Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya

p.kaczmarek2 20 May 2021 21:05 9801 13
  • Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya
    Witajcie moi drodzy.
    Przetestuję tutaj kolejne urządzenie przeznacze dla Smart Home bazujące nie na WiFi, lecz na Zigbee. Dla odmiany nie będzie to coś z serii Aqara, lecz produkt od Tuya, czujnik temperatury/wilgotności wraz z wyświetlaczem LCD, model TS0201. Potem oczywiście też zajrzymy do środka i sprawdzimy na jakich układach jest zrealizowany.

Zakup TS0201
    Produkt znalazłem pod hasłem Bakeey Tuya Zigbee WIFI Wireless Smart Temperature and Humidity Sensor LCD Screen Use With Gateway For Smart Home, ale można go też szukać po samym modelu - TS0201 bądź RSH-Z-Bee-HS01. Zapłaciłem w przeliczeniu na nasze 80 zł.
    Zrzut ekranu z oferty:
    Grafiki od sprzedawcy:

Zamówienia dokonałem 9 maja, 11 maja produkt został wysłany:
    (zrzut ekranu z telefonu bo zamawiałem w terenie)
    Inpost przyniósł paczkę 18 maja. Czyli nieco ponad tydzień oczekiwania. Dobrze, że Inpost, a nie jakaś przesyłka nieśledzona.
    Kod SKU tego produktu to SKUG53464

Zawartość paczki
    Sprawdźmy co takiego dostaliśmy.
    Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya
    O dziwo baterie są w zestawie - to bardzo duży plus, zwłaszcza dla tych mniej technicznych użytkowników co nie są przygotowani i nie mają ich w zapasie.
    Mamy też nóżkę, taśmę do przyklejenia na ścianie i instrukcję.
    Instrukcja:
    Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya
    Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya
    Najciekawszy fragment to ta niby gwarancja od Tuya na 12 miesięcy, czy ktoś wie czy to serio działa?
    Przycisk (krótkiei wciśnięcie odświeża odczyt, długie włącza parowanie):
    Aby założyć baterię trzeba przekręcić delikatnie w bok tylną pokrywę (ale po wyjęciu nóżki!):

Parowanie z Home Assistant poprzez Zigbee2mqtt
    Po założeniu baterii nic jednak się nie działo. Nic również nie działo się po krótkim wciśnięciu przycisku.
    Trzeba było (zgodnie z instrukcją) wcisnąć przycisk dłużej niż 5 sekund.
    Wtedy automatycznie Home Assistant wykrył nowe urządzenie:
    Pojawiło się ono też na liście Zigbee2MQTT:
    Parametry urządzenia:
    Quote:

Friendly name: 0x847127fffeca7f09
    Device type: EndDevice
    Zigbee model: TS0201
    Description: Temperature & humidity sensor with display
    Support status: Supported
    Network address: 0x8325
    Vendor: TuYa

Udostępniane zmienne:

Odświeżanie temperatury
    Zaobserwowałem pewną ciekawą przypadłość tego urządzenia - temperatura odświeżana jest co około 0.7°C oraz dodatkowo pomiar wykonywany jest co jakiś czas, chyba, że wciśniemy przycisk na obudowie.
    Jest to z pewnościa sposób oszczędzania baterii.
    Nie uważam tego za problem, w warunkach domowych te 0.7°C nie zrobi nam różnicy, a częsta wymiana baterii zdecydowanie jest męcząca.
    Podobne obserwacje mają różni użytkownicy tego urządzenia z sieci:
    Można by zwiekszyć częstość raportów poprzez wciśnięcie przycisku na stałe.

Automatyzacje i scenariusze pracy
    Na bazie tego czujnika można robić w Home Assistant różnego rodzaju automatyzacje i scenariusze pracy, np. włączać grzanie gdy temperatura spadnie poniżej danej, ale to było już omawiane kilkukrotnie więc odsyłam m. in. do mojego kursu HA:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3777098.html

Porównanie pomiarów
    Porównajmy pomiary z trzech podobnych urządzeń.
    Mamy tutaj:
    - TS0201 z tego tematu
    - Aqara WSDCGQ11LM z https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19352435#19352435
    - Multi IR MIR-TE200 na XR809 z WiFi
    20.5°C, 20.8°C, 20.1°C. Mniej niż jeden stopień rozrzutu pomiarów.
    47.5%, 46.5%, 45.1% nieco ponad 1%-2% różnicy pomiarów.
    Przydałby się jakiś wyższej klasy punkt odniesienia, ale i tak pomiary sa dość konsystentne, zresztą raczej nikt w domu nie potrzebuje większej dokładności.
    Oczywiście potestowałem to nieco dłużej.
    Zależność, że jest maksymalnie 1 stopień temperatury różnica i około 1-2% wilgotności sie powtarza:
    I jeszcze pomiar w lodówce:
    Warto też zwrócić uwagę na to, że spośród tych dwóch higrometrów z LCD ten z Zigbee wymaga mniejszych baterii:

Wnętrze TS0201
    Dostanie się do środka jest dość trudne. Trzeba po prostu podważyć obudowę:
    UWAGA: Nie podważać w okolicy czujnika bo można uszkodzić tasiemkę!
    Obudowa trzyma się na takich zaczepach:
    Wnętrze:
    Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya
    Tasiemka do czujnika temperatury i wilgotności:
    Przycisk:
    Nastepnie trzeba wykręcić dwie śrubki i podważyć dwa zaczepy. Wtedy można wyjąć PCB.
    Układ opiera się o TYZS5. Na pokładzie TYZS5 rzuca się w oczy źródło sygnału zegarowego 38.400MHz. Jest to charakterystyczna częstotliwość dla Zigbee.
    TYZS5 to energeooszczędny moduł Zigbee od Tuya.
    Moduł ten opiera się na układzie RFID EFR32MG13P732F512GM48-C (32-bitowy mikrokontroler z 512KB flash, 64 KB RAM). Oferuje wbudowany stos 802.15.4 PHY/MAC Zigbee.
    Wymiary i pinout:
    Spójrzmy dalej.
    To jest sekcja zasilania:
    Widzimy dławik (kod 470, czyli 47uH), diodę prostowniczą S7 i tajemniczy element podpisany M833.
    Można wywnioskować co to jest - przetwornica step up. Na wejściu jest około 3V (lub mniej, wraz z rozładowywaniem baterii, są tam dwie AAA, każda po 1.5V), a na wyjściu stabilne 3.3V dla reszty układu.
    Nie znalazłem jej noty katalogowej, ale na zdjęciu widać nawet podłączenie dławika do pinu 833, diody prostowniczej, kondensatora, coś w tym stylu:
    Ten układ scalony ma wbudowany w siebie tranzystor. Poniżej ogólny schemat step up z wikipedii (na licencji CC):
    Oczywiście ten 'przełącznik' na schemacie jest do zobrazowania działania, tam jest tranzystor.
    Został do omówienia jeszcze jeden układ:
    BL55072 jest to sterownik LCD. Produkuje to Shanghai Belling. Jest on w obudowie TSSOP48. Obsługuje LCD 36 na 4.
    Role wyprowadzeń:
    Styki LCD:
    Możemy jeszcze wyjąć LCD:
    I czujnik:
    Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya Zigbee termometr/higrometr z LCD TS0201 RSH-Z-Bee-HS01 Tuya
    Niestety nie wiem jaki to jest konkretnie model czujnika - może ktoś ma jakiś pomysł?

Podsumowanie
    Produkt ten można bez problemu sparować z Home Assistant i wykorzystywać do tworzenia automatyzacji w swoim inteligentnym domu. Rozwiązań/hubów producenta nie testowałem, ogólnie używam tylko HA ze względu na uniwersalność, duże możliwości modyfikacji, otwartość kodu i niezależność od zewnętrznych serwerów.
    Produkt ten wykonuje pomiar temperatury tylko co jakiś czas i raportuje ją gdy nastąpi zmiana o około 0.7°C , ale moim zdaniem nie jest to problemem.
    Bardziej nadgorliwi użytkownicy mogą mimo wszystko spróbować wcisnąć na stałe przycisk na jego obudowie (lub zrobić mostek między pinami), gdyż wciśnięcie przycisku powoduje momentalne odświeżenie pomiaru (to widać, zmienia sie wtedy wartość na wyświetlaczu).
    W środku jest moduł Tuyi TYZS5, przetwornica step up dająca 3.3V i kontroler LCD BL55072. Modelu czujnika temperatury/wilgotności nie udało mi się określić.
    Rezultaty pomiarów z tego TS0201 są zbliżone do pomiarów z pokrewnych urządzeń które już od jakiegoś czasu mam.
    Zostaje jeszcze kwestia ile będzie trzymać bateria - ale o tym się przekonam z czasem.

Cool? Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    Mała aktualizacja.

Dziś zorientowałem się, że ten termometr/higrometr w momencie gdy bateria jest prawie wyczerpana (ale LCD dalej działa) po prostu zawiesza się na tej temperaturze co była wcześniej i nawet naciskanie przycisku jej nie odświeża.

Warto o tym pamiętać i wymieniać baterie na czas.
    max-bit
    Level 29  
    Kupiłem coś takiego taki zestaw bramka WiFi -ZigBee plus termometr higrometr do monitoringu temperatury
    I co i ....
    DZIADOSTWO.
    Na pierwszy rzut oka wydawało się OK.
    Podłączyłem zainstalowałem miód cud i orzeski ale tu plusy się naglę skonczyły.
    1. Dane z czujnika nie wiedzieć nie są pobierane w nocy co ciekawe dowolnie od 22 lub 23 do 4 5 nad ranem, oczywiscie pomyslałem że to ustawienia ale żadnych takich nie znalazłem (a przekopałem)
    2. co jakiś czas (ostatnio często) co kilka dni godzin urządzenia (nie wiem które) się zawieszają i dane nie są pobierane.
    Czy to wina samej Aplikacji czy zestawu nikt tego nie wie....

Szczerze ? Omijać z daleka ....
    Trzysta
    Level 8  
    Max-bit to raportuje temperaturę od zmiany do zmiany celem oszczędzania baterii.
    Jeśli nie będzie zmiany temperatury to pomiar faktycznie
    wygląda jak zawieszony, ale jak tylko zmieni się temperatura o ileś tam dziesiątych stopnia to wtedy termometr wysyła wszystkie zaległe pomiary.

Przykładowo mam 16:00 a pomiar ostatni zaraportowany o 8:00 bo temperatura nie zmieniła się od 8:00.

Jak załączy się grzanie w pokoju około 17:00 i zmieni się temperatura o ten próg reakcji to zaciągnie do systemu wszystkie pomiary od 8:00 do tej 17:00 tak to działa, wszystko żeby bateria dłużej pracowała i wbrew pozorom ma to sens.
    Trzysta
    Level 8  
    Jaka jest żywotność baterii w poszczególnych czujnikach (i jakie baterie - zwykłe czy akumulatorki) ?
    Mam ten okrągły czujnik i tam spoko 10% na miesiąc mi lecą baterie ale w drugim czujniku (prostokąt z zegarkiem i termometrem widoczny na zrzucie ekranu) to co tydzień muszę wymieniać czy to zwykle czy akumulatorki.

A system jest bardzo fajny.

Autor niestety nie wspomniał nic o parametrach jakie możemy sobie odczytywać w aplikacji.
    Ten drugi czujnik który mam pozwala programować progi czułości i interwały pomiarowe.

Można tworzyć różne scenariusze pomiędzy urządzeniami w systemie.

Razem z bramką internetową mamy możliwość sterowania wszystkim zdalnie.

U mnie jak słońce nagrzeje pokoje lub coś się piecze w piekarniku albo chodzi suszarka to po przekroczeniu 22,5 °C ogrzewanie przechodzi w tryb eko (mam też grzejniki z głowicami do tego systemu) i jak temp spadnie poniżej 21,5 °C (praktycznie o ten 1° C pokój chładza się 4 godziny na zakręconych grzejnikach) to wtedy grzejniki przechodzą w tryb automatycznej normalnej pracy z żądaną według programu temperaturą.
    max-bit
    Level 29  
    ale to nie o to chodzi ze aktualizuje co godzinę ...
    Tylko że nie aktualizowało się przez wiele godzin...
    Na razie podstawiłem czujnik pod odbiornik i działa ... (dosłownie) 30 cm....
    Poprzednio było to ok 3m ... ale aby na 3 m traciło zasięg? WTF ?
    No teraz dam 1m :) zobaczymy co się stanie :)
    Trzysta
    Level 8  
    To u mnie śmiga przez ścianę z drugiego pokoju - jakieś 7 metrów od routera TUYA (termostat i termometr).

Jak masz bramkę internetową TUYA i apkę to pokazuje które czujniki są w zasięgu bramki.

Ja będę jeszcze chciał dokupić kilka elementów bo mi to kryje całe mieszkanie 80 m2.

A do sensora na drzwiach mam około 10 m od bramki i też go widzi i działa na jednej baterii pastylkowej.
    freebsd
    Level 41  
    @max-bit Kilka razy tutaj pisałem o Tuya i jeśli to przez moje wpisy masz teraz kłopoty to przepraszam.
    Łącznie mam 5 czujników temperatury. Niektóre sterują u mnie temperaturą grzejników. Gdyby cokolwiek sprawiało problemy to bym to skrytykował. Dlatego pisałem o tym, jako o działającym systemie.
    Backonik
    Level 2  
    Potwierdzam słowa "max-bit"
    niestety czasy odświeżania są różne, ustawiłem sobie prostą zależność na testy, poniżej 19°C ma się zamykać roleta, powyżej 19,5°C ma się otwierać. zmieniałem położenie czujnika (lodówka i grzejnik), niestety zanim się zmieniły wartości na wyświetlaczu mijały różne odstępy czasu, nawet dochodziły do 40-50minut.
    W przypadku odświeżania z "palca" wszystko działa jak należy.
    Także niestety nie polecam tego czujnika do sterowania ogrzewania.
    Tak jak napisane wyżej, że pomaga włączenie przycisku odświeżania na stałe, wtedy informacje są wysyłane dużo częściej, lecz skutkuje to szybkim rozładowaniem się baterii.
    Z tego co się dowiedziałem od jednego z dystrybutorów Zigbee, termostaty naścienne które są zasilane na stałe, mają odświeżanie natychmiastowe. Nie miałem okazji tego sprawdzić, może któryś z forumowiczów ma taką możliwość i by się podzielił doświadczeniem?
    PS. Czy higrometr u Was też zawyża wartości?
    metalMANiu
    Level 20  
    Backonik wrote:
    termostaty naścienne które są zasilane na stałe, mają odświeżanie natychmiastowe

Mógłbyś podlinkować taki przykładowy termostat?
    Trzysta
    Level 8  
    U mnie przy zmianie baterii jak wezmę go do ręki na kilka sekund to mi od razu grzejniki wyłącza bo od ciała nagrzewa się natychmiast :).

Dodano po 1 [minuty]:

U mnie przy zmianie baterii jak wezmę go do ręki na kilka sekund to mi od razu grzejniki wyłącza bo od ciała nagrzewa się natychmiast :) i temp. skacze powyżej 22,5 °C a na taką wartość mam ustawioną odcinkę na głowicach grzejników.