Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrywanie VHS-C na komputer - czarno-biały obraz

lukib7 20 May 2021 00:17 858 11
 • #1
  lukib7
  Level 9  
  Witam!
  Ostatnio chciałem zgraćswoje stare kasety vhs-c na komputer. W tym celu zakupiłem kasetę matkę Hama, usb grabber EasyCam, adapter euro-rca, kabel 3xrca, oraz odnalazłem dwa magnetowidy: Grundig Vivance 45 i Philips VR630.

  Do zgrywania mam kilka programów w tym: honestech vhs to dvd, avs videorecorder, videocapature.

  Niestety po wsadzeniu vhsc-c w adapter, wyświetlany obraz jest czarno-biały (to samo na każdym magnetowidzie). Czasami podczas zastopowania i wystartowania jest przez sekundę kolorowy po czym znowu staje się czarno-biały.
  Na próbę wsadziłem oryginalną, pełnowymiarową kasetę z filmem matrix i obraz jest kolorowy.

  W programie honestech vhs to dvd zmieniam pal na ntsc i odwrotnie ale nic to nie daje.
  Prawdopodobnie te kasety były nagrywane za pomocą kamery z USA więc pewnie systemem ntsc. Czy można w magnetowidzie zmienić coś, żeby puszczał kolorowy obraz??

  Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam
 • #2
  bestboy21
  Level 40  
  Magnetowid musi obsługiwać NTSC.

  W instrukcji Philipsa napisano.

  Kasety nagrane w standardzie NTSC (na przykład kasety amerykańskie) mogą być odtwarzane za pomocą tego magnetowidu. Działa to jednak tylko na telewizorach PAL, które są odpowiednie dla częstotliwości obrazu 60 Hz.

  Wątpię czy grabber z chipem za 5zł łyknie takie wygibasy, zresztą te grabbery często mają kaprysy.

  Więc pozostaje Ci Philips i babranie się z ustawieniami grabbera - może coś wskórasz. (ale nie rób sobie nadziei)
 • #3
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Jeśli taśma jest nagrana w NTSC to wtedy magnetowid podczas odtwarzania będzie inaczej pracował - i to będzie słychać.
  Po prostu głowica musi przyspieszyć - najczęściej z 50 obr/s do 60 obr/s.
  Nie każdy magnetowid to potrafi. Ale jeżeli już potrafi to wtedy kolor powinien być odtwarzany bez problemu.
  Bardziej prawdopodobne, że program jest nagrany w SECAM (np kamera sprowadzona z Francji).
 • #4
  lukib7
  Level 9  
  Dziękuję za odpowiedzi.

  Podłączyłem magnetowid Grundiga pod telewizor panasonic viera 55ax630 i obraz jest kolorowy!!! Wychodzi na to, że grabber nie radzi sobie z innym systemem niż pal.

  Magnetowid Philipsa czasami gryzie się z kasetą matką i wywala błąd.

  Czy istnieje możliwość zgrania obrazu w kolorze z telewizora do komputera np. po hdmi?? Telewizor niby posiada funkcję nagrywania na usb, ale nie wiem czemu nie działa. Albo jakieś udostępnienie po wifi???

  Niestety tv nie ma więcej wyjść euro, ani zwykłych rca.


  Edit:
  Zastanawia mnie czemu przez ten grabber przez sekundę widać kolory. Może to wina ograniczeń programu do zgrywania?
 • #5
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Kiedyś zgrywałem stare kasety na PCta i grabber sobie radził mniej niż żle. Co chwile wskakiwał niebieski ekran, a obraz na TV byl jak trzeba.
  Zrobiłem to w ten sposób, że ustawiłem na statywie kamerę i filmowałem obraz prosto z TV (TOSHIBA LCD, jeszcze na świetlówkach). Dźwięk szedł line-in. Rezultat zaskakująco dobry.
 • #6
  bestboy21
  Level 40  
  Ehh, panowie, jeśli tylko macie port PCI(32bit) to wystarczy poszukać tunera tv ANALOGOWEGO :) , obecnie są po 5zł, a praktycznie wszystkie te karty mają wejścia S-Video/Composit, nie obciążają komputera, mają dużo sprzętowych akceleracji (do poprawy obrazu). Gratis można trafić radio FM czy sterowanie pilotem (i można sobie kodi skonfigurować pod pilota jako bonus), cud, miód i orzeszki i to za niemal darmo ;)

  Chyba sam mam ze dwa w szafie ale coś czuje że PCB już tak przeorane od przewalania że dawno nie działają.. :P
 • #7
  lukib7
  Level 9  
  Wytargałem z piwnicy stary tv z dwoma wejściami euro. Podłączyłem magnetowid do tv, a drugim tv z komputerem. O ile na tv był kolor, to na kompie czarno-biały...

  Zastanawiam się czemu moj tv panasonic nie pozwala na nagranie obrazu na pendrive (co by było najlepsze). Badziew wielki smart tv..
 • #8
  Telo
  Service technician RTV
  W tv Panasonic masz funkcje nagrywania ale programów tv a nie sygnałów z zewnątrz i jeszcze jedno odtwarzanie nagranego materiału tylko na tym samym tv.
 • #9
  lukib7
  Level 9  
  Jutro będę próbował zgrywać za pośrednictwem stacjonarnej nagrywarki dvd funai. Ciekawe czy odbierze obraz w kolorze.
  Jak nie, to ustawię na statywie kamerę fullhd, nakieruję precyzyjnie na tv i pomyślę jak puścić dźwięk do kamery.

  Karty tv pod pci nie podłączę bo mam laptopa.
 • #10
  lukib7
  Level 9  
  Aktualizacja tematu:

  Po kilku godzinach zabawy ze stacjonarną nagrywarką DVD Funai niestety poległem.
  Na początku podłączyłem magnetowid do nagrywarki przez euro, a nagrywarkę do tv również przez euro. O ile obraz na tv był kolorowy i ładny, to nagrywarka za Chiny Ludowe nie chciała nagrywać przez euro. W ogóle tryb nagrywania nie widzi sprzętu podłączonego przez WEJŚCIE Euro. Kombinowałem, zamieniałem itp. Nic nie pomogło.
  Następnie podłączyłem przez złącza RCA na przodzie obudowy, ale co chwila wywalał jakiś błąd, a jak już się udało puścić obraz to 1/5 góry widoczna była na dole... I nagrywać można było tylko w ten sposób. Co wygląda idiotycznie i mnie denerwuje. Filmy nagrane inną kamerą PAL działają za to idealnie.
  Próbowałem, też podpinać magnetowid do grabbera, przez nagrywarkę DVD lub tv ale obraz na kompie był czarno-biały, mimo iż na tv był kolor.

  Nagrania na kasetach pochodzą z lat 1989-1992, a więc wtedy kiedy w Polsce obowiązywał SECAM. Kamera Panasonic na bank kupiona była w USA i prawdopodobnie mogła być wielosystemowa (osoba, która kupowała była z wykształcenia elektronikiem więc pewnie znała się na rzeczy).

  Grabber, który posiadam w opisie aukcji miał napisane, że działa w systemie PAL/NTSC. Może więc kupię grabber obsługujący dodatkowo system SECAM?? np. MEDIA-TECH MT4169 Video Grabber, za ok 50zł?? Tam jest napisane, że obsługuje SECAM_L.
  [url=]https://media-tech.eu/VIDEO-GRABBER-MT4169-p341[/url]

  Już ręce załamuję. Ech takie fajne nagrania mam, a tu takie problemy.
  Będę wdzięczny za jakieś dodatkowe rady. Pozdrawiam!!
 • #11
  lukib7
  Level 9  
  Aktualizacja tematu:

  Zakupiłem grabber Media-Tech 4169 i nie jest dobrze. Po podłączeniu obraz odpala się w kolorze, po chwili przeskakuje na czarno-biały i co chwilę zmienia się na cieplejszą odmianę czarno-białego z elementami żółci i fioletu. I tak naprzemiennie, pojawiają się też linie na ekranie. Oczywiście problem dotyczy tylko tych kaset nagrywanych wyżej wymienioną kamerą. Inne filmy w PAL odtwarzają się poprawnie.

  Wychodzi na to, że ten grabber daje jeszcze gorszy obraz niż grabber easycap za 20zł :P. Bo ten za dwie dychy daje stały i ostry obraz czarnobiały.

  Nie wiem czemu w żadnym z programów nie mogę zmienić typu sygnału. Jedyny który to oferuje jest dvd to vhs 3.0, gdzie w folderze jest plik konfiguracyjny, jednak ustawienia w nim nie mają wpływu na główny program, w którym do wyboru jest tylko ntsc i pal, a przełączanie między nimi nic nie daje.

  Problemem jest pewnie NTSC PLAYBACK, który powoduje, że grabbery głupieją.

  Zastanawiam sięjeszcze, żeby kupić emulator pal na ntsc wpinany między magnetowid a grabber, ale pewnie przez ten ntsc playback to nie wypali.

  Za chwilę pobawię sięz kamerą fullHD ustawioną na statywie, a dźwięk podłączę pod wejście mikrofonu.
 • #12
  Illutorium
  Level 9  
  Proste rozwiążanie: Kup Grabber który nie funkcjonuje jako Kamerka Internetowa (typowe po Silicon Motion MS2100E), najlepiej znajdź z pokroju: USBTV007 (jak LV5EDLX lub Cabletech URZ0192)
  A do enkodowania to nawet Optiplex 3020 (Haswell) wystarczy
  "PotPlayer" nie musi być instalowany bo jest przenośna wersja.
  Opcja trybu "Pięćdziesięciu klatkaży": "Motion Adaptive (x2) oraz Bottom field First przy Programowym" i "Wymuś Metodę Bob przy Sprzętowym" to tyle.