowanymi ogniwami?

Tak zainspirowałem się filmikami z YT. Ogniwa używam do latarek, z pozostałych zrobiłem pakiety 3s oraz 4s które używam do magazynowania energii z panela solarnego oraz do odkurzacza samochodowego i innych urządzeń elektronicznych lub elektrycznych.

macgyver96 wrote:
    Układy TP4056 mają ładne krzywe ładowania jak na swoją śmiesznie niską cenę, ale niestety nie mają żadnego zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją. Prędzej czy później kolega się pewnie pomyli i układ się upali.
    Przy okazji tematu ożywiania ogniw li-ion chciałbym przypomnieć - o ile kolega nie wie, że mocno rozładowane ogniwa zostawione same sobie tworzą dendryty między okładzinami co w łagodnym przypadku objawia się wzmożonym samorozładowaniem, a w przypadku skrajnym takie ogniwa przez zwarcie wewnętrzne potrafią się nie ładować a nagrzewać. Niestety TP4056 w chińskiej implementacji nie ma podłączonego termistora mierzącego temperaturę ogniwa, a sam układ nie ma żadnego timeoutu w razie gdy ogniwo nie przyjmuje ładunku. Jeśli kogoś interesuje temat chemii głęboko rozładowanych li-ion przy może uda mi się w wolnym czasie znaleźć artykuł który czytałem.

Podsumowując: sugeruję monitorować temperatury ożywianych w ten sposób ogniw ani nie ładować ich gdy napięcie ogniwa spadnie poniżej 2V.

Będę o tym pamiętam. Ogólnie gdy używam ogniw to są one zabezpieczone przed rozładowaniem BMS-m. Temperaturę sprawdzam podczas ładowania co jakiś czas (ręcznie). Dla bezpieczeństwa przechowuję ogniwa w hermetycznej skrzynce na amunicję.
    airman
    Level 12  
    kulek855 wrote:
    chemik_16 wrote:
    9A to ty raczej nie wyciśniesz z tej przetwornicy DC-DC

Bardzo możliwe, że coś pomyliłem prawdopodobnie jest to 8A. Zasilacz 5V 10A kosztuje około 100zł (nieopłacalny zakup).

Nie kupuj, korzystaj z przydatności przydasi.

Ja używam zasilacza z jakiegoś della chyba 250W, który na lini 5V ma aż z tego co pamiętam 11A

E8600
    Level 39  
    airman
    Level 12  
    E8600 wrote:
    Co to za moduły do rozładowywania li-ion z wentylatorami? Jakie one mają funkcje?

Moduły pachną ryżem ale działają bardzo dobrze. Główna funkcja to aktywne obciążenie niezależnie od spadającego napięcia w ten sposób zlicza bardzo realną pojemność ogniwa.
    Poza główną funkcją ma też pomiar rezystancji.
    Osobiście sprawdzam zawsze przy obciążeniu 1A i rozładowywanie do 3v.
    Po wstępnym teście i tak wszystkie są ładowane do 4,2v i odkładane na miesiąc po czym sprawdzane napięcia i znów testowane pod kątem pojemności. Po wszystkim ładowane do około 50% pojemności i selekcjonowane pojemnościami.

Wcześniej je łączyłem równolegle by zwiększyć prąd przy testowaniu np akumulatora 12V 150Ah ale po krótkim czasie zakupiłem urządzenie o dużo większej mocy.
    kamyczek
    Level 37  
    kulek855 wrote:
    Dziś chciałem Wam zaprezentować prowizoryczną ładowarkę na 10 ogniw Li-ion.

To nie jest ładowarka na 10 ogniw tylko 10 ładowarek na 1 ogniwo . ładowarka na 10 ogniw była by w stanie ładować pakiet 10 ogniw połączonych razem ta niestety tego nie potrafi co oznacza że nie jest to żaden wynalazek jedynie powielony układ zasilany z jednego źródła zasilania o większej mocy .

Moderated By gulson:

Nie rozumiem celowo czepiania się autora i słów, których chyba do końca nie zrozumiano.

kulek855
    Level 11  
    szeryf3 wrote:
    yć prąd przy testowaniu

Chciałem zrobić ładowarkę po kosztach.. Głównie używam LITOKALA Lii-500 oraz imax b6 mini.

kamyczek wrote:
    To nie jest ładowarka na 10 ogniw tylko 10 ładowarek na 1 ogniwo .

Zależy jak na to patrzeć. :)
    E8600
    Level 39  
    airman wrote:
    Moduły pachną ryżem ale działają bardzo dobrze

Mogę prosić jakiś link do tego modułu lub pod jaką nazwą tego szukać?
    janek_wro
    Level 23  
    kamyczek wrote:
    była by w stanie ładować pakiet 10 ogniw połączonych razem
    autor nie twierdził że to ładowarka do pakietu 10S, ani jakiejkolwiek kombinacji xSyP.
    kamyczek wrote:
    ta niestety tego nie potrafi
    a dlaczego powinna potrafić? ważne że spełnia funkcję potrzebną autorowi. Nie musi ładować każdej kombinacji pakietowej, ani parzyć kawy i śpiewać ballad.
    kamyczek wrote:
    co oznacza że nie jest to żaden wynalazek
    A to nie jest dział patent pending, to dział DIY początkujący.
    airman
    Level 12  
    E8600 wrote:
    airman wrote:
    Moduły pachną ryżem ale działają bardzo dobrze

Mogę prosić jakiś link do tego modułu lub pod jaką nazwą tego szukać?

Link

Nie ma za co.
    ZaQ_1
    Level 8  
    Mam i ja!
    Zasilane z zasilacza od xboxa360. Już nie pamiętam po co dałem diody na wyjściach przetwornic ale coś złego działo się bez nich.
    siewcu
    Level 34  
    kamyczek wrote:
    To nie jest ładowarka na 10 ogniw tylko 10 ładowarek na 1 ogniwo .

Naładujesz tym 10 ogniw? Tak. Jednorazowo? Tak. Ktoś pisał o tym, że to jest ładowarka do pakietów 10 ogniw, lub o balanserze? Nie. Choć tak, technicznie w środku jest to 10 ładowarek połączonych równolegle. Rozwiązanie zasilania i techniczne mi się średnio podoba, ale finalnie jednak spełnia swoją funkcję...
    yogi009
    Level 43  
    Jak dla mnie, to nie jest DIY. Ułożenie 10 chińskich modułów bardzo rozjeżdża się z ideą DIY. No i mimo 10 ogniw nie mamy tu cienia balansowania. Czyli te ogniwa lepiej stosować oddzielnie, ew. w jednej sekcji. Ułożenie z tego akumulatora wielosekcyjnego jest bardzo nieefektywne. Rozumiem chęć Autora do opisania swoich zmagań z materią elektroniczną, jednak warto cokolwiek wnieść od siebie. Aha, daję plusa za brak kleju typu termoglut :-)