Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miele G1383 błąd F78 - Błąd F78- problem rozwiązany

belimacor 20 May 2021 17:44 1560 0
  • Helpful post
    belimacor
    Level 14  
    Praise from the moderator mrhari:

Witam.
    Zmywarka z 2009roku. ostatnimi czasy podczas dłuższych programów mycia, zmywarka zaczynała piszczeć, wypompowywała wodę i pokazywała błąd F78. Na krótkich programach zazwyczaj kończyła cały cykl mycia, ale żona nie była zadowolona z jakości umycia naczyń, konieczne więc było doprowadzenie sprzętu do możliwości używania programów długich. Tak na oko wszystkie urządzenia w zmywarce działały. Podczas dłuższych programów temperatura mycia była wyższa niż w krótkich: 40 stopni a 65 stopni to duża różnica. Przeglądając elektrodę trafiłem na temat :arrow: Link w którym pisali o przegrzewaniu elektroniki. Zadzwoniłem do serwisu miele w celu zakupu inwertera od pompy obiegowej i takiego nie mieli, ale mówili, że błąd F78 to faktycznie problem z pompą i, że chętnie przyślą serwisanta (90zł przyjazd, 260zł roboczogodzina, 2000zł pompa).

Mam stara zmywarkę więc nie stać mnie na serwis. Na anglojęzycznych forach jakiś belgijski spec od elektroniki opisał swój błąd F78 i całą wyprawę jaką przebył z prądem po elektronice w swojej zmywarce. Gdy już sprawdził wszystko co opisywali na innych forach i wszystko to wyeliminował, postanowił sprawdzić kondensatory takie:
    Miele G1383 błąd F78 - Błąd F78- problem rozwiązany

Znajdują się one na panelu sterowania. U siebie miałem 3 sztuki. Każdy powinien mieć pojemność 47nF. U mnie było 42nF; 10nF i 4nF. Brat mi je wylutował, wlutował nowe, ja stare zostawiłem sobie na pamiątkę. Koszt kondensatorów 5zł na allegretto plus przesyłka. Zmywarka wykonała około 10 prań na temperaturze 65 stopni i ani razu błąd się nie pojawił.
    Pozdrawiam