Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku

ghost666 18 May 2021 23:25 2868 12
Ochrona Domu
 • Podobnie jak w przypadku komputerów jednopłytkowych, procesorów, procesorów graficznych i innej elektroniki na rynku, pandemia wpłynęła także na produkcję mikrokontrolerów, pozostawiając producentom ograniczone zasoby. Oczekuje się, że niedobór chipów zakończy się w nadchodzących miesiącach, a wkrótce po tym nastąpi uzupełnienie dostaw. Niezależnie od wspomnianego niedoboru producenci wypuścili przed pandemią wiele nowych mikrokontrolerów i modułów, a także kilka nowych wersji popularnych platform hobbystycznych i deweloperskich. W tym podsumowaniu przyjrzymy się niektórym z najciekawszych mikrokontrolerów i płytek z mikrokontrolerami na 2021 rok.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  1: Giant Board Groboards

  Giant Board firmy Groboards to niewielki moduł z mikrokontrolerem oparty na konstrukcji Adafruit Feather z obsługą modułów FeatherWing. Zawiera procesor Microchip SAMA5D2 z rdzeniem ARM Cortex-A5 z 128 MB pamięci RAM DDR2 i gniazdem na kartę micro-SD. Mikrokontroler ten jest również wyposażony w sześciowejściowy, 12-bitowy ADC z napięciem odniesieniem odniesienia równym 3,3 V i zewnętrznym wyzwalaniem, a ponadto 4 X 16-bitowy PWM z zewnętrznym wyzwalaczem i I²C, SPI i UART. Co więcej, jest zasilany przez USB, obsługuje baterie LiPo i może działać na pełnym Debianie oraz korzystać z Adafruit Blink (CircuitPython dla Linuksa).

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  2: Seeeduino XIAO

  Moduł XIAO firmy Seeed Studio jest jedną z najbardziej miniaturowych płytek obsługujących architekturę Arduino i jest wyposażona w układ SAMD21G18, który zawiera rdzeń ARM Cortex-M0+ z 32 kb pamięci SRAM i 256 kb pamięci Flash. I/O obejmuje 14 linii GPIO, 11 analogowych, 11 cyfrowych, pojedynczy pin wyjściowy DAC oraz I²C, SPI i UART. Zasilanie i programowanie są realizowane przez złącze USB typu C. Moduł jest wyposażony w szereg diod LED wskazujących stan i programowanie przez użytkownika. XIAO Seeeduino jest również wyposażony w przycisk do resetowania i jest w pełni kompatybilny z Arduino IDE.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  3: BBC micro:bit V2

  BBC micro:bit V2 to ulepszona wersja oryginalnego modułu BBC, która teraz zawiera głośnik i mikrofon, a także kilka innych ulepszonych funkcji. V2 zawiera znany układ nRF52833, 512 kb pamięci Flash, 32 kb pamięci RAM i układ interfejsu NXP KL27Z. Mała płytka zawiera również matrycę LED 5 x 5, diody LED stanu, mikrofon i głośnik MEMS, logo czułe na dotyk i przyciski programowalne przez użytkownika. V2 posiada również 25-pinowe złącze krawędziowe z 4X GPIO, PWM, I²C, SPI i kilka pinów pierścieniowych do podłączenia zacisków krokodylkowych i otwory na wtyki bananowe. Łączność bezprzewodowa obejmuje 2,4 GHz RF i Bluetooth 5.1/BLE. Moduł jest również wyposażony w kilka czujników, w tym akcelerometr, termometr i kompas elektroniczny.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  4: Adafruit Gemma M0

  Płytka Gemma M0 firmy Adafruit ma rozmiar podobny do rozmiaru monety ćwierćdolarowej i została zaprojektowana jako przenośna platforma elektroniczna, której można używać do wszystkiego, od cosplayów po biomonitory. Mały mikrokontroler jest wyposażony w 32-bitowy układ z rdzeniem ARM Cortex M0+ - ATSAMD21E18 - z 256 kb pamięci Flash i 32 kb pamięci RAM. Płytka jest również wyposażona w diodę LED DotStar RGB i kilka dużych otworów do montażu mechanicznego i połączeń elektronicznych, które w zależności od projektu można zrealizować za pomocą nici przewodzącej lub zacisków krokodylkowych. Każdy pad wejścia i wyjścia może być również używany jako 12-bitowe wejście analogowe lub cyfrowe I/O, a nawet może być używany jako sprzętowe pojemnościowe czujniki dotykowe. Według Adafruit, Gemma M0 może obsługiwać NeoPixels lub DotStars i ma wystarczającą ilość pamięci, aby obsłużyć ponad 8000 pikseli.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  5: Arduino Uno Rev3

  Arduino Uno istnieje od większej części ostatniej dekady w takiej czy innej formie i jest używany jako podstawa wielu wspaniałych projektów. Najnowsza płyta, Arduino Rev3, wykorzystuje mikrokontroler ATMega328p z 32 kb Flash, 2K SRAM i 1K EEPROM. Płytka zawiera czternaście cyfrowych pinów wejścia/wyjścia (6 może być używanych jako wyjścia PWM), sześć wejść analogowych, rezonator ceramiczny 16 MHz (CSTCE16M0V53-R0), złącze USB, gniazdo zasilania, złącze ICSP i przycisk resetowania. Zawiera wszystko, co potrzebne do obsługi mikrokontrolera; użytkownicy podłączają go do komputera za pomocą kabla USB lub zasilają go za pomocą adaptera AC/DC lub baterii, aby rozpocząć tworzenie swoich projektów.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  6: Adafruit Industries ESP8285

  Mikrokontroler ESP8285 od Espressif Systems używany jest w wielu modułach i płytkach; sprawdził się on jako doskonały układ do wielu projektów. Moduł Adafruit ESP8285 jest jednym z popularniejszych tego typu. Posiada on wiele funkcji, takich jak wbudowany front-end Wi-Fi (do pracy jako klient i access point) oraz wsparcie dla stosu TCP/IP. Moduł posiada także wbudowane przełączniki anteny, balun RF, wzmacniacz mocy, niskoszumny wzmacniacz odbiorczy i komplet filtrów. ESP8285 posiada rozszerzoną wersję rdzenia L106 Diamond od Tensilica oraz wbudowaną w układ pamięć SRAM. Jest to 32-bitowy rdzeń z 1 Mb pamięci Flash. Adafruit oferuje moduły wstępnie zaprogramowane firmware NodeMCU Lua, więc tworzenie własnych projektów rozpocząć można od razu po wyjęciu modułu z pudełka.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  7: MPLAB PICkit 4 In-Circuit Debugger

  Microchip MPLAB PICkit 4 to przenośny debugger z funkcją Programmer-to-Go dla 8-bitowych, 16-bitowych i 32-bitowych mikrokontrolerów PIC, dsPIC, a także urządzeń SAM MCU za pośrednictwem zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE) MPLAB X. Zestaw jest sterowany przez mikrokontroler SAME70 i obsługuje wiele interfejsów, w tym 4-przewodowy JTAG i Serial Wire Debug ze strumieniową bramą danych. Jest również wstecznie kompatybilny z płytkami demonstracyjnymi, złączami i systemami korzystającymi z 2-przewodowego JTAG i interfejsu ICSP. Jak wspomniano wcześniej, PICkit 4 ma również funkcję Programmer-to-Go, która umożliwia użytkownikom programowanie różnych projektów o różnych napięciach zasilania etc. Programy można zapisać za pomocą wbudowanego gniazda karty micro-SD. Ponadto debugger może być zasilany z płytki docelowej, dzięki czemu jest łatwy w użyciu w terenie.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  8: PJRC Teensy 4.1

  PJRC Teensy 4.1 to najnowsza wersja szeroko stosowanej płytki rozwojowej, która ma być 10 razy szybsza niż Teensy 3.1. W najnowszej iteracji zastosowano układ z rdzeniem ARM Cortex-M7 taktowany zegarem 600 MHz z 7936 kb pamięci Flash, 1024 kb RAM i 4 kb EEPROM (emulowane). Zawiera również 55 cyfrowych linii GPIO, 18 wejść analogowych, 8 portów szeregowych, 3 interfejsy SPI i taką samą ilość portów I²C. Dodatkowe funkcje obejmują 2 x I²S/TDM i 1 cyfrowy port audio S/PDIF, 3 x magistrala CAN, Ethernet (10/100Mbit), 32 kanały DMA ogólnego przeznaczenia oraz wbudowany zegar czasu rzeczywistego RTC dla daty i godziny. Co więcej, obejmuje również akcelerację kryptograficzną, generator liczb losowych, wyzwalanie krzyżowe urządzeń peryferyjnych i zarządzanie włączaniem i wyłączaniem.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  9: NodeMCU V2

  NodeMCU V2 to platforma programistyczna typu open-source oparta na mikrokontrolerze ESP8266. To kolejny popularny układ do projektów IoT; zawiera moduł Wi-Fi UART 802.11b/g/n o bardzo niskim poborze mocy do łączności bezprzewodowej. Płytka zawiera wbudowany stos dla protokołu TCP/IP dla maksymalnie pięciu połączeń klientów. Posiada wbudowaną antenę PCB z wyprowadzeniami w rastrze 2,54 mm, umożliwiając użytkownikom debugowanie sprzętu lub bezpośrednie aplikacje produktu. Płyta wykorzystuje również interfejs API dla sieci w stylu Nodejs dla aplikacji sieciowych sterowanych zdarzeniami, przyspieszając rozwój aplikacji Internetu Rzeczy (IoT). Zawiera również 10 linii GPIO, które mogą funkcjonować jako PWM, I²C, IIC, ADC lub 1-wire, w zależności od wymagań aplikacji.

  10 Najciekawszych modułów z mikrokontrolerem obecnych na rynku
  10: Kontroler kryptograficzny Microchip CEC1712

  Firma Microchip Technologies znana jest ze swoich mikrokontrolerów PIC i SAM, ale firma produkuje również inne mikrokontrolery, w tym takie, które dedykowane są do zabezpieczeń kryptograficznych. Firmowy kontroler kryptograficzny CEC1712 zawiera 32-bitowy rdzeń ARM Cortex-M4 z funkcją Secure Boot i sprzętową ochroną Root of Trust (RoT) w trybie przedrozruchowym dla systemów operacyjnych uruchamianych z pamięci Flash SPI. Program ładujący ładuje, odszyfrowuje i uwierzytelnia oprogramowanie układowe i aplikacje przed załadowaniem ich do systemu operacyjnego, zapewniając, że system wbudowany nie zostanie naruszony. Układ wykorzystuje oprogramowanie układowe Soteria-G2, które upraszcza redukcję ryzyka podczas opracowywania aplikacji, wykonującej zadanie niezmiennego bezpiecznego bootloadera (ISB) CEC1712, zaimplementowanego w pamięci tylko do odczytu (ROM), jako systemowego źródła zaufania.

  Źródło: https://www.eetimes.com/10-best-microcontrollers-on-the-market/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11085 posts with rating 9401, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Ochrona Domu
 • #2
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Co robią na tej liście nr 7 i 10 ?

  ghost666 wrote:
  producenci wypuścili przed pandemią wiele nowych mikrokontrolerów i modułów

  Patrząc po wyborze "najciekawszych 2021" to z kilkuletnim zapasem czasu żeby się wyrobić :)

  Czyżby literka "M" sponsorowała dzisiejszy odcinek?

  Aż sprawdziłem swoje zakupy w elektrodowym sklepiku.
  "User: piotr_go kupił: Arduino UNO ATmega328 R3 AVR + USB"
  Data: "Luty 2015".
 • Ochrona Domu
 • #3
  Jogesh
  Level 28  
  piotr_go wrote:
  Co robią na tej liście nr 7 i 10 ?

  ghost666 wrote:
  producenci wypuścili przed pandemią wiele nowych mikrokontrolerów i modułów

  Patrząc po wyborze "najciekawszych 2021" to z kilkuletnim zapasem czasu żeby się wyrobić :)

  Czyżby literka "M" sponsorowała dzisiejszy odcinek?

  Aż sprawdziłem swoje zakupy w elektrodowym sklepiku.
  "User: piotr_go kupił: Arduino UNO ATmega328 R3 AVR + USB"
  Data: "Luty 2015".


  Nie wprowadzaj tutaj teori spiskowych... 2021 i już.
 • #4
  khoam
  Level 41  
  piotr_go wrote:
  Co robią na tej liście nr 7 i 10 ?

  Też tego nie rozumiem. Prawdopodobnie to sprawka "niewidzialnej" ręki sponsora ;) Z drugiej strony określenie "najciekawsze" to w zasadzie nic nie znaczy konkretnie.

  NodeMCU v2 to odległa historia, która jest obecnie głównie odczuwalna w postaci nadwyżek magazynowych u chińskich i lokalnych sprzedawców :)

  Z przedstawionych modułów, moim zdaniem warto się zainteresować pozycją 8 (PJRC Teensy 4.1).
 • #5
  tplewa
  Level 39  
  piotr_go wrote:
  Co robią na tej liście nr 7 i 10 ?

  ghost666 wrote:
  producenci wypuścili przed pandemią wiele nowych mikrokontrolerów i modułów

  Patrząc po wyborze "najciekawszych 2021" to z kilkuletnim zapasem czasu żeby się wyrobić :)

  Czyżby literka "M" sponsorowała dzisiejszy odcinek?

  Aż sprawdziłem swoje zakupy w elektrodowym sklepiku.
  "User: piotr_go kupił: Arduino UNO ATmega328 R3 AVR + USB"
  Data: "Luty 2015".


  Ha ha miałem zadać to samo pytanie :) zwłaszcza pozycja 7 :) Z drugiej strony ten dotykowy przycisk to pomyłka, jednak 3-ka była pod tym względem fajniejsza...
 • #8
  lukaszd82
  Level 30  
  Ciekawy to jest Raspberry Pi Pico - RP2040 ARM Cortex M0+, szczególnie w cenie całych 20zł w PL - tym bardziej jeśli na liście znajduje się Arduino...
  Lista chyba mocno sponsorowana.

  Choć kryteria "najciekawsze moduły" mówią same za siebie... To żadne kryterium ale swobodna twórczość autora.
 • #9
  simw
  Level 26  
  lukaszd82 wrote:
  Ciekawy to jest Raspberry Pi Pico - RP2040 ARM Cortex M0+, szczególnie w cenie całych 20zł

  Póki co to tylko moduły chyba można kupić, przynajmniej w popularnych hurtowniach.
  Obawiam się, że w obecnej sytuacji nie doczekamy się gołych chipów, a w takim wypadku możliwości tego modułu są iluzoryczne.
 • #10
  lukaszd82
  Level 30  
  simw wrote:
  lukaszd82 wrote:
  Ciekawy to jest Raspberry Pi Pico - RP2040 ARM Cortex M0+, szczególnie w cenie całych 20zł

  Póki co to tylko moduły chyba można kupić, przynajmniej w popularnych hurtowniach.
  Obawiam się, że w obecnej sytuacji nie doczekamy się gołych chipów, a w takim wypadku możliwości tego modułu są iluzoryczne.

  Iluzoryczne? Chyba jednak większe niż ESP8266-w formie NodeMCU V2 lub Arduino UNO ujęte w tym zestawieniu.
  Weź pod uwagę cenę i że jest to gotowy moduł (jak dwa wyżej wymienione) dla zaczynających przygodę z programowaniem.
  Wszystko zależy od przyjętych kryteriów, a w tym "artykule" takowych wcale nie ma.
 • #11
  simw
  Level 26  
  lukaszd82 wrote:
  Weź pod uwagę cenę i że jest to gotowy moduł (jak dwa wyżej wymienione) dla zaczynających przygodę z programowaniem.
  Wszystko zależy od przyjętych kryteriów, a w tym "artykule" takowych wcale nie ma.

  Iluzoryczne w tym sensie, że niezależnie jakie cudo zostanie wymyślone na tym module, to i tak prawdopodobnie nie da się się takiego urządzenia wprowadzić do produkcji seryjnej z braku dostępności chipów. Zatem taka płytka prototypowa nadaje się tylko do prototypowania, dla hobbystów, uczniów - profesjonaliści stracą tylko czas na poznanie nowego, z czego nie będą mogli skorzystać.
 • #12
  khoam
  Level 41  
  simw wrote:
  Zatem taka płytka prototypowa nadaje się tylko do prototypowania, dla hobbystów, uczniów - profesjonaliści stracą tylko czas na poznanie nowego, z czego nie będą mogli skorzystać.

  Fakt, że te chipy nie są dostępne. Cena płytki wynika moim zdaniem z faktu, że została potraktowana, jako zestaw edukacyjny. Natomiast z FAQ dla RP2040 wynika, że:
  Quote:
  Can I buy the RP2040 chip?
  Not yet; we hope to make the RP2040 broadly available in the second quarter of 2021.

  No to poczekamy ;)
 • #13
  lukaszd82
  Level 30  
  Podobno chipy RP2040 (Raspberry Pi Pico) miały być trudno dostępne lub nawet niedostępne....
  A tu taka niespodzianka, są już w PL po całe 4,7zł w detalu.
  Link
  To nie jedyny sklep gdzie są dostępne...